0

Bazen gündelik yaşamın yoğunluğundan bunaldığınızda ihtiyacınız olan tek şey masaj olmayabilir. Stres seviyeniz o kadar yüksektir ki spa için zamanınız olsa bile rahatlayamazsınız. Gerçek kişisel bakım rutini, özünde; sınırları belirlemeyi, yaşamı basitleştirmeyi ve sizi destekleyen bir çevreye sahip sahip olmayı içerir. Çünkü asıl ihtiyaçlarımız, genellikle öncelikler listemizin sonlarında yer alır veya o listeye girmez. Ailenizin geçimini sağlayan veya onlar arasındaki huzurdan, barıştan sorumlu kişi siz olabilirsiniz. Tüm bunlar üzerinizdeki stresi artıran faktörlerdir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken en önemli şey, kişisel bakım rutinine başka bir gözden bakmak.

Sıfır Çaba Gerektiren 4 Kişisel Bakım Önerisi-1 - Saç Bakım Güzellik Sıfır Çaba Gerektiren 4 Kişisel Bakım Önerisi-2 - Saç Bakım Güzellik

Öncelikle acil ihtiyaçlarınızı ele alın. Sonra sürdürülebilirlik için hayatınızı yeniden yapılandırın.

 • Günlük rutinler yaratın.
 • Ailenizden destek alın.
 • Değere dayalı sınırlar koyun.

Burada aileden kastımız aslında eşinizden, anne- babanızdan en yakın arkadaşlarınıza kadar giden topluluğun tamamı. Onlardan asla yardım istemeseniz bile bunu yapabileceğinizi bilmek stresi azaltır. En yüksek değerlerinizle ilgili faaliyetleri bilinçli olarak planlamanız ve onlarla ilgisi olmayan şeylere “hayır” demeniz de oldukça önemli. Sağlıklı sınırlar koymayı başarabildiğinizde, kişisel bakımınız için atacağınız tüm adımlardan maksimum verim alabilirsiniz.

Sabah rutininizi düzene koyun

Aceleyle uyandığınızda, gününüz çoğunlukla kötü geçer. Bir sabah rutini, her şeyin nerede olduğunu, neyin beklediğini ve sorumluluklarınızı, huzurunuzu nasıl ele alacağınızı bilmenize yardımcı olur. Kendinizi stresten uzak ve güne başlamaya hazır hissetmenize katkıda bulunabilir. Bir sabah rutini aşağıdakileri içerebilir:

 • Egzersiz.
 • Farkındalık aktiviteleri.
 • Telefonunuzu bir süre kapalı tutmak.
 • Günü planlamak.

En önemli faktör, bu rutinin sürdürülebilir olması. Herkesin sabahları kendine zaman ayıracak uzun saatleri yok. Ancak programınızı 15-30 dakika arasında daha verimli olacak şekilde yeniden düzenlemek mümkün.

Sıfır Çaba Gerektiren 4 Kişisel Bakım Önerisi-3 - Saç Bakım Güzellik Sıfır Çaba Gerektiren 4 Kişisel Bakım Önerisi-4 - Saç Bakım Güzellik

Gece rutininizi düzene koyun

Aynı şey gece rutininiz için de geçerli. Telefon ve televizyonun karşısına geçtiğinizde, elektronik ışık ve uyarılar uyku düzeninize zarar verebilir. Bu yüzden yatmadan en az 30 dakika önce bu cihazlarla bağlantınızı kesmeye çalışın. Ne giyeceğinizi, ne yiyeceğinizi ve ajandanızı hazırlayarak bu zamanı, ertesi sabahı kolaylaştırmak için kullanın.

Zihinsel kas hafızası oluşturmak için bu görevleri her gün aynı sırayla yapın. Sonunda çok fazla düşünce veya stres olmadan bunları kolayca tamamlayabilir hale geleceksiniz.

Bir gün dinlenmenin tadını çıkarın

Haftada bir kez yükümlülüklerinizden kurtulacağınız döngüsel molalar yaratın. İşte bazı başlangıç fikirleri:

 • Yavaş bir yürüyüş yapmak.
 • Bir komedi filmi izlemek.
 • Eğer seviyorsanız makyaj yapmak (Makyaj konusunda ayrıca doğal makyaj tüyoları ilginizi çekebilir).
 • Farkındalık artıran bir kitap okumak.

Elbette isterseniz bir masaj veya cilt bakımı da planlayabilirsiniz. Sadece yenilenmek için para harcamaya ihtiyacınız olmadığını unutmayın.

Sıfır Çaba Gerektiren 4 Kişisel Bakım Önerisi-5 - Saç Bakım Güzellik Sıfır Çaba Gerektiren 4 Kişisel Bakım Önerisi-6 - Saç Bakım Güzellik

Sağlıklı ilişkiler kurun

İhtiyacınız olduğunda çevrenizdekilerden yardım alabilmeniz için o topluluğun bir parçası olmanız gerekir. Bu da, ilişkileri başlatmak ve sürdürmek anlamlarına gelir. Yoğun yaşamınız içerisinde bir akrabanızın mesajına cevap vermeyi veya komşularınızla sohbet etmeyi ertelemek son derece kolay. Oysa size değer veren insanlar, sizden haber almaktan mutlu oluyor. Bu yüzden yanıtlamanız gereken mesajı veya ertelediğiniz o sohbeti de ajandanıza yazın.

Sağlıklı ilişkiler kurmayı seçmek de kişisel bakımın bir parçası. Çünkü sevdikleriniz, tatmin edici bir yaşam sürmenin vazgeçilmez ögeleri.

Ayrıca Sakinliğinizi Koruyabilmek İçin 5 Farkındalık Aktivitesi yazımıza göz atabilirsiniz.