0

Herkesin makyaj koleksiyonunda mutlaka pudra vardır. Makyajın son dokunuşunu yapan, pürüzsüz ve kusursuz bitişi sağlayan pudralar profesyonel görünen bir makyajın olmazsa olmaz adımları arasında. Üstelik birçok kullanımı da mevcut. Bir pudra ile ten makyajınızı yapabilir, fazla parlamaları önleyebilir, makyajın kalıcı olmasına sağlayabilir hatta saçınızın yağlı görünmesini bile engelleyebilirsiniz.

Pudra Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Doğru Sürülür? -1 - Saç Bakım Güzellik Pudra Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Doğru Sürülür? -2 - Saç Bakım Güzellik

Makyaj pudrası ne işe yarar?

Pudra, bir ten makyajının olmaz adımlarından biri. Ten makyajını sabitleyen, kolayca dağılmasını ve akmasını önleyen pudra herkesin makyaj çantasında olması gereken ürünler arasında. Kullandığınız fondöten ya da kapatıcı gün içinde ince çizgiler arasına doluyorsa, pudra ile bunu engelleyebilir pürüzsüz bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca cilde mat bir görünüm de verdiği için yağlı bir cilt tipiniz varsa biraz pudra ile fazla yağı gidererek parlamaları önleyebilirsiniz. Birçok farklı yapıda olan pudraları farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Dilerseniz ten renginize uygun bir pudra edinip fondöten kullanmadan doğrudan cildinize uygulayabilir, dilerseniz transparan pudra ile makyajı sabitleyip mat bir görünüm elde edebilirsiniz.

Transparan formdaki; pudralar yapısı itibariyle renksizdir ve bir kapatıcılık sunmaz. Genellikle beyaz renkli olarak satılan transparan pudra aradığınız pürüzsüz görünümü vermeyi vaat eder. Makyajınızın üzerinden son adım olarak geçeceğiniz bir pudra ile yüzünüzdeki çizgilere dolan fondöteni engelleyebilir ve parlayan T bölgesini matlaştırabilirsiniz. Üstelik kullanım kolaylığı açısından her yerde pudranızı çıkarıp ihtiyaç duyduğunuz bölgelere bir sünger ya da fırça yardımıyla hızlıca uygulayabilirsiniz.

Pudra Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Doğru Sürülür? -3 - Saç Bakım Güzellik Pudra Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Doğru Sürülür? -4 - Saç Bakım Güzellik

Vücut pudrası ne işe yarar?

Peki ya vücudunuz için de pudra olduğunu biliyor musunuz? Yüzünüze uyguladığınızdan farklı bir yapıda olan toz formda vücut pudraları birçok farklı ihtiyacınızı karşılar.

  • Saç kesimi yaptıktan sonra omuz ve boynunuza dökülen kıllardan kurtulmak için bir fırçaya pudra dökerek kolaylıkla kurtulabilirsiniz.
  • Bacaklarınızı duşta tıraş etmeden önce bacaklarınıza pudra uygulayarak ipeksi olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ayakkabınızın içine biraz pudra dökerek ayaklarınızın terlemesini ve kötü kokuları engelleyebilirsiniz.
  • Koltuk altlarınıza uygulamak da ter sebebiyle kıyafetlerinizin ıslanmasını önleyebilir.

Saça pudra dökmek ne işe yarar?

Tüm bunların yanında yağlanmış saçlarınızın yağlı görünümünü engellemek için de pudra kullanabilirsiniz. Bunu uygulamak için ihtiyacınız olan şey pudra ve bir makyaj fırçası. Saç diplerinize biraz pudra dökün ve fırça ile nazikçe fırçalayın. Ellerinizi kullanarak da pudrayı dağıtabilirsiniz. Fazla yağı çekerek saçınıza yeni yıkanmış bir görünüm verebilir. Tabii bu durum saç diplerinizdeki gözenekleri de etkileyebileceği için eve döndüğünüzde saçlarınızı iyice şampuanlayarak temizleyin ve saç diplerinizi arındırın.

Ayrıca makyaj rutininin önemli bir parçası olan transparan pudra ve bb krem hakkındaki detaylı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.