0

Sürekli olarak güneşten korunmanın öneminden, kış mevsiminde, evde, bilgisayar ekranı karşında bile güneş kremi kullanmanın gerekliliğinden bahsediliyor. Biz de daha önce cildi güneşten korumanın öneminden, güneşte yanmış saç derisi için çözümlerden ve güneş kremlerinin işlevlerinden bahsetmiştik. Küçük bir tekrar edecek olursak güneşten gelen UV ışınları ciltte kalıcı hasarlara, renk değişikliklerine, cilt lekelerine, kırışıklıklara hatta cilt kanserine bile neden olabilir. Güneşin bu zararlarından kurtulmanın en kolay ve etkili yolu güneşten koruyucu(SPF içeren) krem kullanmayı ihmal etmemek.

Güneş kremleri güneş yanıklarına neden olabilen, ultraviyole B (UVB) ışınlarını engellemede büyük rol oynar. Tabii doğru uygulama oldukça önemli.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Yüksek koruma faktörü tercih edin

Öncelikle cilt tonunuzun açık ya da koyu olması güneş kremi uygulamanızı etkilemez. Her cilt tonunun güneşten korunması gerekir. Uzmanlar genellikle 30 ve üzeri koruma faktöründe olan güneş kremlerinin tercih edilmesi gerektiğinden yana.

Cildiniz fazla hassas ve benleriniz fazlaysa koruma faktörünü biraz daha arttırmanızda fayda var.

Kendiniz için doğru ürünü seçin

Ulaşabileceğiniz bir çok seçenek arasından cilt tipinize en uygun ürünü seçmeye özen gösterin. Koruma faktörüne karar verdikten sonra kuru, yağlı ya da hassas cildinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundururak bir güneş koruyucu edinin. Ayrıca yüzünüz ve vücudunuz için iki ayrı tercih yapmanızda da fayda var. Yüzünüze uygulayacağınız güneş kremi vücudunuz için olandan daha fazla koruma faktörüne sahip olabilir.

Bunun yanında sprey, krem, stick formlardan hangisi sizin için daha kolaysa onu tercih edebilir, tatil dışında şehir içinde kullanacağınız kremi de renkli olanlar arasından seçebilirsiniz.

Cildinizde sivilceler varsa ya da sivilce oluşumunda meyilliyse, daha ince ve mat yapıda olan güneş kremlerine yönelmeye çalışın.

Gün içinde yenileyin

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne göre güneş kremleri tere ve suya dayanıklı değiller.(*) Bu nedenle gün içinde sık sık tazelemeniz önemli. Özellikle yüzdükten sonra mutlaka yüzünüze ve tüm vücudunuza tekrar uygulayın. Ayrıca terleme durumlarınıza karşı da minimum iki saatte bir tazelemeniz gerekir.

Bir de ne kadar uyguladığınız da mühim noktalardan. Güneş kremi uygulamayı rutin haline getirenler bile kulaklarına, boynuna, dizlerinin arkasına uygulamayı unutabiliyor. Ayrıca ellerinizin de güneşten korunmaya ihtiyacı var. Dışarı çıkmadan önce güneş gören her bölgeye sürmeyi unutmayın.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Güneşe çıkmadığınızda da ihmal etmeyin

Yukarıda da söylediğimiz gibi, güneş ışınları sadece bronzlaşmak için şezlonga uzandığınızda değil, yürürken, balkonda otururken hatta evin içinde penceredenbile sizi etkiler. Kış güneşinin etkilerinin de aynı olduğunu unutmayın. Hatta UVA ışınlarının bulutlu havalarda bile etkili olduğunu da söyleyelim.

Bazı uzmanlar güneş kremi uygulamayı diş fırçalamaya benzetiyor. Bazı günler uygulanmadığında etkilerini daha hafif atlatabilirken uzun süre uygulanmaması kötü sonuçlara neden olabilir.

Güneş Kremi Nasıl Sürülür?

  • Güneş kreminiz sprey formdaysa tüm bileşenlerin karışması için sıkmadan önce şişeyi iyice çalkalayın.
  • Tüm vücudu kaplamak için yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar güneş kremi kullanılmalı. Yani bir yetişkin bireyin avuç içi büyüklüğünde bir miktar tüm vücut için yeterli olacaktır.
  • Güneşe maruz kalan her yerinize uygulayın. Sırt, kulaklar, dizlerin arkası genellikle ihmal edilen alanlardan.
  • En az iki2 saatte bir olacak şekilde gün boyunca tekrar uygulamaya devam edin
  • Yüzdükten, terledikten veya havluyla kurulandıktan sonra da mutlaka tazeleyin.