0

Sağlıkla ışıldayan pürüzsüz bir cilt için kullandığınız bakım ürünleri kadar diyetiniz de önemli. Kötü beslenme, tıpkı vücudunuzun geri kalanı için olduğu gibi cildinize de zarar verebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en büyük suçlular şeker oranı yüksek gıdalar, süt ürünleri ve antibiyotikli gıdalar. Şekerli yiyecekler ve süt ürünleri vücutta iltihaplanmaya neden olarak cilt koşullarını daha da kötüleştirebilir. Ayrıca antibiyotik içeren gıdalar, bağırsak florasındaki yararlı bakterileri yok edebilir.

Bu nedenle en sevdiğiniz cilt bakım ürünleriyle birlikte, cildinize iyi bakmak için vücudunuza aldığınız besinleri de düşünmelisiniz. Işıltılı bir cilt görünümü için hangi yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Bu Yiyecekler Cildinize Zarar Veriyor!-1 - Saç Bakım Güzellik Bu Yiyecekler Cildinize Zarar Veriyor!-2 - Saç Bakım Güzellik

Rafine şeker

Şeker, özellikle rafine şeker, pro-enflamatuardır (iltihap yapıcı). Şeker oranı yüksek bir diyet akne, egzama, sedef hastalığı gibi yaygın cilt sorunlarını kötüleştirebilir, ayrıca cilt kanseri riski ve yaşlanma belirtilerini artırabilir. Enflamasyonu uyaran insülin artışını önlemek için beyaz ekmek, şeker, meyve suyu, şekerli tahıllar, atıştırmalık bisküviler gibi yiyeceklerden uzak durun.

Organik olmayan hayvansal gıdalar

Organik olmayan et ve süt ürünleri hormon ve antibiyotik içerebileceği için vücudunuzdaki hormonal dengeyi değiştirebilir. Bu yüzden dermatologlar özellikle akne sorunu yaşayan kişilere organik olmayan süt, peynir, yoğurt, tavuk, kırmızı et gibi gıdalardan kaçınmalarını tavsiye ediyor. Bu tür besinlerdeki antibiyotik içeriği, iltihap önleyici ve oksidatif stresi azaltan yararlı bağırsak bakterilerini yok edebilir. Bağırsaklarınızda yaşayan dost bakteriler ise başta cilt sağlığı olmak üzere genel sağlığınız için son derece önemli.

Bu Yiyecekler Cildinize Zarar Veriyor!-3 - Saç Bakım Güzellik Bu Yiyecekler Cildinize Zarar Veriyor!-4 - Saç Bakım Güzellik

Pestisitlerle yetiştirilen gıdalar

Zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan maddelerden oluşan karışımlara pestisit adı verilir. Yüksek düzeyde pestisit içeren gıdalar cilt kanseri ve erken yaşlanma belirtileri ile ilişkilendiriliyor. Bu nedenle böcek ilacı veya raf ömrünü uzatıcı maddeler içermesi muhtemel gıdalardan kaçınmalısınız. Buna çoğu mutfakta sıklıkla kullanılan elma, çilek, üzüm, kereviz, ıspanak, şeftali gibi meyve ve sebzeler de dahil. Elbette sağlıklı meyve ve sebzeleri diyetinizden çıkarmanıza gerek yok. Bunun yerine organik olanlarına yönelin.

Peki, cilt sağlığı için en iyi gıdalar hangileri?

  • Mesela cilt sağlığını korumak ve iltihabı azaltmak, cildi esnek ve nemli tutmak için zengin omega-3 kaynağı balık!
  • Hem vücudunuza hem de cildinize fayda sağlayan organik meyve ve sebzeler.
  • Sağlıklı bir cilt görünümünü destekleyen yüksek antioksidan içeriğine sahip bitter çikolata.

Cildiniz için sağlıklı yiyeceklerle hazırlayabileceğiniz lezzet dolu tarifler için yemektekeyifvar.com'u ziyaret edebilirsiniz.

Ve elbette doğru bir cilt bakım rutini! Nasıl ki beslenmenizde zararlı maddeler içermeyen besinlere yöneliyorsanız, konu cilt bakımı olduğunda da temiz içerikleri ürünler aramaya özen gösterin. Simple ile iyi kalpli cilt bakımını keşfedin. Çünkü Simple ürünlerinde ne kullanılmadığı; içeriklerde neler olduğu kadar önemli. Örneğin hiçbir Simple ürünü etil alkol, parabenler, sert kimyasallar, parfüm ve renklendirici içermiyor. Ürünlerinde sadece sağlıklı ciltlerde yer alan benzer içerikler mevcut. Cilt tipi ve ihtiyacınıza yönelik Simple ürünlerini hemen şimdi keşfetmeye ne dersiniz?

Ayrıca Cilt Sıkılaştıran Besinleri Keşfedin yazımıza göz atabilirsiniz.