0

Eğer cildinizin sadece makyaj nedeniyle kirlendiğini düşünüyorsanız yanıldığınızı söyleyelim. İncelen ozon tabakası ve artan UV radyasyon seviyeleri ile kirliliğin kötü etkileri her geçen gün karşımıza daha fazla çıkıyor. Tabii bu kirlilik, toz, duman cildimizi de derinden etkiliyor. Hatta sadece hava kirliliği değil, içtiğimiz kahve, tükettiğimiz tütün ve alkol de cildimizin kirlenmesine neden olabiliyor.

Düzenli olarak cildinizi temizlemenin ve cilt bakımınızı ihmal etmemenin yanında cildi kirlilikten korumak için yapmanız gereken birkaç şey daha var. Yazımızı okumaya devam edin.

Cildinizi Kirlilikten Nasıl Korursunuz?-1 - Saç Bakım Güzellik Cildinizi Kirlilikten Nasıl Korursunuz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Bol su için

Su içmek cildinizi nemli tutar, hücre büyümesini sağlar, dolaşımı iyileştirir, göz altındaki koyu halkaları en aza indirmeye yardımcı olur ve cilt elastikiyetini artırır. Aynı zamanda kendinizi daha dinç ve iyi hissetmenizi sağlar. Bu yüzden tüketmeniz gereken su miktarı kadar suyu gün içinde içtiğinizden emin olun.

Sağlıklı beslenin

Omega 3 yağları, C vitamini ve E vitamini açısından zengin besinler cildiniz için oldukça faydalıdır. Sağlıklı gıdalar cildinizin parlamasına yardımcı olur. Özellikle ihtiyacınız olan suyu da tüketiyorsanız tertemiz ve ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu yüzden beslenme rutininize vitamin, protein ve mineraller bakımından zengin gıdalar eklemeye ve gün içinde en az bir öğününüzü bu faydalı yiyecekleri tüketerek geçirmeye özen gösterin.

Alkol, kafein ve tütün kullanımını sınırlandırın

Sigara dumanı ve alkol erken yaşlanma belirtilerinin başlamasının en büyük nedenleri arasındadır. Tabii fazla kafein de cildinizin kirlenmesine neden olan içerikler arasında kabul edilir. Sigara dumanında bulunan serbest radikaller oldukça zararlıdır, aynı zamanda vücudunuzdaki doğal elastin ve kolajene de zarar verir. Bu da cildinizin daha erken kırışmasına, ince çizgilerin artmasına neden olur.

Cildinizi Kirlilikten Nasıl Korursunuz?-3 - Saç Bakım Güzellik Cildinizi Kirlilikten Nasıl Korursunuz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Güneş koruyucu kullanın

Uv ışınları cildiniz için oldukça zararlıdır. Bu yüzden yaz kış güneş koruyucu kullanarak cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı korumalısınız. UV radyasyonu yüksek doğrudan güneş ışığına maruz kalmak cilt iltihabına, erken yaşlanma belirtilerine ve ciltte renk değişikliklerine neden olur. Cilt bariyerinizi korumak için her gün güneş kreminizi kullanmayı ihmal etmeyin. Yüksek koruyucu içeren bir güneş kremini yanınızdan ayırmayın.

Klorlu sulardan kaçının

Klorlu su cildinizi kurutur ve solgun bir hale gelmesine neden olur. Bu yüzden eğer mümkünse klorlu sudan kaçının. Havuz seviyorum diyenlerdenseniz havuzda yüzdükten hemen sonra yüzünüzü soğuk su ile iyice yıkamayı ve nemlendirmeyi de ihmal etmeyin.

Cilt bakımınızı ihmal etmeyin

Tüm bunların yanında cilt bakım rutininizi de aksatmamanız cildinizin sağlığını korumanızı sağlar. Burada kural her zaman bellidir: Cildinizi iyice temizleyin, arındırın ve sık sık nemlendirin. Yüz peelingleri, maskeler ve serumlar, hava kirliliğinin neden olduğu her türlü istenmeyen döküntü, yağ ve tozu cildi temizlemeye yardımcı olur. Cildinize uygun ürünler seçerek cilt sağlığınızı koruyun. Bu noktada Simple’ın birbirinden farklı içeriklere ve cilt ihtiyaçlarınıza yönelik ürünlerinden edinebilirsiniz. Ayrıca Simple Pollution Protect Hava Kirliliğine Karşı Kağıt Maske şehir hayatından etkilenen cildinizi besler, hava kirliliğinin sebep olduğu kuruluğu azaltmaya yardımcı olur ve nemlendirir.

Yüz Temizliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar ve Yüz Temizleme Jeli Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? yazılarımıza da keşfetmeyi unutmayın.