0

Belki de bir makyajın en önemli unsuru olan fondötene, cildimizdeki ton eşitsizliklerini, cilt lekelerini, sivilceleri ve siyah noktaları kapatmak için ihtiyaç duyabiliyoruz. 

İşte, cildinize uygun fondöten seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler.

Cildinize En Uygun Fondöten Seçimi-1 - Saç Bakım Güzellik Cildinize En Uygun Fondöten Seçimi-2 - Saç Bakım Güzellik

Fondötenin Renginin Size Uygun Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Seçtiğiniz fondötenin size uygun olup olmadığını test etmenin en doğru yolu onu boyna uygulamak. Yüz ve boyun arasında renge dair herhangi bir farklılık yoksa doğru fondöteni uyguladınız demektir. Ancak fondöteni uyguladıktan sonra cildinizle bütünleşmesi için birkaç dakika bekleyin. Böylece, oksitlenip koyulaşma seviyesini ölçmüş olursunuz. 

Önemli!

Ayrıca bu renk testini gün ışığına çıkarak devam ettirirseniz fondötenin sağlamasını almış olursunuz. 

Cildinize En Uygun Fondöten Seçimi-3 - Saç Bakım Güzellik Cildinize En Uygun Fondöten Seçimi-4 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Alt Tonu Ne Demek?

Fondöten seçimindeki en kritik detay, cilt alt tonuna göre ilerlemek. Kulağa zor gelse de kestirme yolunu öğrendikten sonra işiniz kolaylaşacak. Cilt alt tonu, damarlardan belli oluyor. Eğer elinizin üzerindeki damarlarınız maviyse soğuk alt tonlusunuz.  Damarlarınız yeşil ve mavi arasındaysa nötr alt tonlusunuz. Eğer yeşil damarlara sahipseniz sıcak alt tonlusunuz, cildinizde sarı ve kırmızı dominanttır. 

 

Cilt Rengine ve Alt Tonuna Göre Fondöten Seçimi 

Cilt alt tonu sıcaksa: Sarı alt tonlu fondöten kullanılmalıdır. 

Cilt alt tonu nötrse: Sarı ve pembe, karışık alt tonlu fondöten kullanılmalıdır. 

Cilt alt tonu soğuksa: Pembe alt tonlu fondöten kullanmalıdır. 

Cildinize En Uygun Fondöten Seçimi-5 - Saç Bakım Güzellik Cildinize En Uygun Fondöten Seçimi-6 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi: Yapısına Dikkat Edin

Yağlı ya da kuru bir cildiniz varsa fondötenin yapısını göz önünde bulundurun.

Kuru ciltler nasıl fondöten kullanmalı?: Işıltılı ve nemlendirici ajanlar barındıran fondötenler tercih etmeliler. Cildin pul pul görünme ihtimaline karşı cildi daha da kurutmayacak, nemlendirici formüller kullanmak önemli. 

Yağlı ciltler nasıl fondöten kullanmalı?: Pudra bazlı, yağlı ve parlak görünümü minimize edecek fondöten kullanmaları doğru. Mat bitişli fondötenler yağlı ciltlerin yakın dostu. 

Fondöten Alırken Dikkat Etmeniz Gereken İçerikler 

Fondöten alırken cilt tipinize göre içeriklere dikkat etmelisiniz. Yağlı ciltler ciltteki fazla sebumu emen pudra, kaloin kili gibi içerikleri arayabilir. Kuru ciltlerse fondöten seçiminde içerik formülerinde E Vitamini ya da hyalüronik asit gibi cildi nemlendiren içerikleri arayabilir. Fondöten nedir, ne işe yarar; daha fazlası için yazımızı incelemeyi unutmayın.