0

Söz konusu makyaj olduğunda fondöten; maskara ve renkli dudak balsamı dışında çoğumuzun ilk tanıştığı makyaj malzemeleri arasında yer alıyor. Bu yüz makyajı ürünü hem makyaja yeni başlayanlar hem de profesyoneller için temel bir malzeme. Ve bunun son derece mantıklı bir nedeni var. Eğer fondöten makyajı ile ilgili sorularınız varsa doğru yerdesiniz. Aşağıda fondötenin ne olduğunu, neden makyaj çantanızda bulunması gerektiğini ve kullanabileceğiniz farklı fondöten türlerini bulabilirsiniz. Fondöten nedir, ne işe yarar, nasıl sürülür; öğrenmek için okumaya devam edin.

Fondöten Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Sürülür?-1 - Saç Bakım Güzellik Fondöten Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Sürülür?-2 - Saç Bakım Güzellik

Fondöten nedir, fondöten ne işe yarar?

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi fondöten bir yüz makyajı ürünü. Bu ürün, makyajınızın geri kalanı için eşit bir temel oluşturmak amacıyla yüzün tamamında kullanılır. Kelimenin kökenine baktığımızda ise “boya zemini, astar” anlamlarına gelen Fransızca “fond de teint” kelimesinden geldiğini görürüz. Peki makyaj için fondöten önemli mi?

Kesinlikle evet. Çünkü doğru formül ile cilt tonunuzu eşitlemeye ve genel olarak pürüzsüz ve eşit bir görünüm oluşturmaya yardımcı olabilir.

Fondöten nasıl sürülür?

Fondöten sürme teknikleri, kullanılan fondötenin yapısına -örneğin stick fondöten, pudra fondöten- bağlı olarak değişir. Yine de temel olarak kusursuz bir uygulama için sırasıyla aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

Temiz bir ciltle başlayın

Fondöteniniz altındaki cilt kadar iyi görünecektir, bu nedenle iyi bir cilt bakım rutini sürdürmek önemli. Fondöteninizi uygulamadan hemen önce, gözeneklerin tıkanmasını önlemek için cildinizi temizleyin. Ardından fondötenin eşit olmayan şekilde sürülmesine neden olabilecek kuru, ölü cilt hücrelerini temizlemek için cildinize nazikçe peeling yapın. Son olarak nemlendiricinizi uygulayın. Fondöten en iyi nemlendirilmiş cilde etki eder.

Cildi hazırlamak için zaman ayırın

Makyaj rutininize astar eklemeniz, cildinizi pürüzsüz bir yüzeye dönüştürdüğü için fondöteninizin kusursuz görünmesini sağlayabilir. Kızarıklık, düzensiz pigmentasyon gibi endişeleriniz varsa renk düzeltici bir astar kullanın.

Fondöten Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Sürülür?-3 - Saç Bakım Güzellik Fondöten Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Sürülür?-4 - Saç Bakım Güzellik

Yavaş olun

Her zaman cildinize az miktarda fondöten uygulayarak başlayın. Ardından doğru kapatıcılığa sahip olana kadar daha fazlasını ekleyin. Amaç fondöteni ihtiyacınız olan yere uygulamak, böylece cildiniz son derece doğal görünür. Sonuçta fondötenle kaplanmış gibi görünen bir yüz elde etmek istemezsiniz.

İpucu: Eğer cildinizin düzgün görünmesi için fondöteni tüm yüzünüze uygulamanız gerekiyorsa, yanlış renk kullanıyorsunuz demektir.

İçten dışa doğru çalışın

Fondöteni kızarıklık ve lekelerin daha yoğun olduğu yüzün ortasına yoğunlaştırın. Burnun her iki tarafına, alnın ve çenenin ortasına sadece bir miktar uygulayın. Ardından dışarı doğru karıştırın. Bittikten sonra yüzün kusurlarının göründüğü diğer alanları tam olarak belirleyin ve bu alanlara ek hafif bir katman uygulayın.

Cildinizi ovalamayın

İster fondöten fırçası ister parmak uçlarınızı kullanıyor olun, fondöteninizi noktalama hareketleriyle uygulayın, yani cildinize hafifçe vurun. Herhangi bir silme veya ovma hareketinden kaçının. Bu sadece temeli itip çizgiler oluşturmanıza neden olur.

