0

Hepimiz, pürüzsüz, parlak ve tahrişsiz bir cilt istiyor, bunun için cildimize bakıyorve sorunlu bölgelerle özellikle ilgileniyoruz. Fakat yine de koltuk altlarında bazı renk değişiklikleri, kararmalar oluşabiliyor.

Koltuk altındaki cilt oldukça hassastır. Hatta cildin kalınlığı göz kapağı derisine benzer. Bu da bu bölgeyi tahriş etmenin çok kolay olduğu anlamına geliyor. Tahriş ek pigmentasyon üreterek bölgenin daha fazla kararmasına neden olur. Tabii bir de koltuk altı bölgesinin katlanarak birbiri üzerine gelmesi sürtünme ile tahrişi de arttırabilir.

Bu nedenle, daha fazla tahriş olmadan o bölgeyi iyileştirmek için çok hassas bir denge gerekli. Bazı önlemlerle bunun önüne geçilebilir.

Koltuk Altınızda Renk Değişiklikleri Mi Var?-1 - Saç Bakım Güzellik Koltuk Altınızda Renk Değişiklikleri Mi Var?-2 - Saç Bakım Güzellik

Döküntüleri Tedavi Edin

Eğer koltuk altlarınızda kızaıklık varsa bu durum size bir şeyler söylüyor olabilir. Kızarıklık, cilt iltihabının bir işaretidir ve kaşıntı, pullanma ve pürüzlerin oluşmasına yol açabilir. Bu sorunların nedeni; iltihaplanma, egzama, sedef ve mantar gibi ciddi sorunlar da olabilir. O yüzden acı, ağrı, kaşınma gibi durumlarda bir doktora danışmanızda fayda var.

Doğru Deodorant Seçin

Deodorant seçimi doğru bir bakım için oldukça önemli. Cilt sorunlarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre bir deodorant seçmeye özen gösterin.

Dove Eventone Deodorant; İçeriğindeki 1/4 nemlendirici krem ve kalendula özü içeren formülüyle koltuk altınızı nemlendirerek bakım yapar. Düzenli kullanımda tahriş sonucu oluşan ton farklılıklarının gözle görülür biçimde giderilmesine yardımcı olur.

Koltuk Altınızda Renk Değişiklikleri Mi Var?-3 - Saç Bakım Güzellik Koltuk Altınızda Renk Değişiklikleri Mi Var?-4 - Saç Bakım Güzellik

Tıraş Rutininizi Değiştirin

İyi bir tıraş için seçenekleriniz neler? Ağda, jilet, ağda bantları ve ya çıkan 3-4 teli cımbızlamak... Hangisinden yana olursanız olun koltuk altında oldukça hassas davranmanız gerektiğini unutmayın. Koltuk altı kararmaları olan çoğu kadın bu sorunun sıcak ağdadan kaynaklandığını söylüyor. Oldukça ince olan bu deriyi sıcak ağda yakarak karartabilir. Bunun yanında eğer tıraş kremi kullanmıyorsanız kuru cilde uygulanan jilet cildi tahriş eder. Tabii kullandığınız jileti de sık sık değiştirmeyi unutmayın. Bıçaklar körelirse yara oluşmasına neden olabilirsiniz.

Ev Çözümü

Tahriş kızarıklık pürüz gibi sorunlarınız yoksa ve yine de koltuk altınızda kararmalar varsa, karbonattan da yardım alabilirsiniz. Karbonat koltuk altı beyazlatmada en yaygın bilinen ve kullanılan yöntemlerden biri. Tüm gözeneklerin açılmasını sağlar ve koltuk altınızı beyazlatır. Su ile karıştırarak bir macun kıvamı elde edin. Koltuk altlarınıza sürün ve 15-20 dakika bekleyin. Ardından iyice durulayın.

Önemli Not: Karbonata alerjiniz olmadığından emin olmak için kolunuzun içinde küçük bir bölgeye karışımı sürerek birkaç saat bekleyin. Kızarma, kaşınma, karıncalanma gibi durumlarla karşılaşırsanız uygulamayın.