0

Erkek saç boyaları ve saçını boyayan erkeklerin sayısı günden güne artıyor. Bu artışla beraber bazı saç renkleri erkek saçları arasında trendlere girdi bile. İster beyazlarınızı kapatmak için, isterseniz tarzınızı değiştirmek için tercih edin her iki durumda da saç boyama ile ilgili bazı ipuçlarını bilmeniz önemli. Saçınızı boyamak göze korkutucu gelse de aslında oldukça kolay bir işlem olduğunu söyleyebiliriz.

Önce ihtiyacınız olan malzemeleri temin etmek ile işe başlayın.

  • Saç boyası
  • Boyama kabı ve fırça
  • Eldiven
  • Eski bir tişört
  • Lastik toka
Erkek Saç Boyama İpuçları -1 - Saç Bakım Güzellik Erkek Saç Boyama İpuçları -2 - Saç Bakım Güzellik

Adım 1: Boyayı seçin ve alanınızı hazırlayın

Erkek saç boyası için, genellikle kendi saç renginize yakın tonlar tercih etmeniz önerilir. Eğer saçınızı platin sarı, ya da benzer açık renkler ile boyamak istiyorsanız, bunun için saçın açılma denilen bir aşamadan geçmesi gerekir. İlk seferiniz için bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Eğer koyu tonlar tercih edecekseniz evde kendiniz rahatlıkla boyayabilirsiniz. Boya kutuların üstündeki renklerden ilham alın. Boya kutularının bir kenarında, farklı saç renkleri üzerinde boyanın nasıl etkisi olduğu gösterilir. Unutmayın, burası kutunun dışındaki görselden daha önemli. Seçtiğiniz rengin sizin saçlarınızda nasıl etki yaratacağını buradan keşfedebilirsiniz.

Boyayı seçtikten sonra boyama alanınızı hazırlayın. Banyoda, ayna önünde uygulama yapmak işinizi kolaylaştırır. Boyanın üzerinize dökülme ihtimaline karşı da eski bir tişört giyebilir ya da omuzlarınıza eski bir havlu atabilirsiniz. Son olarak da boyanızı kutunun üzerinde anlatıldığı şekilde boya kabında iyice karıştırın.

Adım 2: Saçlarınızı 1 gün önce yıkayın

Saçınızın kuru olması önemli. Islak saçlarınıza da boya yapabilirsiniz ancak bilmeniz gereken bazı detaylar var. Islak saç konusunda ısrarcıysanız, yazımızdan detayları öğrenebilir ve tercihinizi ona göre yapabilirsiniz. Saçınızı boyadan hemen önce yıkamak yerine, 1 gün önce yıkayın. Böylece saç derinizde doğal yağlar birikecek ve boyanın saç derisine nüfuz ederek olası tahriş ihtimallerini de önleyecektir.

Adım 3: Lekelere karşı önleminizi alın

Kulaklar, kulak arkası, alın ve ense gibi bölgeler boyaya maruz kalabilir. Bu bölgelerin boya lekesi olmasını önlemek için alnınıza, kulaklarınıza, ensenize boyamaya geçmeden önce, nemlendirici krem sürün. Boyadan hemen sonra da iyice temizleyin.

Erkek Saç Boyama İpuçları -3 - Saç Bakım Güzellik Erkek Saç Boyama İpuçları -4 - Saç Bakım Güzellik

Adım 4: Doğru yöntemler uygulayın

Şimdi eldivenlerinizi takarak boyama aşamasına geçebilirsiniz. Saçınızı birkaç eşit parçaya ayırın. Bunun için küçük tel tokalar ya da lastikler kullanabilirsiniz. Her tutamı sırasıyla boyayın ve boyanmadık yer kalmadığından emin olun. Burada fırça kullanmanız çok gerekli adımlar arasında sayılmıyor. Boya kutusundan direk kullanabileceğiniz bir şişe çıkabilir ya da eldivenleriniz sağlamsa elinizle de boyayabilirsiniz. Fazla ürün kullanmaktan da korkmayın. Gerekli durumlar için bir yedek almayı da deneyebilirsiniz. Boya yetmediği takdirde, yeni kutu ile devam edebilirsiniz. Saçınızın arkasını tamamen boyadığınızdan emin olmak için de küçük bir ayna ile başınızın arkasını kontrol etmeyi unutmayın.

Adım 5: Boya kutusundaki talimatları takip edin

Farklı renkler ve farklı boyalar boyanın saçınızdaki bekleme süresini değiştirebilir. Bu süreden emin olmak için kutunun üstündeki talimatlara göz atın. 25-30 dakika yazıyorsa bir alarm kurun ve bu süreyi geçirmeyin. Erkek saç boyamada, saçınızın dokusu, ürünün ne kadar süre kalması gerektiği konusunda rol oynayabilir. İnce telli saçlarınız varsa boya rengi daha çabuk etki edebilir. Bundan emin olmak için, önce saçınızın bir tutamını boyayıp, yıkayarak test yapabilirsiniz. İstediğiniz rengi elde ettiyseniz tüm saç için aynı adımları izleyebilir, istediğinizden daha açık ya da koyu olduysa bekleme süresinde 5 dakika ileri ya da geriye gidebilirsiniz.

Adım 6: İyice durulayın

Bekleme adını da tamamladıysanız, saçınızı yıkayabilirsiniz. Kutudan çıkan saç kremini yanınıza almayı unutmayın. Bu kremler genellikle rengin sabitlenmesi görevini görür. Şampuanınız ile iyice köpürterek tüm saçın tamamen boyadan temizlendiğinden emin olun. Nazikçe kurutun. İşte ilk boyanızı yaptınız.

Sizi memnun etmeyen bir durum ile karşılaştıysanız, Yanlış Boyanan Saç Nasıl Düzeltilir yazımıza göz atabilirsiniz.

Ayrıca Saç Kesiminizden Sıkıldıysanız İşleri Değiştirmenin 6 Yolu ve Erkekler için Doğru Saç Rengini Seçme Rehberi yazılarımız da ilginizi çekebilir.