Kulaklarınızı unutmayın

Çoğu zaman gözden kaçan kulaklarınız da yüzünüzün bir parçası. Eğer kızarmaya yatkın bir cildiniz varsa yüzünüzün geri kalanıyla karışması için fondöten fırçanızı hafifçe kulaklarınızın üzerine de sürün.

Fondöten Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Sürülür?-5 - Saç Bakım Güzellik Fondöten Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Sürülür?-6 - Saç Bakım Güzellik

Fondöten sürmeden önce ne sürülür?

Yukarıda da açıkladığımız gibi fondöten sürmeden önce mutlaka cildinizi temizleyin ve nemlendirin. Nemli cilt, ürünü daha iyi hapseder ve makyajın doğallığını artırır. Bununla birlikte daha ışıltılı bir cilt için cildi aydınlatan bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

Nemlendiricinin üstüne ise mutlaka makyaj bazı (astar) uygulayın. Bu çok daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar, ayrıca makyajınızın dayanıklılığını artırır. Makyaj bazı ciltteki yorgunluk belirtilerini hafifletir, uygulamanın daha canlı görünmesine yardımcı olur. Baz uygulamak amacınız gözenek küçültücü makyaj olduğunda da son derece önemli.

Fondöten çeşitleri ve kullanımları

Kusursuz bir fondöten uygulaması için cilt tipinize uygun bir fondöten seçimi yapmanın büyük önem taşıdığını belirtmiştik. Bunun için öncelikle fondöten çeşitleri hakkında bilgi sahibi olun.

Likit fondöten

Likit fondöten (sıvı fondöten) en fazla kapatıcılığı sağlama eğilimindedir ve özellikle eşitlenmesi gereken büyük cilt lekeleri varsa tercih edilir. Makyaj uzmanları farklı cilt tipleri için fondöten çeşidinden çok fondötenin bitişinin önemli olduğunu belirtiyor. Bu nedenle likit fondöten kullanacaksanız da doğal bir bitişe sahip olmasına dikkat edin.

Likit fondötenleri uygulamanın en ideal yolu ise bir fondöten fırçası kullanmak. Fırça ile uygulama yüzde doğal bir görünüm yaratmaya yardımcı olur.

Fondöten Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Sürülür?-7 - Saç Bakım Güzellik Fondöten Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Sürülür?-8 - Saç Bakım Güzellik

Pudra fondöten

Pudra fondöten son derece kullanışlı ve uygulaması kolay bir tür. Tipik olarak, hareket halindeyken rötuş yapmak için ideal olan kompakt bir kutu içerisinde gelir. Bununla birlikte, kuru formülasyonu göz önüne alındığında, fazla ince çizgi içermeyen yağlı ciltlerde çok iyi çalışır. Parlamayı azaltmak için az miktarda pudra fondöten kullanabilirsiniz. Uygulama için ise bir makyaj süngeri veya kadife yapılı bir fondöten fırçası tercih edin.

Stick fondöten

Ana hedefiniz cilt kusurlarını kapatmaksa stick fondöten sizin için ideal olabilir. Kullanımı kolay stick formatı sebebiyle çantanızda taşımak için harikadır. Yapısı biraz daha kalın olma eğiliminde olduğu için cildinize yakın bir renk tercih etmeniz ise son derece önemli.

Likit yerine krem formülasyonu tercih ederseniz, stick fondötenler cildin daha geniş bölgelerine kapatıcı olarak da uygulanabilir. Genel olarak, hedefe yönelik bir uygulama, izlenmesi gereken iyi bir ipucu: Özellikle doğal olarak sağlıklı, eşit bir cildiniz varsa, tüm yüzünüze fondöten uygulamayı bırakın. Bunun yerine her yere hafif bir fondöten tabakası; ardından kapatıcılığa ihtiyaç olan belirli alanlara stick fondöten uygulayın.

Mat fondöten

Toz fondötenleri mat fondöten olarak da değerlendirebiliriz. Bu nedenle bu başlık altında aslında toz formüllü fondötenleri inceleyeceğiz. Eğer yağlı bir cildiniz varsa toz fondötenler sizin için iyi çalışacaktır. Bu fondöten çeşidi genelde hafif bir kapatıcılık sunar. Tek dezavantajı dikkatli uygulanmadığında, oldukça dağınık olabilmesi. Bu nedenle makyajınızı sabitlemek için onu sadece sabah rutininiz sırasında uygulayabilirsiniz; gün boyunca rötuşlar yapmak için ise pudra fondötenle değiştirin.