0

Güne kahve olmadan başlayamayan, gün içinde çay içmeyince başı ağrıyanlardan mısınız? Vazgeçemediğimiz bu içecekler aslında dişlerinizin lekelenmesinin en büyük sebeplerinden. Kahve ve çay suda parçalanan bir polifenol türü olan tanen adı verilen bileşenler içerir. Tanenler, renk bileşiklerinin dişlerinize yapışmasına neden olur. Bu bileşikler yapıştığında, arkalarında istenmeyen bir sarı renk bırakabilirler.

Çay ve Kahvenin Dişlere Etkisi-1 - Saç Bakım Güzellik Çay ve Kahvenin Dişlere Etkisi-2 - Saç Bakım Güzellik

Bu lekelerden nasıl kurtulunur?

Öncelikli olarak yapmanız gereken en önemli şey dişlerinizi günde en az 2 kez fırçalamak. Bu işlemi doğru yaptığınızdan ve doğru ürünler kullandığınızdan da emin olmanız gerekir. Signal White Now Diş Macunu Serisi ile ilk kullanımdan itibaren daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Diş fırçası tercihinizi ise orta sertlikte ya da diş problemleriniz varda hassas seçenekler arasından yapın.

Ayrıca yılda en az 2 kez bir diş hekimine görünmeniz de diş sağlığınız için kritik. Bu randevularda diş temizliği yaptırarak da dişlerdeki lekelerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca profesyonel temizliği evde bulabileceğiniz bazı materyallerle ile tamamlayabilirsiniz. Örneğin, dişlerinizi ayda iki kez karbonat ya da hindistan cevizi yağı ile fırçalamak dişlerinizi daha da beyazlatabilir.

Tabii tüm bunlar kahve içmenize engel değil. Diş hekimleri çay ve kahve gibi içeceklerin günde en fazla iki bardak tüketilmesini önermektedir. Günün geri kalanında kahve ihtiyacı duyduğunuz anlarda kahveyle aynı tada sahip karahindiba çayı da tüketmeyi deneyin. Ya da sağlığa, cilde ve saçlara iyi gelmesiyle bilinen yeşil çay da bir seçenek olabilir.

Krema ve şekerden de kaçının çünkü bunlar sadece renk değiştiren bakterilerin büyümesini hızlandırır. Bakteri oluşumunu önlemek için kahvenizi ya da çayınızı gün boyunca küçük yudumlar yerine daha kısa sürede içmeyi deneyin. Ayrıca kahvenizi bitirdikten sonra ağzınızı ve dişlerinizi durulamak için bir bardak su için.

Buzlu kahve tercih ediyorsanız leke riskini azaltmak için pipet kullanabilirsiniz. Kahve içtikten yaklaşık 30 dakika kadar sonra da dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Asitli bir şey yiyip içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamak diş minesini zayıflatır ve lekelenmeye neden olur. Kahvenin de asidik olduğunu unutmayın.

Çay ve Kahvenin Dişlere Etkisi-3 - Saç Bakım Güzellik Çay ve Kahvenin Dişlere Etkisi-4 - Saç Bakım Güzellik

Kahve ve çay lekeler dışında ne yapar?

Bu içecekler dişlerde sadece lekeler bırakmakla kalmaz. Ağzınızda bakteri üremesine neden olarak diş minesi erozyonuna neden olarak dişlerin incelip kırılan yapıya bürünmesine yol açar. Bunun yanında tüketildikten birkaç saat sonra dişlerde ve dilde kalan bu içecekler oldukça kötü kokuların oluşmasına da sebep olabilir.

Profesyonel diş temizliği sırasında ne olur?

Diş temizliği sırasında diş hekimi, diş eti hattınızın etrafındaki ve dişlerinizin arasındaki plak ve tartarı temizler.

Dişleriniz tamamen tartarsız hale geldikten sonra diş hekiminiz onları güçlü bir elektrikli fırça ile fırçalar. Profesyonel diş temizliğinde normal diş macunu gibi görünen bir diş macunu kullanılır. Diş temizliğinin son adımı florür işlemidir. Bu uygulama, dişlerinizin birkaç ay boyunca çürüklerle savaşmasına yardımcı olmak için koruyucu olarak gerçekleştirilir. Ardından köpüklü jeli veya yapışkan macunu dişlerinize uyan bir ağızlığa yerleştirir. Genellikle bir dakika kadar dişlerinizde bekletilir. Ardından temizleme işlemi tamamlanır.

Söylediğimiz gibi diş hekimleri yılda en az 2 kez dişlerin temizlenmesi gerektiğini söyler. Dişlerinizi fırçalamayı unuttuğunuz, ihmal ettiğiniz, diş ipi kullanmadığınız ya da yeterince özenmediğiniz tüm durumlarda dişlerde biriken tartar dişlerin lekelenmesinden çürümesine kadar bir çok farklı ağız sorunun oluşmasına neden olur.