0

Uzaktan farkedilmeyen ama yumru yumru olduğunu hissettiğiniz, çoğunlukla henüz tam oluşmadığı için ağrı veren sivilcelere kör sivilce denir. Bu tip sivilceler de tıpkı diğerleri gibi gözeneklere dolan yağ, kir ve ölü derilerin gözenekleri tıkaması sonucunda oluşur. Cilt içeriden iltihaplanarak şişebilir ve kırmızı yumrular meydana gelebilir. Bazı bakım yöntemleri ile sivilcelerden ve sivilce izlerinden kurtularak bebek gibi bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cilt Altındaki Kör Sivilceler Nasıl İyileştirilir?-1 - Saç Bakım Güzellik Cilt Altındaki Kör Sivilceler Nasıl İyileştirilir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Kör sivilce (deri altı sivilce) nasıl geçer?

Ucu beyaz olmadığı ve henüz tam olarak olgunlaşmadığı için bu sivilcelerin tedavisi biraz sabır ve zaman gerektirir.

Sıkmaya çalışmayın

Yapmanız gereken ilk şey yüzünüzdeki bu bölgelere dokunmama. Sıkmaya hiç yeltenmeyin bile. Zaten derinizin altında olan bu sivilceleri sıktığınızda onları patlamak imkansız olduğu için daha fazla şişmesini sağlayarak yaralar oluşturursunuz.

Ayrıca sivilceyi sıkarak onu dışarı çıkarmak yerine daha derinlere iterek izlerin oluşmasına da neden olursunuz.

Cildinizi temiz tutmaya devam edin

Sivilce oluşmasınını engellemenin en önemli yolu gözeneklerin içine yağ ve kirlerin dolmasını engellemek. Bunu da cildinizi  temizleyerek sağlayabilirsiniz. Yatmadan önce, uyanınca ve gün içinde yüzünüzü nazik bir yüz temizleyici ile sık sık temizleyin.

Temizleme sırasında kör sivilcelerin olduğu bölgelere baskı uygulamamaya da dikkat edin. Ayrıca bu bölgelere ellerinizi de çok fazla sürmeyin. Gün içinde birçok yere dokunduğumuz için eller üzerinde biriken bakteriler sivilcelerin iltihaplanarak daha fazla şişmesine neden olur.

Cilt Altındaki Kör Sivilceler Nasıl İyileştirilir?-3 - Saç Bakım Güzellik Cilt Altındaki Kör Sivilceler Nasıl İyileştirilir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Sıcak kompress ya da buz uygulayın

Öncelikle sıcak ya da soğuk tedavinin farklı sonuçları olacaktır. Hangisinin sizin için iyi olacağını düşünüyorsanız onu seçin.

Sivilce üzerinde bir beze sardığınız buz küplerini 1-2 dakika kadar gezdirerek şişliğin inmesini sağlayabilirsiniz. Soğuk ayrıca ağrıyı da azaltacaktır.

Sıcak kompress ise yine ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur fakat buzun aksine şişliği indirmek yerine sivilcenin dışarı çıkmasını ve beyaz ucunun oluşmasını sağlar. Isı gözeneklerin açılmasını sağlayarak sivilcenin yüzeye yaklaşmasına neden olur.

Yapmanız gereken; temiz bir bezi, aşırı sıcaklıkta olmayan bir suya batırın ve sivilce üzerine 8-10 dakika bekletin. Sivilce dışarı çıkana kadar günde 3-4 kez tekrarlayın.

Ağrılı sivilceye ne iyi gelir?

Ağrılı sivilceleriniz için deneyebileceğiniz bazı ev çözümlerinden de yardım alabilirsiniz.

Çay ağacı yağı: Bu yağ, kör sivilceye neden olan bakterileri öldürebilecek antibakteriyel özelliğe sahiptir. Eğer saf çay ağacı yağına sahipseniz mutlaka başka yağlarla karıştırıp kullanmanız gerekir. Yardımcı olması için jojoba ya da hindistan cevizi yağıyla karıştırabilirsiniz. Günde 2 kez kör sivilcenin olduğu bölgeye sürün ve birkaç saat bekletin. Tabii bunun alternatif tıp yöntemi olduğunu da söyleyelim. Herkeste işe yaramayabilir.

*Kullanmadan önce çay ağacı yağına alerjiniz olmadığından emin olun.

Bal: Bal bakterilerden kurtulmaya yardımcı olan doğal antibakteriyel içerir. Kullanacağınız balın doğal bal olması önemli. Kör sivilce üzerine bir miktar uygulayın ve bir gece bekletin.

**Kör sivilceler oldukça fazlaysa ve evde çözüm de işe yaramıyorsa yüzünüzde sivilce izleri oluşmaması için mutlaka bir dermatologdan randevu alın.

Ayrıca sivilceli ciltler için nemlendirici seçimi konusunda daha fazlasını öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.