0

Uzun, yağsız kaslar; strese karşı rahatlama, gelişen esneklik, güçlü bir core… Hem yoganın hem de pilatesin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla. Nefes çalışmasına ve kontrollü bir tempoya odaklanan bu iki disiplin ilk bakışta benzer olsa da aslında temelde birbirlerinden bir hayli farklı. Yoga ve pilates arasındaki farklılıkları keşfederek hangisinin sizin için daha uygun olabileceğini keşfedin.

Yoga mı Pilates mi? Hangisi Sizin İçin Daha İyi?-1 - Saç Bakım Güzellik Yoga mı Pilates mi? Hangisi Sizin İçin Daha İyi?-2 - Saç Bakım Güzellik

Yoga nedir?

Yoga, nefesle bağlantılı “asanalar” olarak adlandırılan yoga pozlarını kullanarak beden, zihin ve ruh bütünlüğü sağlamak amacıyla eski Hindistan’da ortaya çıkan bir uygulama. Aslında bu, yoga matının dışında da hayat boyu süren bir disiplin. Ahlaki disiplinler ve kişisel gözlemlerle, günlük yaşamda daha fazla huzur elde etmeye yardımcı olur.

Bu noktada Yoga Pratiğinizi Ayın Döngülerine Göre Düzenleyin yazımız ilginizi çekebilir.

Pilates nedir?

Pilates ise core kaslarına (çekirdek veya merkez) ve hizalanmanıza vurgu yaparak kas tonlama ve vücut kontrolüne odaklanıyor. Bir Alman anatomist olan Joseph Pilates, bu egzersiz sistemini 20. yüzyılın başlarında vücudu güçlendirmek, esnetmek ve denge oluşturmak için tasarladı. Yoga ve pilates arasındaki en büyük fark, pilatesin vücuda meydan okumak ve gerektiğinde destek sağlamak için özel olarak tasarlanmış aletler kullanması. Kayışlar, yaylar ve kayar bir yatak ile donatılmış reformer, bu aletlerin belki de en fazla bilineni.

Ayrıca Core Bölgesine Odaklanan 4 Pilates Topu Hareketi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yoga mı Pilates mi? Hangisi Sizin İçin Daha İyi?-3 - Saç Bakım Güzellik Yoga mı Pilates mi? Hangisi Sizin İçin Daha İyi?-4 - Saç Bakım Güzellik

Hangi disiplin sizi daha zinde ve güçlü yapacak?

Hem yoga hem de pilates, normalde diğer egzersiz türlerinde çalıştırmadığınız kasları hedefler. Deneyimli bir maraton koşucusu bile pilates veya yoga dersinden sonra bu farklı hissiyatı yaşayacaktır. Herhangi bir egzersizde olduğu gibi, ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar hızlı ilerleme görürsünüz. Bununla birlikte, nasıl çalıştığınız da önemli. Pilates, sonuç almak için doğru duruşu kullanarak çok spesifik, hedefli egzersizlere dayanır. Hizalama, pilates için o kadar kritiktir ki deneyimli bir eğitmen ve hareketler boyunca size rehberlik edecek bir çift gözle yapılan bire bir seansın yerini hiçbir şey tutamaz. Eğer evde yapmayı düşünüyorsanız, gerçek zamanlı rehberli alabilmek için eğitmeninizle online bir görüşme yapmayı deneyin. Yogaya gelince; herkesin nefesini ve hareketlerini tek bir şekilde hizaladığı bir grup içinde pratik yapmanın da çok iyileştirici bir yanı olduğunu söyleyebiliriz.

Hangisi daha fazla sakinlik sunar?

Yoganın temel pozlarının çoğunu yapabilmek için gereken odak ve konsantrasyon, disiplinin meditasyona vurgu yaptığı gibi, sizi anda kalmaya zorlar. Her uygulamanın başında bir niyet belirlemek, topluluk içinde aynı yoldaki insanlarla bağlantı kurmak ve bedeni nefesle hizalamak çok rahatlatıcı olabilir. Pilates yaparken tam olarak aynı etkiyi beklemeyin. Çünkü pilates ruhsal bir uygulama değil ama elbette belirli bir meditatif yönü var.

Sonuç olarak iki disiplinde de bütün vücut farkındalığına sahip olmak ve seanstan en iyi şekilde yararlanmak için nefesinize odaklanmanız, konsantre olmanız ve tamamen anda olmanız gerekiyor.

Yoga mı Pilates mi? Hangisi Sizin İçin Daha İyi?-5 - Saç Bakım Güzellik Yoga mı Pilates mi? Hangisi Sizin İçin Daha İyi?-6 - Saç Bakım Güzellik

Hatha, ashtanga, reformer; hangisi sizin için daha iyi?

Yoganın birçok farklı formu var. Çoğu, aynı geleneksel yoga pozlarına dayanıyor ve bunlar da sakinleştirici olanlardan fiziksel olarak zorlayıcı olanlara kadar uzanıyor. Eğer rahatlamak ve stres atmak istiyorsanız onarıcı bir uygulama harika olabilir. Terlemek ve daha fazla egzersiz yapmak istiyorsanız bir vinyasa dersi deneyin.

Pilatesin ise daha az varyasyonu var. Klasik pilates mat egzersizlerini bir dizi aparatla birleştirir ve genelde daha yavaştır ama reformer içeren antrenmanlar daha dinamik olur. Esasen hangisini yapmanız gerektiği, tamamen kişisel tercihinize bağlı. Bu nedenle seçim yapmadan önce bedeninizin durumunu, egzersizden beklentinizi ve ne elde etmek istediğinizi düşünün. Ve her ikisi için de bir deneme dersi alın. Denedikten sonra nasıl hissettiğinize bakarak bedenininiz için en doğru kararı kolaylıkla verebilirsiniz.