0

Çoğumuz yazın güneş kremi konusunda bir noktayı kaçırdığımızda, bunu saç derimizde hissettiğimiz o batma hissiyle hatırlarız. Özellikle duştan sonra ve yanık ağrısı başlamadan önce aynanın önünden geçerken soyut kırmızı lekeler fark edebilirsiniz. Çünkü söz konusu güneşten koruma olduğunda yaygın olarak unutulan alanlardan birisi saç derisi ve saç çizgisi.

Saç deriniz ve saç çizginizi yakmamaya çalışmak önemli ve gerekli olsa da bu bölgelerin güneşten yanması durumunda ne yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Saç derisi ve saç çizgisinin tedavi edilmesi, üzerinde bulunan saç kökleri nedeniyle daha karmaşık. Yani vücudunuz için uyguladığınız güneş yanığını rahatlamanın doğal yollarını içeren birçok stratejiyi, bu alanlara uygularken tereddüt etmek oldukça doğal. Peki ama ne yapmalı?

Güneşte Yanmış Saç Derisi İçin 6 Çözüm-1 - Saç Bakım Güzellik Güneşte Yanmış Saç Derisi İçin 6 Çözüm-2 - Saç Bakım Güzellik

Soğuk suda duş

Uzmanlar saç derisinde veya vücudun herhangi bir yerinde güneş yanığı olması durumunda yapılacak ilk şeyin, hücresel düzeyde meydana gelen iltihaplanmayı durdurmaya çalışmak olduğunu belirtiyor. Buna göre etkilenen bölgeyi soğuk suya tutmalı, ancak yanıktan kaynaklanan hasarı daha da kötü hale getirebilecek buzdan kaçınmalısınız. Yanık saç derisindeyse duştan gelen soğuk suyun, ağrı geçene kadar (şiddetine bağlı olarak 5-20 dakika arası) üzerinden geçmesine izin verin.

Soğuk kompres

Günde birkaç kez soğuk kompres uygulamak da yanık ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Buzu doğrudan cilde uygulamak yarardan çok zarar getirebilir, ancak buzlu su ile yapılan soğuk kompresler etkili bir rahatlama sağlayabilir. Ayrıca bir sprey şişesi kullanarak da bu tür bir suyu saç derinize püskürtebilirsiniz. Etkili bir soğuk kompres için şu tarifi deneyin:

  • Büyük bir kaseye buz, su ve istenirse aloe vera veya soya sütü ekleyin.
  • Soğutmak ve ıslatmak için kasenin içine birkaç parça yumuşak bez yerleştirin.
  • Bunları cilde yaklaşık 20 dakika uygulayın.
Güneşte Yanmış Saç Derisi İçin 6 Çözüm-3 - Saç Bakım Güzellik Güneşte Yanmış Saç Derisi İçin 6 Çözüm-4 - Saç Bakım Güzellik

Aloe vera jeli

Aloe vera jeli vücudun her yerindeki güneş yanıkları için etkili. Uzmanlar onun nemlendirici özellikli ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğunu belirtiyor. Tüm bunlar aloe vera jelini güneş yanıklarına karşı muhteşem bir çözüm haline getiriyor. Saç derisi ve saç çizgisindeki güneş yanığından sonraki ilk birkaç gün, yanık tedavisi önceliğiniz olmalı. Saç deriniz iyileşmeye başladıktan sonra, saçı ağırlaştırmamak için aloe vera jelini suyla seyrelterek uygulayın. Saç bandı ile dağınık bir topuz veya at kuyruğu, saç köklerinizdeki jeli saklarken stil vermenin sevimli bir yolu olabilir.

Nazik temizleyiciler

Cildiniz iyileşirken nazik temizleyiciler ve cilt bakım ürünlerine bağlı kalın. Uzmanlar, bu süreçte akne için bile olsa retinoidler, asitler ve ilaçlı topikallerden kaçınmanızı öneriyor. Ayrıca potansiyel olarak daha fazla tahrişe yol açabilecek saç bakım ürünlerinden de kaçının.

Güneşte Yanmış Saç Derisi İçin 6 Çözüm-5 - Saç Bakım Güzellik Güneşte Yanmış Saç Derisi İçin 6 Çözüm-6 - Saç Bakım Güzellik

Su tüketimi

Cilt içten dışa iyileşir. Bu nedenle güneşten yanmış bir saç derisi ve saç çizgisini yeniden nemlendirmeye, vücudunuzu nemlendirerek başlayın. Herhangi bir güneş yanığı sırasında tüm vücudunuz susuz kalır, bu yüzden günlük olarak ekstra su ve mineral almanız gerekir. Uzmanlar güneş yanığı yaşayanların günlük su tüketimini artırmaya teşvik ediyor.

Reçetesiz ağrı kesiciler

Bazı reçetesiz ilaçlar, güneş yanığının hem ağrısını hem de iltihabını tedavi etmeye yardımcı olabilir. Çoğu insan bu tür ilaçları evinde bulundurur ve güneş yanıkları ile uyumayı daha rahat bir hale getirebilirler. Siz de bu tür bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda eczacınızdan bu ilaçlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ne yapmamalı?

Saç derisi ve saç çizgisindeki güneş hasarını ortadan kaldırmak için yaptıklarınız kadar yapmadıklarınız da önemli.

  • Zaten yanmışsanız gölgede zaman geçirmeniz iyileşmenizi hızlandırır. Saç deriniz iyileşirken başınızı güneşten koruyacak bir şapka takın. Unutmayın; daha fazla güneşe maruz kalmak semptomları şiddetlendirir ve iyileşme sürenizi uzatır.
  • Isı ile şekillendirmeden kaçının. Bu süreçte saçlarınızı fön makinesiyle kurutmak yerine hava ile kurumasına izin verin.

Ayrıca kafada sivilce hakkındaki detaylı yazımız da ilginizi çekebilir.