0

Cilt bakımının en önemli ve ilk aşaması olan yüz temizliğini doğru şekilde yaptığınızdan emin misiniz? Evet uzun ve yorucu bir günün ardından hızlıca makyajınızı çıkarıp yatağa girmek istiyor olabilirsiniz fakat sivilce, siyah nokta gibi cilt sorunlarına yol açan en önemli durumun ciltte biriken kir ve yağ olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Yüz Temizliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar-1 - Saç Bakım Güzellik Yüz Temizliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar-2 - Saç Bakım Güzellik

Doğru temizleyici

Yağlı bir cildiniz varsa matlaştırıcı bir yüz temizleme suyu ya da jeli seçmek ya da kuru bir cilt için onu daha fazla kurutacak bir ürün kullanmamak oldukça önemli. Cilt tipinizi belirledikten sonra kullanacağınız ürünün kendi cilt tipinize uygun olmasına dikkat edin.

Sıcak su

Çok sıcak su sadece cildi değil, vücudu hatta saç ve saç derisini de kurutabilir. Yüzünüzü sıcak su ile yıkamak onun doğal yağlarından arındırılmasına ve tahrişlere neden olabilir. Bu yüzden hem duşta hem yüzünüzü temizlediğiniz anlarda ılık su kullanmayı alışkanlık haline getirmenizde fayda var.

Çok fazla ya da çok az

Eğer cildinizi gün içinde birkaç defa temizliyorsanız PH seviyesinin dengelenmesini engelliyor olabilirsiniz. Hiç temizlemiyor ya da 1 kere temizliyorsanız da kir ve yağların birikmesine neden olabilirsiniz. İdeal bir cilt temizleme rutininin günde 2 kez olduğunu söyleyelim. Özellikle bu işlemi sabah ve akşam yapabilirsiniz. Gece cilt kendini onarır ve yeniler. Onu temizleyip nemlendirerek bu onarıma yardım edebilirsiniz. Sabah temizlemek ise gün içinde parlak ve temiz bir cildiniz olmasına yardımcı olur.

Temizlik sonrası durulama

Kullandığınız yüz temizleyici eğer yıkanması gereken bir formdaysa, yani micellar su formunda değilse onu su ile iyice duruladığınızdan emin olun. Yağlı ya da parçacıklı bir temizleme jelini tam olarak durulamadığınız durumda gözeneklerinizin tekrar kirlenmesine neden olabilir.

Kurutma

Yüzünüzü temizledikten sonra kurulama için havlu kullanıyorsanız bu havlunun sadece yüzünüze özel ve yumuşak olmasına dikkat edin. Sert havlular cildinizin çizilmesine ve tahriş olmasına neden olabilir. Mikrofiber yapıda bir havluyu cildinize nazikçe bastırıp çekerek kurutmayı deneyin.

Çene ve boyun

Cildinizi temizlerken en çok unutulan çene, çene altı ve boyun bölgesini de bakım rutininiz içine dahil etmeyi atlamayın. Hatta bu bölgeler içine dekolte bölgenizi de eklemenizde fayda var.

Yüz Temizliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar-3 - Saç Bakım Güzellik Yüz Temizliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar-4 - Saç Bakım Güzellik

Doğru bir yüz temizliği nasıl yapılır?

Aslında etkili bir temizlik için dikkat etmeniz gereken tüm detaylardan bahsettik. Kısaca toparlayacak olursak doğru ve etkili bir yüz temizliği için aşağıdaki sıralamayı uygulayabilirsiniz.

  • Temizleyicinin jel formdaysa önce parmaklarınız arasında biraz ısıtın.
  • Yukarıya doğru dairesel hareketlerle baskı uygulamadan temizleyin.
  • Saç çizgisinden boynunuzun altına kadar her yeri temizlemeye özen gösterin.
  • Acele etmeyin, 1-2 dakika kadar ellerinizi yüzünüzün her yerinde gezdirin.
  • Ilık su ile durulayın, yumuşak bir havlu ile kurulayın.
  • Nemlendiricinizi kullanmayı ihmal etmeyin. Cildinizin tamamen kuruması için ona birkaç dakika verin ve nemlendiriciyi ardından masaj yaparak uygulayın.

Eğer cildinize uygun bir makyaj temizleme suyu ve yüz temizleme jeli arıyorsanız Simple ürünlerine göz atabilirsiniz. İçerisinde sert kimyasallar, renklendirici ve hayvansal kaynaklı içerik bulunmayan Simple ürünleri arasından kendi cilt tipinize ve ihtiyacınıza yönelik seçenekleri tercih ederek bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

Evde Yüz Temizleme Maskesi Nasıl Yapılır? Yazımızdan doğal malzemeler ile yapabileceğiniz maske tariflerini de keşfedebilirsiniz.