0

Yoga, sadece bir fiziksel antrenman değil, aynı zamanda daha derine indiğiniz, nefese odaklanarak zihninizi de keşfettiğiniz yüzyıllardır var olan meditatif bir uygulama. Yoga geleneği, ay ile ilgili uygulamalar, öğretiler ve bilgilerle dolu. Birçok yoga asanası (duruşu), ayın evreleriyle aynı çizgide ve yoga pratikleri; bedeni ve zihni doğal ritimlerle etkin bir şekilde senkronize etmek için ay döngüsü boyunca değişiklik gösterir.

Yoga Pratiğinizi Ayın Evrelerine Göre Düzenleyin-1 - Saç Bakım Güzellik Yoga Pratiğinizi Ayın Evrelerine Göre Düzenleyin-2 - Saç Bakım Güzellik

Yoga ve ay arasındaki bağlantı nedir?

Konuya biraz bilimsel bakarsak; ay döngüsü, Dünya'dan da gözle görüldüğü gibi ayın sekiz evresini (dört ana, dört ara evre) ifade eder. Ay'ın görünür şekli, kabaca her 27 günde bir Dünya'nın etrafında dönerken ve Güneş ışınlarının az ya da çok çarpmasıyla değişiklik gösterir. Bu döngüler evrendeki ve insandaki enerjilerin değişmelerine ve farklılaşmalarına neden olur. Bazı dolunay günlerinde kendinizi tuhaf, öfkeli ya da stresli hissettiğiniz hiç olmadı mı?

2013 yılında yapılan bir araştırmada araştırmaya katılan kişilerin hem dolunayda hem de yeni ayda kalp atış hızı ve kan basıncının daha düşük olduğunu buldu. (*) 2021’de yapılan başka bir çalışmada ise ayın evreleri ve uyku halinin de birbiriyle orantılı olduğu bulundu. (*)

İşte ayın evrelerinin duygularınız üzerindeki tüm etkileri

Ay’dan yayılan frekanslar bilinçaltını etkileyerek bastırılan düşüncelerin yüzeye çıkmasına yardımcı olur.

Yeni ay

Güneş, Ay’ın göremediğimiz arka tarafını aydınlatacak şekilde konumlandığı zamandır. Yeni Ay, negatif iyonlar yayar ve bu moleküller dolaşım sistemine girerek beyin tarafından salgılanan mutluluk hormonu Serotonin miktarını artırır. Tüm bu etkiler, yeni başlangıçlar ve yeni kararlar için harika bir zemin yaratır.

Yeni ay sırasında nasıl pratik yapılır?

 • Bir sonraki ay döngüsü için niyet belirlemeye odaklanın.
 • Uygulamanızı yavaş ve meditatif tutun.
 • Bakış açınızı değiştirmeye ve yeni başlangıçları görselleştirmeye odaklanın.
 • Ajna çakrayı yani üçüncü göz çakrasını dahil etmeyi deneyin.
 • Yeni ayın ideal pozları ise; headstand, dağ duruşu, denge pozları
Yoga Pratiğinizi Ayın Evrelerine Göre Düzenleyin-3 - Saç Bakım Güzellik Yoga Pratiğinizi Ayın Evrelerine Göre Düzenleyin-4 - Saç Bakım Güzellik

İlk Dördün

Yeni aydan bir hafta sonra ve dolunaydan bir hafta önce gerçekleşen ayın yarım olarak göründüğü evredir. Kendinize döndüğünüz, gücünüzü fark ettiğiniz ve engellerden kurtulma yoluna girdiğiniz temaları içerir.

İlk dördün sırasında nasıl pratik yapılır?

 • Vücutta ısı oluşturan cesur, yoğun akışlara bağlı kalın.
 • Yeni ayda belirlediğiniz hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmeye odaklanan
 • Bu yeni büyümeyi teşvik etmek için uygulamanıza kalp açıcılar ekleyin.
 • İhtiyacınız olan pozlar; Navasana yani tekne duruşu, kobra duruşu, yarım ay duruşu

Dolunay

 Güneş ışınlarının ayı tam aydınlattığı zamanlar dolunay ortaya çıkar. Dolunay uğraştığınız şeylerin bir sonuç vermesine yol açar. Hayatta sadeleşmeye gitmek için mesajlar taşır. İçsel ve duygusal meselelerin gündeme gelmesine neden olur. Bu yüzden stresli, kızgın ya da üzgün hisler yaşamak oldukça doğaldır.

Dolunay sırasında nasıl pratik yapılır?

Bazı geleneklerde dolunay zamanı pratik yapılmaktan kaçınılır. Enerjiniz bu kadar yüksekken meditasyon yapmaya odaklanabilirsiniz.

Son Dördün

Bu, yeni aya dönmeden önceki ay döngüsünün son aşamasıdır. Ayın diğer evreleri niyetlere ve onları gerçekleştirmeye odaklandığı için son dördün bunların sindirimi ve dinlenme gibi temaları ele alır.

Son dördün sırasında nasıl pratik yapılır?

 • Düşük enerji akışı ile uygulamanızı yavaşlatın.
 • Yin pozlarında tamamen serbest kalmaya çalışın.
 • Sindirime odaklanan uygulamaları deneyin.

*Pratiklerde yer alan duruşların nasıl yapıldığından emin değilseniz bu duruşlara ve çakra çalışmalarına, kalp açıcılara bakarak pratiklerinizi yapmayı unutmayın.  

Bonus: Yoga mı Pilates mi? Hangisi Sizin İçin Daha İyi? yazımız da ilginizi çekebilir.