0

Günümüzde insanlar, yaşam için daha bütünsel bir yol bulma umuduyla gökyüzüne döndükçe, ayın döngüsüyle senkronize olmanın faydaları konuşulmaya başlandı. Eğer gökyüzündeki değişimlerin; mesela dolunayın sizi etkilediğine inanıyorsanız, ay döngüsünü anlamak zihinsel ve fiziksel enerjinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir.

Ayın bizi etkileyebileceği fikri yeni değil, çok eski dönemlerde insanlar gökyüzünü izleyerek yaşamlarını düzenliyorlardı. Sadece günümüzde sosyal medya aracılığıyla bu konu yeni bir ivme kazanıyor. Belki de ay döngüsüne ne kadar uyum sağlarsak, onun yarattığı farklı enerjilerden de o kadar iyi yararlanırız.

Ay Döngüsüne Göre Yaşayarak Hayatınızı Değiştirin-1 - Saç Bakım Güzellik Ay Döngüsüne Göre Yaşayarak Hayatınızı Değiştirin-2 - Saç Bakım Güzellik

Ay döngüsü nedir ve evreleri nelerdir?

Ay döngüsü tipik olarak Ay’ın Dünya yörüngesindeki 29.5 gün süren yolculuğudur. Ay, her döngüde Yeni Ay ve Dolunay’ı içeren sekiz ardışık evre gösterir. Astrolojide her aşamanın duygularımız üzerinde farklı bir etkisi olduğu düşünülür.

Yeni Ay

Yeni Ay, Güneş ve Ay’ın, Dünya’nın aynı tarafında olduğu zamandır. Sadece yeni bir başlangıcı değil, aynı zamanda bir geri çekilme zamanını da temsil eder. Yeni Ay’ı çevreleyen ruhsal temalar yeni başlangıçlar ve temiz sayfalardır.

Yeni Ay’dan en iyi şekilde yararlanmanın yolu, kendinize biraz zaman ayırmanız. Dış dünyadan soyutlanmak, duygularınızı kucaklayarak kendinizle yeniden bağlantı kurmanızı sağlayabilir.

Hilal

Güneş Yeni Ay’a yaklaştıkça onu aydınlatır ve hilal şeklinde görünmesini sağlar. Ay’ın bu döngüsü niyeti, umutları ve istekleri temsil eder. Bu zaman dilimi, önümüzdeki ay için arzularınızı geliştirmeye ve onlar için zihinsel zemin hazırlamaya başlamanız için son derece ideal.

Ay Döngüsüne Göre Yaşayarak Hayatınızı Değiştirin-3 - Saç Bakım Güzellik Ay Döngüsüne Göre Yaşayarak Hayatınızı Değiştirin-4 - Saç Bakım Güzellik

İlk dördün

İlk dördün, basitçe Ay’ın Yeni Ay’dan bir hafta sonra ilk dörde ulaştığı nokta anlamına gelir. Tipik olarak döngünün bu noktasında, hareket etmek konusunda direnç hissetmeye başlarız.

İlk çeyrek, hedeflerimize karşı engeller görmeye başladığımız dönemdir ve bize meydan okur. Bu dönemde engelleri aşmak için kararlar almak ve eylem planları oluşturmak bizim için önemli.

Büyüyen Ay

Şişkin Ay, Dolunay’a giden aşamadır. Ay’ın büyük kısmı Güneş tarafından aydınlatıldığı için kolayca görülür. Benzer şekilde ilk çeyrekte olduğu gibi Şişkin Ay sırasında da değişime direnmeden hedeflerimizi yeniden ayarlamamız, iyileştirmemiz ve düzenlememiz gerekir.

Dolunay

Dolunay, Güneş ve Ay Dünya’nın zıt taraflarında olduğunda meydana gelir, yani Güneş Ay’ı tamamen aydınlatır. Güneş ve Ay, Zodyak burçlarının karşısında yer aldığı için iki uç arasındaki dengeyle mücadele ederken gerginlik ve huzursuzluk duyguları yaratır.

Dolunay sırasında duygular yüksektir, bu yüzden hatırlanması gereken en önemli şey bunalmamak. Ayrıca Yeni Ay sırasında belirlediğiniz niyetlerin faydalarını görmeye çalışılmalı, duygularınızın sizi yönetmesine izin vermediğinizden emin olmalısınız.

Ay Döngüsüne Göre Yaşayarak Hayatınızı Değiştirin-5 - Saç Bakım Güzellik Ay Döngüsüne Göre Yaşayarak Hayatınızı Değiştirin-6 - Saç Bakım Güzellik

Küçülen Ay

Dolunay’dan kısa bir süre sonra Ay tekrar daha az aydınlanmaya başlar. Bu aşamada döngünün sonuna yaklaşırken, son 2 hafta boyunca çalışmanızın faydalarını hissetmeye devam etmelisiniz. Minnettar olmalı ve bu duyguyu sevdiklerinizle paylaşmalısınız.

Son dördün

Ay giderek küçülürken siz de kendinizi bırakmak istediğinizi hissedebilirsiniz. Bu dönemde ayın zor zamanlarındaki duygularınızı bırakmaya izin verin. İster evinizi ister çalışma alanınızı fiziksel olarak temizleyin, toksik ilişkileri hayatınızdan çıkarın. Son dördün, tüm bunları yapmak için motive hissedeceğiniz bir dönem.

Küçülen Hilal

Ayın son ışıklı kısmı yavaş yavaş kaybolurken duygularımızda da izlerini görürüz. Bu aşamada kendinizi bitkin hissedebilirsiniz. Bu yüzden rahatlamak ve evrene teslim olmak önemli. Geçen ayı düşünebilir, neyi değiştirmeniz gerektiği üzerine çalışabilirsiniz. Ancak bu aşamada gevşemek için bir şeyler yapmak döngünün sonunu kucaklamak için daha ödüllendiricidir.