0

Sonbaharın gelmesi, yaz tatillerinin bitmesi ve şehre dönüşün başlamasıyla düğün sezonu da açıldı. Eğer yakın zamanda düğününüz varsa ve henüz makyajınıza karar vermediyseniz, ilham olabilecek bazı gelin makyajı önerilerimiz var. En az gelinlik kadar önemli saç ve makyaj tercihinizi gelinlik modelinize hatta düğün yerinize göre belirlemenizde fayda var. Eğer çok sade bir gelinlik seçtiyseniz tarzınızı sade bir gelin makyajıyla tamamlayabilirsiniz. Tabii çekilecek fotoğrafların ışığı, patlayan flaşlar makyajınızı iyice ön plana çıkaracak. Bu yüzden doğru renkleri kullanmak oldukça önemli. Özellikle düğünden sonra fotoğraflara baktığınızda bembeyaz bir görünüm istemiyorsanız ten makyajınıza ekstra özen göstermelisiniz.

Sade Gelin Makyajı Yapmak İçin Öneriler -1 - Saç Bakım Güzellik Sade Gelin Makyajı Yapmak İçin Öneriler -2 - Saç Bakım Güzellik

Sade gelin makyajı için neye ihtiyacınız var?

Eğer makyajınızı bir makyaj artistine yaptıracaksanız, ihtiyacınız olan malzemeleri sizin için oluşturacaktır. Bu noktada sizin renklere ve modellere ihtiyacınız olacak. Eğer kısa sürecek bir nikah düşünüyorsanız ya da makyaj konusunda yetenekliyseniz ve makyajınızı kendiniz yapacaksanız tek tek ihtiyaçlarınızı söyleyelim.

  • Cildinizi hazırlamak için peeling ve nemlendirici
  • Ten makyajı için fondöten, kapatıcı, pudra
  • Göz makyajı için far, eyeliner, maskara
  • Kaşlar için kaş farı ya da kaş kalemi ve sabitleyici kaş jeli
  • Yanaklar için allık, bronzer
  • Biraz ışıltı için aydınlatıcı
  • Dudaklar için dudak nemlendiricisi, ruj
  • Her bir bölge için o bölgeye özel makyaj fırçaları
  • Sabitleyici sprey

İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra gelin makyajının dikkat edilmesi gereken önemli püf noktalarını bilmekte fayda var. Makyaj malzemelerinin doğru kullanım sıralaması için de yazımızı okuyabilirsiniz.

Ten makyajı

Ten makyajı doğru bir makyajın en önemli noktası olabilir. Seçeceğiniz fondöten ve kapatıcının rengi çıkacak fotoğrafların iyi olmasıyla doğru orantılı. Eğer cildinize uymayan renkte bir fondöten uygulanırsa düğün alanındaki farklı ışıklarda cildinizin rengi birbirinden farklı görünebilir. Göz altı kapatıcısı gözlerinize biraz ışıltı vermek için fondötenden daha açık bir tonda seçilebilir. Ayrıca ten makyajının sabitlenmesi, ince çizgilerinize dolmaması ve uzun süre kalıcı olması için kapatıcılar üzerine transparan bir pudra geçilmesi de önemli. İşe cilt bakımı ile başlamayı da unutmayın. Peeling yaparak cildinizi ölü derilerden temizleyin ve iyice nemlendirin. Burada Simple Ürünlerinin birbirinden farklı ihtiyaçlara yönelik cilt bakım ürünlerinden yardım alabilirsiniz.

Sade Gelin Makyajı Yapmak İçin Öneriler -3 - Saç Bakım Güzellik Sade Gelin Makyajı Yapmak İçin Öneriler -4 - Saç Bakım Güzellik

Göz makyajı

İşte bir makyajın sade ya da şatafatlı olup olmayacağını belli eden en önemli nokta. Burada seçeceğiniz far rengi ve hatta takma kirpik tercihi bile makyajınızın tarzını belirleyen etkenlerden olacak. Göz önünde bulundurmanız gereken 3 konu var; gelinliğinizin modeli, düğününüzün konsepti ve saç modeliniz. Eğer zarif bir gelinlik, bohem bir saç modeli seçtiyseniz ve düğününüz kır, sahil vs gibi açık alanda yapılacaksa gold, gümüş, nudelar, toprak tonları, uçuk pembe ve turuncular en iyi seçenekler olabilir. Koyu smokey eye makyajlar, maviler, yeşiller gelin makyajınızı sadelikten uzaklaştıracak. Gözleriniz küçük bir yapıdaysa altlarına ten rengi bir göz kalemi sürmek göz yapınızın büyük görünmesini sağlar. Ayrıca takma kirpik takacaksanız çok yoğun ve sık olmayan ince ve kıvrık modeller seçebilirsiniz.

Geri kalan detaylar

Söylediğimiz gibi bir makyajın ana hatlarını ve tarzını belirleyen konu aslında göz makyajı. Göz makyajınıza karar verdikten sonra diğer detayları tamamlayabilirsiniz. Çok keskin bitişler yaratmayacak renkte bir bronzer seçerek yüz şeklinizi belirginleştirebilirsiniz. Eğer hava sıcaksa ve dans edeceksiniz allık tercihinizi çok açık pembelerden yana kullanın. Heyecan ve hareketlilikle zaten yanaklarınız pembeleşebilir. Yüzünün daha doğal görünmesi için allığı elmacık kemiklerinize, alnınıza ve burnunuzun ucuna da büyük bir fırça ile sürmelisiniz.

Kaşlarınızı da unutmayın. Kaşlarınız arasında boşluklar varsa kaş renginize uygun bir kalem ile şekillendirin ve sabitleyici kaş ürünleri ile yukarıya doğru tarayın. Ruj seçiminizi de göz makyajınıza uygun tonlarda yapabilirsiniz. Kırmızı bir ruj kullanacaksanız mat seçenekler kolayca dağılmamasını sağlar, mat rujlara yönelebilirsiniz. Son olarak makyajınızın terden, nemden akmaması için yüzünüze mutlaka sabitleyici bir sprey sıkın.

Ayrıca porselen makyaj yazımız da ilginizi çekebilir.