0

Belirli sorunları gidermeye yönelik birçok masaj tekniği bulunuyor. Sıra dışı ama etkili bir teknik olarak nitelendirilen bukkal yüz masajını daha önce duymadıysanız şaşırmaya hazır olun. Bukkal masajı, son yıllarda oldukça popüler olan jawline yani çene hattının belirginleşmesine katkı sağlayarak yüzün alt kısmının aktif olarak gençleşmesini amaçlıyor ve Fransız kozmetikçi Joel Siocco tarafından patentli bir teknik. Kırışıklıkların giderilmesi, yüz şeklinin belirginleşmesi, cilt tonunun eşitlenmesi gibi güçlü etkiler vadeden bukkal yüz masajı hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Daha Belirgin Bir Çene Çizgisi İçin Bukkal Yüz Masajı-1 - Saç Bakım Güzellik Daha Belirgin Bir Çene Çizgisi İçin Bukkal Yüz Masajı-2 - Saç Bakım Güzellik

Bukkal yüz masajı nedir?

Yüzünüzdeki sert (gergin) kaslar sağlıksız kan akışına ve zayıf lenfatik dolaşıma neden olabilir. Bu da dokularınızın yeterli besin ve oksijen alamaması, dolayısıyla sisteminizde yetersiz detoksifikasyona (toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması) yol açması anlamına geliyor. Bunun sonucu genellikle cildin donuklaşması, yüzün şişmesi ve su tutma durumundan dolayı yanakların sarkması olarak ortaya çıkıyor. İşte bukkal masajının devreye girdiği yer de burası.

Bukkal yüz masajı, evrensel bir sorun alanı olan gıdı sarkıklığını (çenenin alt bölgesi) hedefleyen yüz masajı tekniklerinden biri. Bu tekniğin diğer yüz masajlarından temel farkı ise sadece yüz üzerinde değil aynı zamanda ağız boşluğu boyunca da uygulama yapılıyor olması. Masaj sırasında gerçekleştirilen derin temas sayesinde yüzdeki büyük ve küçük kasların gelişimi sağlanıyor. Elbette faydaları bunlarla sınırlı değil.

Bukkal yüz masajının faydaları

Lenfatik masajlar ve hatta yüzün iç derisi boyunca yapılan derin basınç, şişkinliği geçici olarak azaltabilir ve yüzün doğal kemik yapısını geliştirebilir. Bu bölgeye yapılan masaj uygulaması kan dolaşımını iyileştirir, ciltteki onarım yollarını uyarabilir ve dokuların daha genç görünmesini sağlayabilir.

Bukkal yüz masajı ile yumuşak dokuya yerleşen fazla sıvı uzaklaştırılarak elmacık kemikleri de dahil olmak üzere yüzün doğal kemik yapısı vurgulanıyor. İşlevini eksiksiz yerine getiren yüz kaslarına sahip olmak ise daha esnek, daha parlak, daha az kızarık ve daha sıkı bir cilt anlamına geliyor. Sonuç olarak cildiniz yeterince besin ve oksijen aldığı için yüz özellikleri daha belirgin bir hal alır ve şişkinlik görüntüsü azalıyor.

Daha Belirgin Bir Çene Çizgisi İçin Bukkal Yüz Masajı-3 - Saç Bakım Güzellik Daha Belirgin Bir Çene Çizgisi İçin Bukkal Yüz Masajı-4 - Saç Bakım Güzellik

Bukkal yüz masajı nasıl yapılır?

Bukkal masajı, ağız içine yapılması dışında geleneksel bir lenfatik yüz masajına çok benzer.

  • Öncelikle masajı uygulayacak uzman, ellerini iyice temizledikten sonra burun kıvrımından başlayarak aşağıya, çeneye doğru basınç uygulamaya başlar.
  • Daha sonra dudakları hafifçe çekerek ve masaj yaparak ağzı çevreleyen kasları hedef alır.
  • Ardından baş parmak ve işaret parmaklarını kullanarak yanakların içinden masaj yapar, cildi yukarı ve aşağı çekerek dairesel hareketlerle masajı sürdürür.
  • Bukkal masajı genellikle yaklaşık 30 dakika sürer.

Eğer stresli bir yaşamınız varsa, çeneniz fazlasıyla gerginse ya da çene ağrısı ve baş ağrısıyla uyanıyorsanız bu masaj tekniğinden faydalanabilirsiniz. Bukkal yüz masajı yüzünüzdeki gerginliği ve bu şikayetlerin bazılarını hafifletebilir. Ayrıca genel olarak yenilenmiş bir görünüm istiyorsanız da bu doğal yaklaşım harika bir seçenek olabilir.

Daha Belirgin Bir Çene Çizgisi İçin Bukkal Yüz Masajı-5 - Saç Bakım Güzellik Daha Belirgin Bir Çene Çizgisi İçin Bukkal Yüz Masajı-6 - Saç Bakım Güzellik

Bukkal masajını kendim yapabilir miyim?

Bukkal masajı evde kolayca yapabileceğiniz bir şey gibi görünse de doğru yapılmadığında tahrişe, iltihaplanmaya ve hatta ağız enfeksiyonlarına sebebiyet verebilir. Bu yüzden uzmanlar kendi başınıza uygulamamanızı öneriyor. Yine de deneyecekseniz son derece nazik ve hızlı olmanız önemli. Cildin çok fazla uyarılmasının olumsuz etkilere neden olabileceğini unutmayın.

Yüz masajı söz konusu olduğunda işi profesyonellere bırakmak en iyisi. Bunun yerine gua sha taşı, jade roller gibi doğal yöntemleri deneyebilirsiniz (Jade Roller Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? başlıklı yazımıza da göz atın).

Bonus: Cilt bakım rutininizi ihmal etmeyin!

Bukkal yüz masajının daha genç ve sağlıklı bir cilt görünümünü desteklediğini belirttik. Elbette bunun öncesinde hayal ettiğiniz cilde kavuşabilmek için cilt tipinize uygun ürünlerle düzenli bir cilt bakım rutini uygulamanız gerekiyor. Günlük cilt bakımınız için Simple Protect&Glow Serisi’ni deneyin. Simple Protect&Glow Serisinin cildinizin ışıldamasına yardımcı olan yenilikçi SPF ürünleri zencefil kökü ve antioksidan vitamin C&E içeriyor.