0

Yemeklerde sık sık severek kullandığımız hardalın bazı saç sorunlarına karşı da bir çözüm olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Tabii bildiğimiz hardaldan değil, sarı çiçeksi bir bitki olan hardalın yağından bahsediyoruz. Bu yağ, saç derisini ve saçı nemlendirmenin yanında, antibakteriyel ve mantar önleyici özelliklere de sahip. Elbette hardal yağının saça faydaları bunlarla da sınırlı değil.

Hardal Yağının Saç İçin Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Hardal Yağının Saç İçin Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Hardal yağının saça faydaları

Hardal yağı, omega 3 ve 6 gibi doymamış yağ asitleri, kalsiyum, demir ve çinko gibi çeşitli mineraller ve ayrıca B ve E vitamini gibi antioksidanlar açısından zengindir. Hardal yağının saça faydaları, şu şekilde özetlenebilir:

Saç derisini besler: Bahsettiğimiz omega, vitamin ve mineraller saç köklerine etki ederek, güçlenmesini ve sağlıklı olmasını sağlar.

Antibakteriyel özelliğe sahiptir: Antibakteriyel özelliği sebebiyle, saç derisindeki kepek sorununu önlemeye ve mantar oluşumuna da yardımcı olur.

Saç uzamasını destekler: Saç derisinin beslenmesi ve güçlenmesi saçın sağlıklı şekilde uzamasının en büyük etkenlerinden. Bunun yanında saç dökülmesini engelleyici bir özelliğe sahip olduğu için saçın gürleşmesini de sağlar.

Saçların kırılmasını engeller: Çeşitli sebeplerle hasar gören ve kırılan saç uçları için de iyi bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir.

Hardal yağını kimler kullanabilir?

Görüldüğü gibi hardal yağının saça faydaları bir hayli fazla. Hardal yağı her saç tipi için uygundur. En çok saç dökülmesi, kepek, kuruluk gibi saç sorunları olanların tercih ettiği bu yağı sadece saç sağlığınızı iyileştirmek ve güçlü saçlara kavuşmak için de kullanabilirsiniz.

Hardal Yağının Saç İçin Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Hardal Yağının Saç İçin Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Hardal yağı nasıl kullanılır?

Parmak uçlarınıza bir miktar yağ alın. Saç diplerinize masaj yaparak bu yağı uygulayın. 1 saate yakın bekleyin ve iyice yıkayın.

Hardal yağı maskesi

  • 1 yemek kaşığı hardal yağı
  • 1 yemek kaşığı badem yağı
  • 1 yemek kaşığı jojoba yağı

İyice karışmaları için oda sıcaklığında 10 dakika kadar bekletin. Saçlarınıza kökten uca kadar uygulayın. 30 dakika bekleyin. Ardından bol şampuan ve ılık su ile iyice durulayın.  Uygulama sırasında gözlerinize gelmemesine çok dikkat edin.

Önemli Not: Mutlaka bir alerji testi yapın. Kolunuzun iç kısmına küçük bir damla yağ damlatın ve 24 saat bekleyin. Kızarıklık, şişme, kaşıntı veya deri döküntüsü gibi herhangi bir alerjik reaksiyon belirtisinde asla kullanmayın. Ayrıca bebek ve çocuklarda da kullanmayın.

Ayrıca Pirinç Suyu Saçlarınızı Uzatır mı? ve Saçlarınızın Yoğun Bir Onarıma Mı İhtiyacı Var? yazılarımızı da okuyabilirsiniz.