0

Eğer sürekli ruj kullanarak dudaklarınızı saklamanız gerektiğini düşünüyorsanız dudak hiperpigmentasyonu olarak bilinen dudak renginde koyulaşma sorununa sahip olabilirsiniz. Dudak hiperpigmentasyonu, dudakta artan melanin birikintileri nedeniyle meydana gelir ve sigara, travma, inflamatuar reaksiyonlar (gıda alerjisi), ilaçlar ve güneşe maruz kalma gibi çeşitlerden kaynaklanabilir.

Üst dudak hiperpigmentasyonu, çoğunlukla melazma olarak bilinen tıbbi bir durumun sonucudur. Her insan melazma yaşayabilir, ancak kadınlarda daha yüksek frekanslarda görülebilir. Neyse ki nedeni ne olursa olsun, dudak hiperpigmentasyonunu düzeltmek mümkün.

Dudak Hiperpigmentasyonu Nasıl Geçer?-1 - Saç Bakım Güzellik Dudak Hiperpigmentasyonu Nasıl Geçer?-2 - Saç Bakım Güzellik

Bekleyin

Hafif vakalarda, dudak hiperpigmentasyonu alerjik bir reaksiyonun sonucu olabilir. Eğer durumun nedeni gıdadan, topikal bir ilaçtan veya kozmetik bir uygulamadan kaynaklanan alerjik bir reaksiyonsa tipik olarak birkaç ay içinde kendi kendine düzelecektir.

Peeling yaparken dikkatli olun

Bebek gibi yumuşak dudaklara sahip olmayı herkes ister, ancak dudak hiperpigmentasyonunuz varsa aşındırıcı dudak fırçalarına karşı dikkatli olun. Çok fazla dudak peelingi yapmak mikro aşınma olarak adlandırılan travmalara neden olabilir.

Dudaklarınızı yalamaktan vazgeçin

Dudaklarınızı yalama alışkanlığınız varsa bu, hiperpigmentasyonun önde gelen nedeni olabilir. Çoğu zaman bu alışkanlığa sahip kişilerde cilt iltihabı nedeniyle hiperpigmentasyon gelişebilir. Bu nedenle bu alışkanlığa dikkat etmenizde fayda var.

Dudak Hiperpigmentasyonu Nasıl Geçer?-3 - Saç Bakım Güzellik Dudak Hiperpigmentasyonu Nasıl Geçer?-4 - Saç Bakım Güzellik

Sigaradan uzak durun

Eğer sigara kullanıyorsanız bunu bırakmanız da dudaklardaki renk bozulmasını önlemeye yardımcı olabilir. Aksi takdirde, dudak hiperpigmentasyonunuzun nedeni sigara ise sorunun düzelme olasılığı daha düşüktür.

Hormonlarınızı düşünün

Melazma ve diğer hiperpigmentasyon sorunlarının nedeni, doğum kontrolü ve hamilelik gibi hormon düzenleyici ilaçlar da olabilir. Üst dudak hiperpigmentasyonu bazen hamileliğin bir getirisidir. Eğer bu soruna neden olabilecek herhangi bir hormonal ilaç kullanıyorsanız, ne yapabileceğiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Cildinize nazik olun

Herhangi bir hiperpigmentasyon sorunuyla uğraşıyorsanız daha fazla tedavi ve uygulama ile bir an önce düzelmesini sağlamaya çalışıyor olabilirsiniz. Bu haklı bir durum olsa da önce bir dermatoloğa danışmak en iyisi. Bazen kimyasal peelingler veya lazerler durumu daha kötü hale getirebilir. Bu nedenle bir profesyonele danışmakta fayda var.

Dudak Hiperpigmentasyonu Nasıl Geçer?-5 - Saç Bakım Güzellik Dudak Hiperpigmentasyonu Nasıl Geçer?-6 - Saç Bakım Güzellik

Ağdayı bırakın

Dudak çevresindeki deride travma, dudak rengindeki koyulaşmayı daha kötü hale getirebilir. Pigmentasyonu uyaran bölgedeki fiziksel travmayı en aza indirmek için ağda yerine başka epilasyon yöntemleri tercih edin veya tamamen bırakın.

Dudaklarınızı koruyun

Genel olarak güneş kremi sağlıklı bir cilt için hayati bir öneme sahip. Çinko oksit gibi mineral blokerler içeren güneş kremleri, melazma ve diğer hiperpigmentasyon türlerini önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca günlük koruma için SPF 30 içeren bir güneş kremi önerilirken melazma hastaları için bunun en az SPF 50 veya daha fazlası olması gerektiği belirtiliyor.

İçerik listesini kontrol edin

Belirli cilt bakımı hedefleriniz varsa ürün içeriklerini buna göre seçmeniz önemli. Daima dudak cildini tahriş etmeyecek, ona nazik davranacak içerikler arayın. Yumuşak dudaklar için bu noktada size önerimiz Vaseline Cocoa Butter Yumuşatıcı Dudak Kremi. Vaseline Cocoa Butter Lip Theraphy, içeriğindeki kakao yağı ile cildinizi besler. Bariyerler oluşturarak nemi hapseder, dudaklarınızı korur, kuruyan ve çatlayan cildinizin onarılmasına yardımcı olur.

Ayrıca Güle Güle Çatlamış Dudaklar yazımız ilginizi çekebilir.