0

Susuz kalmış cilt genellikle en yaygın cilt şikayetleri arasında yer alır. Ciltteki su eksikliğinden kaynaklanan bu durum, cilt tipiniz ne olursa olsun herkesi etkileyebilir (Hangi cilt tipine sahipsiniz, öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz). Cildinizin susuz kalıp kalmadığını anlamanın en iyi yolu, cildi yanak bölgesinden nazikçe sıkıştırmak. İnce çizgileriniz varmış gibi görünüyorsa, muhtemelen susuz kalmıştır. Genel olarak, susuz kalmış bir cilt gergin, mat veya tahriş olmuş görünür ve sıkıştırıldığında hızlı bir biçimde geri dönmeyebilir. Peki ne yapmalı? Susuz kalmış cilde nem kazandırmanızı sağlayacak tüyolar için okumaya devam edin.

Susuz Kalmış Cildi Tedavi Etmek İçin 5 Tüyo-1 - Saç Bakım Güzellik Susuz Kalmış Cildi Tedavi Etmek İçin 5 Tüyo-2 - Saç Bakım Güzellik

Soğuk su ile temizleyin

İnsanların ciltlerinde yaptıkları en büyük hata, temizlemek için çok sıcak suyla duş almak. Her türlü aşırı sıcaklık, cildin hassas dengesini bozabilir, bu da rahatsız edici derecede susuz kalmış cilde yol açabilir. Bu yüzden cildinizi nazik, soymayan bir temizleme ürünü ve sıcak su yerine ılık su ile temizleyin. Bunu yapmak, günün kirini etkili bir şekilde giderecektir. Bu noktada size tavsiyemiz Dove Original Beauty Cream Bar. ¼ nemlendirici krem içeriğiyle, cildinizi sadece temizlemekle kalmaz, günün izlerini silerken bir yandan da ona bakım yapar. Bununla birlikte her ihtiyacınıza uygun bir Dove Beauty Bar bulabileceğinizi de hatırlatalım.

Yüz yağlarından yardım alın

Yüz yağları tek başına cildi nemlendirmez ancak ciltte bir mühür oluşturarak nem kaybının önlenmesine yardımcı olabilir. Yağlar nemi korumak, cildi dengeli tutmak ve yağ üretimini kontrol etmek için cildin en dış tabakasını güçlendirir. Cilt tipine göre gece ve gündüz kullanılabilirler. Eğer ilk kez kullanacaksanız cildiniz tarafından nasıl emildiğini görene kadar gece kullanmanızı öneririz. Ayrıca güçlü antioksidanlar içeren yoğun yağları tercih etmek de cildin daha fazla korunmasına yardımcı olabilir (Cilt tipinize uygun antioksidan nasıl seçilir, öğrenmek için yazımızı inceleyin).

Susuz Kalmış Cildi Tedavi Etmek İçin 5 Tüyo-3 - Saç Bakım Güzellik Susuz Kalmış Cildi Tedavi Etmek İçin 5 Tüyo-4 - Saç Bakım Güzellik

Nemi katmanlayın

Cildi nemli tutmanın en iyi yolu, kanıtlanmış nemlendirici bileşenleri üst üste kullanmak. Örneğin hyalüronik asit cildi dolgunlaştıran, ince çizgileri en aza indiren ve dehidrasyon belirtilerini azaltan güçlü bir bileşen. Ancak tam sonuç alabilmek için doğru şekilde uygulanması gerekiyor. En iyi sonuçlar için hyalüronik asit serumlarını nemli cilde uygulayın. Serumları sürmeden önce cildinizin temiz olduğundan emin olun.

Cilt bariyerinizi ihmal etmeyin

Cildinizin mümkün olduğunca fazla su tutması için güçlü ve iyi işleyen bir cilt bariyerine sahip olmanız büyük önem taşıyor. Hasarlı bir cilt bariyeri, cildin en dış tabakasını kirleticilere, dış stres faktörlerine karşı koruma görevini yerine getiremediği ve su kaybını azaltamadığı anlamına gelir. Bu da susuz kalmış, tahriş olmuş veya donuk bir cilde karşı daha duyarlı olmanıza neden olur. Cilt bariyerinizin tehlikeye girdiğinden şüpheleniyorsanız doğru bakım ürünleri ile bileşenleri güçlendirmeye ve iyileştirmeye odaklanın.

Elementlere karşı koruyun

Nem, sert rüzgarlar, kuru hava, yüksek rakımlar ve tabii güneşe aşırı maruz kalma, cildinizin nem seviyesini azaltabilir. Bu nedenle düzenli olarak nemlendirici kullanmak son derece önemli. Bir gündüz kreminin işlevi, cildinizle çevredeki kirlilik arasında bir bariyer görevi görmek. Kremler çeşitli bileşenlerle birlikte yağ ve su içerirler. Kremlerdeki emülgatörler, tüm bileşenleri birbirine bağlamak ve cildinize nüfuz ederek onu nemli tutmak için çalışırlar. Eğer cildiniz çok kuru olma eğilimindeyse, güneş koruyucunuzu besleyici bir nemlendirici kremin üzerine uygulayın.