0

Çoğumuz saç derisi sağlığını hafife alırız ve cildimizin bu kısmını fazla düşünmeyiz. Bunun yerine şampuan, saç kremi gibi ürünleri seçerken bunların saçlarımıza nasıl fayda sağlayacağına odaklanırız. Ancak saç derisi problemleri yaşayanlar için durum farklı. Çünkü sürekli kaşınan bir saç derisine sahip olmak dikkat dağıtıcı; kepeklerin giysilere dökülmesi ise utanç verici olabilir. Saç derinize nasıl bakmanız gerektiğini öğrenmek hayal ettiğiniz saçlara sahip olmanıza yardımcı olur ve sonuçta özgüveninizi artırır.

Saç bakım rutininizdeki bazı basit değişiklikler, saç derinizin sağlığı konusunda büyük farklar yaratabilir. Bu değişikliği yaratmanın yolu bazen şampuanlama sırasında daha nazik olmak kadar kolaydır.

Saç Derinize İyi Bakın-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Derinize İyi Bakın-2 - Saç Bakım Güzellik

Nazik saç bakım ürünleri kullanın

Bazı ürünler içerikleri sebebiyle saçınızın doğal yağ dengesine zarar vererek saç derisinin kurumasına ve tahrişe yatkın hale gelmesine neden olabilir. Saç deriniz hassas olduğu için ayrıca saçlarınızdaki nemi de emer. Bu da saçlarınızın kurumasına ve yıpranmasına; kuru, kaşıntılı, tahriş olmuş bir saç derisine sebebiyet verir.

Hayalinizdeki saçlara kavuşmak için nazik içeriğiyle saç derinize bakım yapan ürünleri tercih edin. Clear Women Kil Terapisi Şampuan, mineral deposu olarak bilinen kil içeren formülü ile saçlarınızı ağırlaştırmadan dipten uca arındırır. B3 vitamini içeren formülüyle saç derisini besler ve canlandırır (Doğru saç bakımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için 4 Basit Adımda Doğal Saç Bakım Kılavuzu yazımıza göz atın).

Saç derinize masaj yapmayı unutmayın

Saçlarınızı şampuanlarken saç derinizi ovalamak yağ ve kirden daha iyi arınmasını sağlamaz. Aksine tahrişlere neden olabilir. Bu yüzden şampuanlama sırasında saç derinizi sert hareketlerle ovalamak yerine parmak uçlarınızla nazikçe masaj yapın. Masaj, o bölgedeki kan dolaşımını artırır ve saç derisi sağlığının gelişmesine katkıda bulunur. Clear Women Doğal Terapi: Günlük Arındırıcı Şampuan’ı deneyebilirsiniz. Saç derinizdeki kirleri her kullanımda temizlerken onu besler ve doğal yapısının korunmasına yardımcı olur (Saç Deriniz Kuru Mu; Yoksa Kepekli Mi? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz).

Saç Derinize İyi Bakın-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Derinize İyi Bakın-4 - Saç Bakım Güzellik

Protein tüketimine önem verin

Saç ve saç derisi sağlığı için beslenmenizde tıpkı diğer bileşenlere olduğu gibi proteinlere de yeteri kadar yer vermek son derece önemli. Dengeli bir diyet genel sağlığınızı desteklemenin yanı sıra saçlarınızın sağlıklı kalmasına da yardımcı olabilir. Bu noktada zengin içerikli bakım ürünlerine de yönelebilirsiniz. Clear Women Komple Bakım Şampuan, sağlıklı görünen kusursuz saçlar için amino asit içeren özel formülü ile saç derisini besler ve saçın doğal protein yapısını korur.

Daha fazla antioksidan tüketin

Oksidatif stres, vücuttaki zararlı serbest radikallerin sayısı, faydalı antioksidanların sayısını aştığında ortaya çıkar. Bu sadece genel sağlığınızı etkilemekle kalmaz; aynı zamanda saç derisini de olumsuz yönde etkileyebilir. Doğada bulunan çeşitli antioksidanları elde etmek için beslenmenizde çeşitliliğe yer verin. En iyi antioksidan kaynakları olan meyve ve sebzeler farklı faydalara sahip ve bu faydalar daha sağlıklı saçlara ve saç derisine sahip olmanızı sağlıyor (Ayrıca Daha Parlak Saçlar İçin Beslenme Önerileri yazımıza göz atmayı unutmayın).

Saç Derisinde Kaşıntı Neden Olur? yazımız da ilginizi çekebilir.