0

Hepimiz, öyle ya da böyle hayatımızın bir döneminde sivilce problemi yaşadık. Kimi en ufak bir sivilceyi dert etti, kimi gerçekten "dert" denebilecek kadar yoğun bir akne sorunu yaşadı. Her iki grupta da paylaşılan tek şey sivilceler değil, sivilcelerin izleri de oldu. 

Cildin altındaki kıl foliküllerinin ölü deriler, sebum ve kirle tıkanması sonucunda ortaya çıkan can sıkıcı oluşumlara sivilce ya da akne denir. Hormonal değişiklikler, ilaçların yan etkileri, cildin havasız kalması çok fazla yağlı yiyecek tüketimi, stres, endişe, psikolojik sorunlar, duygu değişimleri, regl dönemi ve yanlış cilt bakımı sivilcelerin ana nedenleri arasında. 

 Bebek Gibi Bir Cilt İçin Sivilce İzlerini Yok Etme Yolları-1 - Saç Bakım Güzellik  Bebek Gibi Bir Cilt İçin Sivilce İzlerini Yok Etme Yolları-2 - Saç Bakım Güzellik

Peki Sivilcelerin İz Bırakma Nedeni Ne?

Elbette yanlış müdahaleler. Elle sıkma ya da aşırı yıkama, fiziksel peeling uygulama sivilcelerin iz bırakmasına neden olan yöntemler arasında. Bu uygulamalar ile, sivilceli bölgeden geçen küçük kan damarlarına zarar veriyor olabilirsiniz. Ayrıca cildinizi doğru temizlemeniz ve nemlendirerek güneşe karşı korumanız da gerekiyor.  

Sivilce İzlerini Tamamen Geçirmek Mümkün Mü?

Sivilcelerin neden olduğu yara izleri nasıl geçer? Sivilceleriniz doğru tedavi edilmezse ya derin izler bırakıp cilt lekelerine neden olabilir. Ayrıca cilt altındaki kör sivilceler de zaman içinde izlerin oluşmasına neden olabilir. Bu sebeple mutlaka bir dermatoloğa görünmelisiniz. 

 

Kırmızı Sivilce İzleri Nasıl Geçer? 

Kırmızı sivilce izlerinin size veda etmesi için sabırlı olmalısınız. Cildinizin temizliğini ve nemini ihmal etmeden dört ila yedi ay kadar bekleyin. Geçmedikleri takdirde mutlaka bir cilt uzmanına görünün.

Her gün güneş kremi kullanmanız gerektiğini de unutmayın.

Eksfoliasyon yani ciltteki ölü derileri arındırma

Yaz aylarında kimyasal peelingden uzak durulduğu için (yani AHA ya da BHA içerikli ürünlerden) enzim peelinglere yönelebilirsiniz. Meyve asitlerinden elde edilen enzim peelingler genellikle suyla karıştırıldığında kıvama gelen toz formda ürünler oluyor. Bunları haftada bir defa kullanmanız kafi. 

 Bebek Gibi Bir Cilt İçin Sivilce İzlerini Yok Etme Yolları-3 - Saç Bakım Güzellik  Bebek Gibi Bir Cilt İçin Sivilce İzlerini Yok Etme Yolları-4 - Saç Bakım Güzellik

Sırada, lekelerin görünümünü hedef alacak serumlar var. İşte tam burada, lekelerin görünümünü azaltacak asıl içeriklere odaklanabilirsiniz.

Peki, nedir bunlar? Hemen sayalım: C Vitaminini cilt bakım rutininize dahil edebilirsiniz. Birçok leke kremi, aynı zamanda C vitamini içerir. C Vitamini ayrıca güneş kreminin etkisini de artırır. Peki, C Vitamininin etkisini ne artırır? E Vitamini! Bilinen en güçlü antioksidanlardan olan E Vitamini mükemmel bir nemlendiricidir. Ayrıca doğal yağlar arasında olan çay ağacı yağının da sivilce kızarıklıklarını, iltihaplarını ve şişkinliklerini geçirdiği söylenir.

Son olarak; bilinen en yanlış kozmetik ve bakım mitiyle noktalayalım. Cildinize limonu doğrudan sürmemelisiniz! Sivilceleri ve izleri söndürdüğü iddia edilen limon suyu cilt bariyerine zarar vererek cildinizi uzun vadede lekelenmeye müsait hale getirebilir.

Ayrıca cildinizin gençlik ışıltısını korumak, kasların gerginliğini arttırarak daha sıkı bir cilde sahip olmak için bakım rutininize düzenli olarak yüz yogası yapmayı da dahil edebilirsiniz.