0

Yağlı cilde veya karma cilde sahip olan birçok kişi, kendilerini zaten yağlı hissettikleri için günlük nemlendirici kullanmamayı tercih eder. Bu durum cildin yeterince su ihtiyacını karşılayamamasına ve kuruyarak yağlı cildin pullanmasına sebep olur. Tabii bunun yanında cilt tipine uygun ürün kullanmamak, yağlı ciltler için özel cilt bakım rutini edinmemek, yaşam tarzı ve çevresel faktörler de yağlı ciltte pullanmaya neden olabilir.

Yağlı Ciltlerde de Pullanma Olabilir-1 - Saç Bakım Güzellik Yağlı Ciltlerde de Pullanma Olabilir-2 - Saç Bakım Güzellik

Yağlı Cildin Sebepleri?

Öncelikle bu konuya açıklık getirelim. Gözeneklerinizin her birinin altında sebum adı verilen doğal yağlar üreten bir yağ bezi bulunur. Bu, cildinizin nemli ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bazılarımızda bulunan yağ bezleri ise çok fazla yağ üretebilir. Yağlı cildin nedenleri arasında genellikle genetik ve çevresel faktörler gibi sebepler bulunur.

Genetik ve yaş faktörü: Genetik her türlü sağlık durumuna etki edebileceği gibi cilt tipine de etki eder. Ailenizden birinde yağlı bir cilt varsa sizde olması da muhtemeldir.

Bunun yanında cilt tipleri yaşa göre de değişiklik gösterir. Yaş aldıkça ciltteki kolajen üretimi azalır ve yağ bezleri yavaşlar. Sonucunda cildiniz karma ya da daha kuru bir cilt tipine dönebilir.

Yaşam faktörü: İnsanlar, sıcak ve nemli iklimlerde daha yağlı bir cilde sahip olma eğilimindedir. Ayrıca yaz aylarında cildinizde sonbahar veya kışa göre daha fazla yağlanma olasılığınız daha yüksektir. Tabii bunun yanında beslenme, su tüketimi gibi durumlar da ciltteki yağ üzerinde etkilidir.

Gözenekler: Cildin fazla yağ üretmesi gözeneklerin içine dolmasıyla siyah noktalar oluşturabilir. Siyah noktaların kuruması da gözeneklerin genişlemesine sebep olur. Genişleyen gözenekler de daha fazla yağ üretir. Yani bu döngü cildin yağ oranını etkiler. Büyük gözeneklere sahipseniz; Gözenek Sıkılaştırıcı 3 Ev Yapımı Maske yazımıza göz atabilirsiniz.

Yağlı Ciltlerde de Pullanma Olabilir-3 - Saç Bakım Güzellik Yağlı Ciltlerde de Pullanma Olabilir-4 - Saç Bakım Güzellik

Tüm bu sebepler sonucunda eğer cilt bakım rutininizi yanlış ya da olması gerekenden fazla yapıyorsanız sonuçlarında yağlı ciltte pullanmayla karşılaşabilirsiniz. Doğru bir bakım için dikkat etmeniz gereken noktalara geçelim;

Temizliğe Dikkat Edin

Cildinizi temizlemek sağlıklı ve parıldayan bir cilt için oldukça önemli. Fakat bunu az ya da aşırı yapmamak da diğer önemli konular arasında. Cilt temizliğiniz için bir düzen oturtmaya özen gösterin. Bunun en iyi yolu sabah ve gece olacak şekilde günde 2 kere yapmaktan geçer. Nazik bir yüz temizleme suyu ile sabah uyandığınızda cildinizi iyice temizleyin. Geceleri cilt kendini yenileyip onardığı için de uyumadan önce temizliği atlamayın. Makyaj yaptığınız günlerde eve döndüğünüzde mutlaka makyajınızı çıkartın. Böyle günlerde temizliği günde 3 kere olacak şekilde yapabilirsiniz.

Düzenli Peeling Yapın

Düzenli peeling ciltteki ölü derilerin ve derinlemesine temizlemenin en kolay ve etkili yolu. Yağlı bir cildin ölü deriler ve kurumalarla karşılaşmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yukarıda bahsettiğimiz sebepler cilt üzerinde farklı zamanlarda değişiklik yaşanmasına neden olur. Ayrıca yine dediğimiz gibi ciltteki fazla yağın da düzenli olarak derinlemesine bir temizliğe ihtiyacı vardır. Haftada 2-3 kez peeling yapmayı alışkanlık haline getirin. Aşırıya kaçmayın ve oldukça nazik davranın.

Nemlendirmeye önem verin

Yüzünüzü temizlediğinizde ve düzenli olarak peeling yaptığınızda, yüzünüz nemi emmede ve tutmada daha iyi hale gelir. Yağlı ciltlerin nemlendirmeye ihtiyacı yoktur diye düşünüyorsanız da yine yanılıyorsunuz. Nemlendiriciler cildi dışardan gelen kirlilik ve diğer faktörlere karşı koruma sağlar ve cildin ihtiyacı olan suyu dengeler. Bu yüzden nemlendirici krem ve serumları cilt bakım rutininize dahil etmeniz önemli.

Yağlı cildiniz için kullanabileceğiniz en iyi ve en güzel cilt bakım ürünleri seçeneğinin Simple Daily Detox Serisi olduğunu söyleyebiliriz. Temizleyici, peeling, yüz yıkama jeli ve nemlendirici içeren bu seri, yağlı ciltleri kusursuz mat bir görünüme kavuşturur. Yağlı ciltte pullanmaların önüne geçmeye yardımcı olur. Ayrıca, Simple Daily Detox serisi, nazik ve etkili formülü sayesinde yağlı ve sivilceli görünümü azaltmaya yardımcı olur. Kekik, çinko PCA ve cadı fındığı karışımı ile fazla yağı temizler ve cildinizin nefes almasını sağlar.