0

Vücudun diğer bölgelerindeki cilt lekeleri ve renk değişikliği gibi, koltuk altı kararmaları da sık sık karşılaşılan cilt sorunları arasında. Bu koltuk altı kararmaların sebeplerini ve nasıl çözüleceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Koltuk altı kararmaları neden olur?

  • Ölü deri hücresi birikimi
  • Tıraşın sebep olduğu tahriş ve aşınma
  • Sıcak ağdanın sebep olduğu yanma
  • Dar giyisilerin sürtünmesi
  • Cildinize uygun olmayan bir deodorant seçimi
Koltuk Altı Kararması Neden Olur ve Nasıl Geçer?-1 - Saç Bakım Güzellik Koltuk Altı Kararması Neden Olur ve Nasıl Geçer?-2 - Saç Bakım Güzellik

Koltuk altı kararmalarından nasıl kurtulursunuz?

Vücut Peelingi yapın: Cildinize uygun seçeceğiniz bir vücut peelingini düzenli kullanarak pul pul görünümden kurtulabilirsiniz.

Bol giyisiler giyin: Tedavi sürecinde bir süre koltuk altınızın hava almasını sağlayın ve bol giyisiler tercih edin.

Tıraş olurken dikkat edin: Cildinizin nemini korumaya dikkat edin. Tıraş olurken kullandığınız jileti kuru cildinize uygulamadığınızdan emin olun. Tıraş için uygun köpük, jel ve vücut yağları kullanabilirsiniz. Sir ağda kullanıyorsanız, ağdayı çok sıcak şekilde cildinize sürmeyin.

Koltuk Altı Kararması Neden Olur ve Nasıl Geçer?-3 - Saç Bakım Güzellik Koltuk Altı Kararması Neden Olur ve Nasıl Geçer?-4 - Saç Bakım Güzellik

Koltuk altı kararmaları için doğal çözümler

Patates: Bir patatesi rendeleyin , rendelenmiş patatesin suyunu sıkın ve suyu koltuk altlarınıza uygulayın. 10 dakika sonra koltuk altlarınızı soğuk suyla durulayın.

Salatalık: Kalın salatalık dilimlerini kesin ve dilimleri koltuk altlarınızın koyu bölgelerine sürün. 10 dakika sonra koltuk altlarınızı soğuk suyla durulayın.

Portakal kabuğu: 1 çorba kaşığı süt ve 1 çorba kaşığı gül suyunu yeterince toz portakal kabuğu ile karıştırarak kalın bir macun yapın. Koltuk altlarınızı macunla nazikçe fırçalayın ve ardından soğuk suyla durulamadan önce yaklaşık 15 dakika bekletin. Haftada iki-üç kez tekrarlayın.

Hindistancevizi yağı: Koltuk altlarınıza birkaç damla hindistancevizi yağı sürün. 15 dakika sonra koltuk altlarınızı ılık su ve yumuşak bir sabunla yıkayın. 

Çay ağacı yağı: Küçük bir sprey şişesinde 5 damla çay ağacı yağını 1 bardak suyla karıştırın. Duş veya banyodan sonra, koltuk altlarınıza püskürtün ve doğal olarak kurumasını bekleyin.

Önemli Not: Doğal bakım ürünlerini cildinize uygulamadan önce, ürünlere alerjiniz olmadığından emin olun ve bir dermatologa danışmayı unutmayın.