0

Vitaminler ve minerallerle dolu karahindiba bitkisini daha önce hiç duydunuz mu? Duymadıysanız, öğrenmenin tam vakti. Karaciğerden sindirim sistemine, kemik sağlığından, cilt bakımına kadar bir çok alanda kullanılan alternatif tıp bitkilerinden kabul edilir.  Kökü, çiçeği ve yaprakları ayrı ayrı vitamin, mineral ve lif yüklü karahindiba oldukça besleyici etkilere sahip.

Kökünün genellikle kurtulmasıyla çay olarak tüketilen karahindibayı diyetinize dahil etmeden önce tüm etkilerine bir göz atalım.

Karahindiba Çayının Az Bilinen Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Karahindiba Çayının Az Bilinen Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Kahveye alternatiftir

Sağlığınız için karahinda çayı faydalarından bahsetmeden önce, bizce güzel bir haber olan bir konuya değinelim. Karahindiba çayı kahvenin tadına ve dokusuna çok benzer. Özellikle yatmadan 5-6 saat önce kahve içmeyi bırakmanız gerektiği ya da gün içinde kahve tüketimini sınırlandırmanız gerektiği düşünülürse canınızın kahve çektiği anlar için harika bir alternatif olabilir.

Sindirim sistemini destekler

Karahindiba çayının faydaları arasında sağlıklı sindirim sistemi için gerekli olan lifler ve probiyotikler bakımından da zengin olduğu söyleniyor. Aynı zamanda idrar çıkışını artırarak  böbrekler yoluyla vücuttaki sıvıyı atmaya yarayan doğal bir idrar söktürücü etki de sağlar. Sindirim sisteminin düzene girmesi şişkinlik, gaz gibi sorunların giderilmesine de yardımcı olur. (*)

Yüksek antioksidan içerir

Karahindiba bitkisinin yeşillikleri, kökü ve çiçekleri A, C ve K vitaminleriyle doludur. Ayrıca E vitamini ve az miktarda B vitaminleri de içerir. (*) Bu vitaminler antioksidan bakımında da zengin olduğunu gösterir. Bunun yanında vücudu serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarından korumaya yardımcı olan antioksidan olan beta karoten de içerir.

Karahindiba Çayının Az Bilinen Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Karahindiba Çayının Az Bilinen Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Kemik sağlığını destekler

Yaşla birlikte, kemiklerdeki kalsiyum birikintileri çözüldükçe iskelet sisteminde de kemik yoğunluğu azalır. Kemiklerin ihtiyaç duyduğu K vitamini ve kalsiyum açısından zengin besinler ve takviyeler alınması gerekir. Karahindiba da bunlar açısından zengindir.

Kan basıncını düşürebilir

İdrar söktürücü ilaçlar vücuttaki fazla sıvıyı atmak için kullanılır ve bu da kan basıncının düşmesine neden olur. Karahindiba çayının faydaları arasında idrar söktürücü etkisi olduğunu tekrar hatırlatırsak kan basıncının dengelenmesine yardımcı olduğunu da söyleyebiliriz.

*Çoğu insan için güvenilir olan karahindiba çayı, alerjik bünyeye sahip kişilerde alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu yüzden eğer endişeniz varsa bir doktora danışmanızda fayda var.

Kilo vermeye yardımcı olabilir

Yapılan bazı araştırmalar karahindiba çayının faydaları arasında metabolizmayı iyileştirme ve yağ emilimini azaltma kabiliyetinin kilo kaybına yol açabileceğini öne sürüyor. Tabii bunun herhangi kesinleşmiş bir kanıtı olmadığını da söyleyelim.

Bunun yanında Zerdeçal’ın Sağlığınıza Tüm Faydaları yazımıza da göz atmayı unutmayın.