0

Son tekrardan, ağırlık kaldırdıktan veya plank’ınızdan sonra, günlük spor rutininizi yerine getirmenin huzuruyla dolup taşarsınız. Bununla birlikte herhangi bir dinlenme faaliyetinde bulunmuyorsanız bedeninize yeterince adil davranmıyorsunuz demektir. Spordan sonra yenilenmiş hissetmenizi sağlayacak bu önerilerden bazıları sadece vücudunuzu ve zihninizi beslemekle kalmaz; aynı zamanda daha fasla kaz kazanımına, kilo kaybına ve sakatlanma riskinin azalmasına da yardımcı olur.

Spordan Sonra Yenilenmiş Hissetmenin 8 Yolu-1 - Saç Bakım Güzellik Spordan Sonra Yenilenmiş Hissetmenin 8 Yolu-2 - Saç Bakım Güzellik

Su tüketin

Egzersiz (özelikle de yüksek yoğunluklu egzersiz) yapıyor ve terliyorsanız yeterince su tüketmemeniz durumunda vücudunuz susuz kalabilir. Terleme, doğal bir detoks şekli ancak sıvı ve tuz kaybı, dehidrasyona neden olabilir. Sıvı rezervlerinizi yükseltmek için egzersizden sonra koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi potasyum içeriği yüksek yiyecekler tüketmeye ve su içmeye özen gösterin.

Nefes egzersizleri yapın

Nefes egzersizleri, spor sonrası iyileşmeye hızlı bir başlangıç yapmak ve vücudunuzu parasempatik duruma itmek için etkili bir araç olabilir. Bunun için burnunuzdan dört saniye boyunca nefes alıp, dört saniye nefesinizi tutun ve dört saniyede aldığınız nefesi ağzınızdan verin. Bu egzersizi birkaç kez yapmayı deneyin.

Esneyin

Egzersizle daha güçlü kaslar inşa ediyorsunuz ama yeterince esnemezseniz kaslarınız sürekli kasılmaya zorlandığı için gerginleşebilir. Bu yüzden çalıştırdığınız kasları esnettiğinizden emin olun. Antrenmandan sonra esneme yapmak olası kas ağrılarını ortadan kaldırır ve kaslarınızın uzamasını sağlar.

Spordan Sonra Yenilenmiş Hissetmenin 8 Yolu-3 - Saç Bakım Güzellik Spordan Sonra Yenilenmiş Hissetmenin 8 Yolu-4 - Saç Bakım Güzellik

Duş alın

Spordan sonra duş almak, vücudunuza iyi gelir. Zorlu bir antrenmandan sonra gevşemek için duş alırken epsom tuzu (İngiliz tuzu) da kullanabilirsiniz. Epsom tuzu, yüzyıllardır ağrı kesici ve kas gevşetici olarak kullanılıyor. Ilık bir suya bir avuç dolusu dökün ve magnezyumun yorgun kaslarınız üzerindeki sihrini gerçekleştirmesine izin verin. Terlemek saçlarınızdaki yağlanmayı artıracağı için duş almak fiziksel görünümünüz için de önemli. Eğer çabuk yağlanan saçlarınız varsa yağlı saçlar için bakım önerilerinden yararlanın.

Köpük rulo kullanın

Halihazırda bir köpük rulonuz yoksa bir tane edinmenin tam zamanı. Rulo üzerinde yuvarlanmak kaslarınız için doğal bir masaj gibidir. Bu şekilde kaslarınızı rahatlatarak daha etkili bir esneme sağlayabilirsiniz.

Dinlenin

Spor yapılan dönemlerde dinlenmek daha fazla önem kazanır. Özellikle de yüksek yoğunluklu egzersizler yapıyorsanız vücudunuzun iyileşmesi için haftada birkaç günü dinlenmeye ayırmanız gerekir. Peki ama neden? Egzersiz yapmak vücudu strese sokar ve fazlası olumsuz etkilere neden olabilir. Profesyonel sporcular bile kendilerine dinlenme günleri ayırırlar. Örneğin haftada dört gün spor yapıyorsanız kalan üç günü mutlaka dinlenmeye ayırın. Bu sayede vücudunuzun iyileşmesine zaman tanımış olursunuz.

Spordan Sonra Yenilenmiş Hissetmenin 8 Yolu-5 - Saç Bakım Güzellik Spordan Sonra Yenilenmiş Hissetmenin 8 Yolu-6 - Saç Bakım Güzellik

Protein tüketin

Beslenmeniz egzersiz sonrası iyileşme sürenizi etkileyebilir. Hatta yeterli protein tüketimi, egzersizin yorgunluğundan kurtulmak için bir gereklilik. Özellikle vücut geliştirme hedefiniz varsa kaslarınızı yeniden inşa etmek için yeterince protein tükettiğinizden emin olmak adına tüm öğünlerinize bir protein kaynağı ekleyebilirsiniz.

Omega-3 alın

Balık yağı veya Omega-3 yağ asitleri, genel sağlığınız için alabileceğiniz en değerli takviyelerden biri. Yağlı balıklar aracılığıyla da edinebileceğiniz bu sağlıklı yağlar, beyninizi ve eklemlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilecek güçlü bir antienflamatuar etkiye sahip.

 Ayrıca spor giyim satın alırken dikkat etmeniz gerekenleri de bilmek isteyebilirsiniz.