0

Özellikle Hindistan’ın altın baharatı olarak bilinen zerdeçal, yüzyıllardır tıbbi amaçlarla, kozmetik nedenlerle ve bir mutfak baharatı olarak kullanılıyor. Üstelik cilt üzerinde de sayısız faydaya sahip…

Güzel, parlak, sarımsı bir rengi olan bu sağlıklı baharat, aslında zencefil ailesinden geliyor. Geçmişinin M.Ö. 3000’lere kadar gittiği bilinen zerdeçalın sindirime yardımcı olmaktan sivilceleri önlemeye ve harika bir C vitamini kaynağı olmaya kadar pek çok faydası var.

Artrit ağrılarını önlemeye yardımcı olabilir

Zerdeçalın antienflamatuar özellikleri sayesinde artrit ağrılarını azaltabileceği düşünülüyor (*). İçeriğinde bulunan zengin antiksiodanlarla vücudunuza zarar verebilecek serbest radikalleri yok etme özelliğine sahip (*). Hafif eklem ağrılarınız veya iltihaplanmanız varsa günlük diyetinize zerdeçal ekleyebilirsiniz. Bir çay kaşığı zerdeçalı bir bardak süt ve bir tutam şekerle karıştırarak içebilirsiniz. Elbette sağlık problemleriniz için doktorunuza danışmanız gerektiğini de unutmayın.

Zerdeçalın Sağlığınıza Tüm Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Zerdeçalın Sağlığınıza Tüm Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Beyin fonksiyonlarını geliştirir

Klinik çalışmalar, zerdeçalın hafızayı geliştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. İçeriğinde yer alan bir bileşen, bir tür büyüme hormonu olan BDNF seviyelerini artırabilir (*). Bu yönüyle beynin işleyişindeki olumsuzlukları ve yaşa bağlı sorunları geciktirme potansiyeline sahip olduğu düşünülüyor (*).

Sindirime yardımcı olur

Zerdeçalın en çok bilinen faydalarından biri sindirimi desteklemesi. Bağırsak ve mide ile ilgili rahatsızlıkların önlenmesine katkıda bulunabilir. Safra kesesinin safra üretmesine yardımcı olur, bu da sindirim sürecini kusursuz hale getirir. Yemeklerinize bir tutam zerdeçal ekleyerek gaz ve şişkinlik gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Zerdeçalın Sağlığınıza Tüm Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Zerdeçalın Sağlığınıza Tüm Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Bağışıklık sistemini destekler

Zerdeçal güçlü bir bağışıklık sistemine yardımcı olabilecek antibakteriyel, antivital ve antifungal özelliklere sahip. Bu sayede vücudunuzu serbest radikaller ve mikroplara karşı daha güçlü hale getirebilir. Bunun yanı sıra kilo verme sürecine de fayda sağlar. Bu büyülü tozu diyetinize dahil ederek hem besinlere lezzet katabilir hem de tüm bu faydalardan yararlanabilirsiniz.

Ağız ve diş sağlığını geliştirir

Zerdeçalın iyi bilinen bir antienflamatuar ve antimikrobiyal olması onu diş bakımı için de yararlı hale getiriyor. 2012 yılında yapılan bir klinik çalışma, zerdeçalın diş eti iltihabı veya diş eti hastalıklarını önleyebileceğini gösterdi. Düzenli kullanıldığında plak, bakteri ve iltihaplanmanın geleneksel gargaralarla kıyaslanabilir derecede iyi giderilmesine yardımcı olduğu gözlemlendi. Daha sonra 2013’de yapılan bir araştırma ise ağız hijyeni için bundan daha fazlası olduğunu buldu. Sonuçlar, zerdeçalın diş ağrısını hafifletebileceğini ve muhtemelen diş eti iltihabı tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koydu. Ayrıca çeşitli ağız kanserlerinin önlenmesine de yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Zerdeçalın Sağlığınıza Tüm Faydaları-5 - Saç Bakım Güzellik Zerdeçalın Sağlığınıza Tüm Faydaları-6 - Saç Bakım Güzellik

Antidepresan etkisi gösterir

Zerdeçalın inanılmaz faydalarından biri de antidepresan etkisine sahip olması. Yani fiziksel sağlığınızla birlikte zihinsel sağlığınızı da destekliyor. Kontrollü bir klinik çalışma, depresyonu olan 60 kişiyi rastgele üç gruba ayırdı. Bir gruba bir antidepresan olan Prozac, diğer gruba bir gram zerdeçal, üçüncü gruba ise hem Prozac hem de zerdeçal verildi. Altı haftanın sonunda zerdeçalın Prozac’a benzer gelişmeler sağladığı görüldü. Hem Prozac hem de zerdeçal alan grup, en iyi sonucu verdi. Bu küçük çalışmaya göre zerdeçal, neredeyse bir antidepresan kadar etkili!

Ayrıca Zencefilin Cilt Bakımına Faydaları yazımıza göz atabilirsiniz.