0

Yumuşak ve pürüzsüz bacaklara sahip olmak her ne kadar düzenli bakım ve nemlendirici losyonlardan geçiyor olsa da, en az onlar kadar önemli olan bir diğer şey de bacak tıraşı. Acı verici olması ve uygulanması için kılların belirli bir uzunluğa gelmesi gibi durumlar yüzünden çoğu kadın artık ağdayı bir kenara bırakmış durumda. Pratikliği ve doğru uygulama ile sağlanan ipeksiliği sayesinde sıklıkla başvurulan jiletler en çok tercih edilen tıraş uygulamalarından.

Bazı noktalara dikkat ederek, kesikleri, batık tüyleri, kırmızı noktaları ve tahrişi önleyebilir pürüzsüz bacaklara kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Bacaklarınızı Tıraş Ederken Yaptığınız Hatalar-1 - Saç Bakım Güzellik Bacaklarınızı Tıraş Ederken Yaptığınız Hatalar-2 - Saç Bakım Güzellik

Peelingi unutmak

Tüyleri almak ve cildinizi hazırlamak için duşa girmeden önce ölü derilerden kurtulmanız gerekiyor. Bu ölü derilerin tıraş bıçağı arasına dolmasını engelleyerek daha pürüzsüz bir tıraş elde edebilirsiniz. Ayrıca peeling ile batık tüyleri de ortaya çıkartmanız ve sonrasında onlardan kurtulmanız da mümkün.

Kuru cildi tıraşlamak

Jiletleri cildiniz üzerine değdirmeden önce cildinizin yumuşadığından mutlaka emin olmanız gerek. Bacaklarınızı tıraş edeceğiniz zaman, duş almayı bekleyebilirsiniz. Duştaki ısı nem ve su ile bacaklarınız ve tüyleriniz yumuşayacak ve daha rahat bir tıraş olacak. Jileti bacaklarınıza değdirmeden önce duşa girip 3 dakika kadar cildinizin nemlenmesini beklemenizde fayda var. (*)

Jileti değiştirmemek

Tıraş olmak cildi olumsuz etkileyebilecek en hassas konular arasında. Tahriş olmuş bacaklar, kıl köklerinde meydana gelen iltihaplanmalar ve kesikler cilt üzerinde bir çok sorunu beraberinde getirir. Enfeksiyonu, tahrişi ve iltihabı önlemek için tıraş bıçağınızı düzenli olarak değiştirmeniz gerekir.

Köpük ya da krem kullanmamak

Erkeklerin sakal tıraşı yapmadan önce yüzlerini neden iyice köpürttüğünü biliyor musunuz? Sadece su kullanmak yerine iyi bir köpük ya da nemlendirici ile bacaklarınızı hazırlamak tüm tıraş sürecini daha iyi hale getirecektir. Bu noktada bebe yağlarından da yardım alabilirsiniz. Çok kaygan olduklarından cildinizi kesmemek için oldukça özen göstermeyi de unutmayın. Kullandığınız jileti köpük, krem ya da yağlardan temizlemeyi de unutmayın. Tıraş esnasında ara ara jiletinize mutlaka su tutun.

Bacaklarınızı Tıraş Ederken Yaptığınız Hatalar-3 - Saç Bakım Güzellik Bacaklarınızı Tıraş Ederken Yaptığınız Hatalar-4 - Saç Bakım Güzellik

Yanlış teknik uygulamak

Sadece bacak için değil, tüm vücut ve hatta erkeklerin sakal tıraşı için bile en önemli şey tekniktir. Jileti kılların çıkış yönü doğrultusunda hareket ettirerek olası tahrişlerin önüne geçebilirsiniz. Bunun yanında aynı bölgeyi tekrar tekrar jiletlememeye dikkat edin. Ayak bilekleri, diz arkası gibi ince derilerin olduğu bölgelere de ekstra özen gösterin. Ayrıca bacaklarınıza çok fazla basınç da uygulamayın.

Nemlendirmemek

Bir vücut yağı ya da losyonu tıraş sonrası cildi rahatlatmanın en iyi yollarından.(*) Hızlı bir tıraş sonrası balsamı için üzüm çekirdeği veya tatlı badem gibi hafif doğal yağlara 6-10 damla anti-inflamatuar özelliği olan sandal ağacı esansiyel yağı eklemeyi de deneyebilirsiniz. Bu hem cildin nemlenmesini hem de olası sorunları önlemeye yardımcı olabilir.

Her gün tıraş olmak

Genellikle tüyler her gün tıraş etmenizi gerektirecek kadar hızlı uzamaz ve tıraş her seferinde bir deri hücresi tabakasını yok eder. Bu da cildinize zarar verebilir. Daha az sıklıkta tıraş olmak da batık tüylerin azalmasına yardımcı olabilir. (*) Genellikle önerilen süreler yaz mevsiminde, haftada bir veya iki kez, kış aylarında ise daha az sıklıkla olması gerektiğinden yana.