0

Özellikle sıcak havalarda özenle yaptığınız makyajınız birkaç saat sonra dağılıyor ve toparlanamaz hale geliyor olabilir. Bir de bu duruma pandemiyle birliktehayatımızın içinde olan maskeleri ekleyelim. Maskeyi çıkardığınızda tüm fondötenin maskeye geçtiği anlar mutlaka yaşıyorsunuzdur.

Makyaj yaparken dikkat edeceğiniz birkaç küçük nokta ile yaz aylarınızı kalıcı makyajlar ile tamamlamanız mümkün.

Makyajın Akmaması İçin Ne Yapılmalı?-1 - Saç Bakım Güzellik Makyajın Akmaması İçin Ne Yapılmalı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Cilt bakımı ile başlayın

İlk olarak, cilt bakımınızı uygularken, cildinizi ağırlaştırabilecek ürünleri bir kenara bırakın ve daha hafif yapılı ürünler tercih edin. Özellikle iyi bir cilt bakımı ve makyajın en önemli adımı olan nemlendiricinin ciltte kolay emilen, cildi yağlandırmayan ve ince bir yapıda olmasına dikkat edin. Makyaj öncesi yapmanız gereken cilt bakımı rutini; cildi temizlemek, C Vitamini içeren bir serum uygulamak ve ardından nemlendirici sürmekten geçer. Tabii en az 30 koruma seviyesine sahip bir güneş kremini de ihmal etmemek gerek. Bu adımlardan sonra ürünlerin cildinize oturması için birkaç dakika bekleyin.

Suya dayanıklı ürünler kullanın

Suya dayanıklı ürünler kalıcı bir makyaj için olmazsa olmazlardan. Eyeliner ve maskara ter ile beraber akmaya ve bulaşmaya oldukça müsait ürünler olduğu için bu iki makyaj malzemesini waterproof ürünlerden seçin. Sadece terleme için değil, plaja da kirpiklerinize biraz hareket katmadan gitmek istemiyorsanız suya dayanıklı bir maskara tüm gününüzü kurtaracak. Maskarayı uyguladıktan sonra havadaki nem ile topaklanmaması için temiz bir fırça ile kirpiklerinizi tarayabilirsiniz.

Astar yapmayı atlamayın

Fondötenden önce yüzünüze bir baz uygulamak hem fondötenin yüzünüze uyum sağlaması hem de kolaylıkla dağılmaması için çok önemlidir. Burda kullanacağınız primer’ı da suya dayanaklı olan seçeneklerden tercih edebilirsiniz.

Fondöten ve kapatıcı önemli

Ürün yelpazesi oldukça  geniş olan bu ten ürünlerini yaz mevsimine özel olarak seçmekte fayda var. Kalın yapıda olmayan ürünler doğru seçenekler arasında. Tabii alternatif olarak güneş koruyucunuzu da renkli olan seçenekler arasından seçebilir ya da fondötenlerden daha hafif yapıda olan BB ve CC kremler de tercih edebilirsiniz.

Doğru pudrayı seçin

Makyajınızı pudra ile sabitlemek kalıcılığın anahtarlarından. Doğru pudra seçimi de oldukça önemli. Sabitleyici olarak kullanacağınız için transparan bir pudra seçebilirsiniz. Uygulamayı da yüzünüzün her yerine yapmak yerine; ter toplayan bölgeler olan burun, çene, alın ve göz altlarına uygulayın. Fırça yerine de bir pudra süngeri kullanırsanız fondöteninizi de dağıtmamış olursunuz.

Makyajın Akmaması İçin Ne Yapılmalı?-3 - Saç Bakım Güzellik Makyajın Akmaması İçin Ne Yapılmalı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Kalıcı rujlar seçin

Gün boyunca dudaklarınızı nemlendirme ihtiyacı duysanız da bu dışarda olduğunuz sürelerde dudaklarınızın kullandığınız maskeye yapışmasına neden olur. Tabii sadece nemlendiriciler değil kalıcı mat olanlar dışındaki neredeyse tüm rujlar maske kullanmanız gereken zaman diliminde sizi rahatsız edebilir. Bu yüzden ruj sürmeye ihtiyaç duyuyorsanız mat ve kalıcı seçeneklere yönelin.

Sabitleme spreyi kullanın

Makyajı bozulmadan tutmanın en pratik yollarından biri de sabitleme spreyleri. Makyaj bittikten sonra yüzünüze püskürteceğiniz bir sprey hem ferahlamanıza hem cildinizin makyajı tutmasına yardımcı olur. Bunun yanında kullandığınız ten ürünlerinin de daha yumuşak olmasına da olanak sağlıyorlar.

Vücudunuzu nemli tutun

Özellikle sıcak havalarda gün boyu bol su içerek susuzluğun önüne geçin. Yeterince su içmek vücudunuzun daha iyi çalışmasını ve nem ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Tabii sizi serin de tutar. Suyunuza; limon veya taze kesilmiş portakal dilimleri gibi cildi güçlendiren antioksidanlar da ekleyebilirsiniz.