0

Ciltteki renk bozuklukları anlamına gelen hiperpigmentasyon; herhangi bir iltihaplı cilt rahatsızlığı (akne, egzama, sedef hastalığı), yara izleri, hormonal değişiklikler ya da ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Cilt hücreleri iltihaplandığında ve hasar gördüğünde, vücuttaki renkten sorumlu hormon olan melaninde artış yaşanır ve artan melanin ciltte koyu lekelere neden olur.

Hiperpigmentasyon Nedir, Nasıl Önlenir?-1 - Saç Bakım Güzellik Hiperpigmentasyon Nedir, Nasıl Önlenir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Nasıl Önlenir?

Kış ve sonbahar aylarında hava sıcaklığının az olmasıyla, havadaki nem oranı da düşer ve hava kurur. Havanın bu durumu ciltte de kurumalara yol açar. Kuru cilt; tahriş, kaşınma ve kızarıklıklara sebep olur. Son aşamada bu döngü hiperpigmentasyona sebep olur.

Doğru bir bakım rutini ile bu durumu yönetebilirsiniz.

Güneş Koruyuculu Krem:

Güneşin zararlı ışınları sadece yazın değil kışın da cilt bariyerine zarar verir. Hatta doktorlar güneş korucuyulu kremlerin; pencereden giren ışık ve teknolojik aletlerin yaydığı mavi ışıklar sebebiyle, iç mekanlarda da kullanılmasından yana. Bu yüzden yüksek koruma faktörlü bir güneş koruyucusunu elinizin altında bulundurmakta fayda var.

Nemlendirici:

Kuru havanın ciltteki etkilerinden bahsettik. Yol açtığı tüm cilt sorunlarının yanında, ciltteki kurumayla beraber  soyulmalar ve pul pul görünüm oluşur. Makyajınız bile sağlıklı bir görünümde olmaz. Bu durumun önüne geçmek için cildinizi sık sık nemlendirdiğinize emin olun. Gün içinde yeterli su tüketerek cildinizi içten besleyin, yüzünüze ve vücudunuza süreceğiniz nemlendirici ile de destekleyin. Simple Protect and Glow 72 Saat Nemlendirici Jel Krem cildin canlı görünmesi için nemlenme sürecini hızlandırarak, çevresel kirlilik ve mavi ışığın sebep olduğu erken yaşlanma etkilerini azaltmaya da yardımcı olur.

Hiperpigmentasyon Nedir, Nasıl Önlenir?-3 - Saç Bakım Güzellik Hiperpigmentasyon Nedir, Nasıl Önlenir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Gece Bakımı:

Cilt siz uyurken kendini onarır ve yeniler. Bu yüzden yatmadan önce yapılan cilt bakımı oldukça önem taşıyor. Simple Water Boost Nemlendirici Gece Kremi  cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlarken, yorgun cildinizi yenileyerek sizi sabaha hazırlar.

Nemli Ortam:

Özellikle,kış aylarında ısıtıcılar ortamdaki havayı kurutur. Birkaç küçük yöntemle odalarınızı nemlendirmeniz mümkün. Bir kaba su koyun ve ısıcıya yakın bir bölgeye yerleştirin. Isınan su odanın nemlenmesini sağlar. Bunun yanında son yıllarda trend olan buhurdanlıklardan ve uçucu yağlardan da destek alabilirsiniz. Buhurdanlığın üst kısmına su, alt bölmesine bir mum koyun. Suyun içine sevdiğiniz bir kokuya sahip uçucu yağlardan birkaç damla damlatın. Böylece hem evin güzel kokmasını hem de nemlendirilmesini sağlayacaksınız. Birkaç kapalı mekan bitkisiyle de evinizi nemlendirebilirsiniz.

Tüm bunların yanında; koltuk altındaki renk değişikliklerinin sebepleri ve çözüm önerilerini öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca Cilt Tipinize Uygun Antioksidan Nasıl Seçilir? yazımız da ilginizi çekebilir.