0

Kıvırcık saçlı çoğu insan, yeni yıkandıktan sonraki hacimli bukleleri uzun bir süre korumanın ne kadar zor olduğunu bilir. Hatta dürüst olmak gerekirse, bu size imkansız bile geliyor olabilir. Saçlarınızı yıkamak ve çeşitli bakım ürünleriyle hacimli görünmelerini sağlamak için saatler harcayabilir, ancak hafta boyunca mat, kuru ve sönük hale geldiklerini görebilirsiniz. Buklelerinizi sağlıklı ve nemli tutmak için verdiğiniz tüm çabalarınız hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir.

Saçlarınızı yeniden yıkamadan önce, o ilk hacmin ne kadar süreceğini belirleyen birden fazla faktör var. Hava durumu, hareket düzeyiniz, saç derisi sağlığı ve kullandığınız ürünler, yıkama gününüzün ömrünü etkileyebilir. Özellikle sıcak aylarda, yıkama günleri arasında buklelerinizi taze ve canlı tutmak daha zordur. Isı sadece buklelerinizi kurutmakla kalmaz, aynı zamanda günlük yıkama rutininizi de düşündüğünüzden daha zor hale getirir. Yıkama günleri arasında doğal buklelerinizi korumak için aşağıdaki ipuçlarından yararlanın.

Kıvırcık Saçları Yıkamadan Nasıl Tazelersiniz?-1 - Saç Bakım Güzellik Kıvırcık Saçları Yıkamadan Nasıl Tazelersiniz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Ürünleri ıslak saça uygulayın

Saçınız ne kadar nemliyse bukleleriniz de o kadar belirgin olur ve stiliniz daha uzun süre dayanır. Bukleleriniz ıslak olduğunda en yumuşak halini alır, bu nedenle saçlarınız bu durumdayken ürün uygulamak, kuruduktan sonra daha belirgin buklelere sahip olmanıza yardımcı olur.

Buklelerinizi duşta şekillendirin

Banyo aynasının önünde saçlarınızı şekillendirmek yerine, ürünlerinizi duşa koyun ve saç kremini duruladıktan sonra uygulamaya başlayın. Buklelerinize daha fazla su kazandırmak için düşük su basıncına sahip olmayan bir duşunuz varsa, uygulamadan önce saçlarınızı ıslatmak için bir sprey şişesi kullanarak duşta şekillendirmeyi deneyin.

İpek yastık kılıfı veya saten bone ile uyuyun

İpek ve saten, pamuklu yastık kılıflarının aksine harika malzemeler. Pamuk, saç kütiküllerini pürüzlendirir, bu da buklelerinizi daha az belirgin hale getirir ve kırılmalarına neden olabilir. Bukleler zaten kütikül yapısı nedeniyle kurumaya yatkın olduğundan saçlarınızı korumak için bu tür yastık kılıfları ve bonelere yatırım yapabilirsiniz (Saçlar için ipek ve saten yastık kılıfı farkı nedir, öğrenmek için yazımızı inceleyin).

Kıvırcık Saçları Yıkamadan Nasıl Tazelersiniz?-3 - Saç Bakım Güzellik Kıvırcık Saçları Yıkamadan Nasıl Tazelersiniz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Kıvırcık saçlar için tasarlanmış ürünlerden yararlanın

Kıvırcık saçlar için özel olarak formüle edilmiş ürünler, buklelerinizin daha uzun süre belirgin kalmasına yardımcı olur. Bu noktada size önerimiz Toni&Guy Bukle Belirginleştiren Sprey. Doğal görünümlü, yumuşak buklelere sahip olmak için özel geliştirilmiş formülü ile, saçlarınızdaki elektriklenmeyi önleyerek buklelerinizin belirginleşmesini ve daha canlı görünmesini sağlar.

Yıkama rutininizi değiştirin

Bazen saç yıkama rutininizi değiştirmek, sonucun ne kadar süreceği konusunda büyük bir fark yaratabilir. Örneğin saçlarınızı sık yıkıyorsanız ara sıra şampuanı atlayarak sadece en sevdiğiniz saç kremini kullanın. Saçlarınızı ıslatın ve saç kremini her zaman yaptığınız gibi uygulayın. Şampuan adımını ara sıra atlamak, saçınızın daha fazla nem tutmasına yardımcı olur. Bu da sağlıklı görünümün daha uzun sürmesini sağlar.

Doğal görünümlü, yumuşak buklelere sahip olmak için özel geliştirilmiş formülü ile, saçlarınızdaki elektriklenmeyi önleyerek buklelerinizin belirginleşmesini ve daha canlı görünmesini sağlar.

Yıkama günleri arasında bukleler ne sıklıkta yenilenir?

Eğer az bakım gerektiren bir rutin tercih ediyorsanız, buklelerinizi şekillendirirken daha çok önleyici uygulamalara odaklanın. Böylece arada çok fazla bakım yapmak zorunda kalmazsınız. Bununla birlikte yıkama günleri arasında saçlarınızı yeniden canlandıracak ürünler kullanarak da buklelerinize hacim kazandırmanız mümkün.

Ayrıca Kıvırcık Saçlılar İçin Yaygın 5 Yaygın Bakım Hatası yazımızı incelemeyi unutmayın.