0

Kıvırcık saçlara sahipseniz hacimli bir görünüm yakalamak sizin için oldukça kolay demek. Hatta evde saç kesimi ile bunu rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte kıvırcık saçın özel bir bakıma ihtiyacı olduğu da bir gerçek. Çünkü diğer saç türlerine kıyasla daha fazla kuruma, çabuk elektriklenme ve kabarma eğilimine sahip. Eğer siz de bu şikayetleri sıklıkla yaşadığınızı düşünüyorsanız belki de saç bakımı konusunda yanlış adımlar atıyorsunuzdur. Kıvırcık saçlar için yaygın bakım hatalarını keşfederek bunları doğrularıyla değiştirin. Buklelerinizi en belirgin haliyle kullanın!

Kıvırcık Saçlılar İçin 5 Yaygın Bakım Hatası-1 - Saç Bakım Güzellik Kıvırcık Saçlılar İçin 5 Yaygın Bakım Hatası-2 - Saç Bakım Güzellik

Duş sonrası tarama

Kıvırcık saçlarda en sık yapılan hata, duştan sonra taramak ve saçların dolanması. Bu, buklelerin olduğundan daha asi ve şekillendirmesi zor hale gelmesindeki bir numaralı faktör. Saçlarınızdaki her buklenin kendine özgü bir kıvrılma şekli var ve aslında her biri benzersiz. Bu nedenle onları taradığınızda buklenin şeklini bozar, birbirinden ayırır ve gereksiz bir elektriklenme yaratırsınız.

Bunu önlemek için buklelerinizi her zaman duştayken tarayın ve karışıklıkları da parmaklarınızı kullanarak çözün. Saçlarınızı son kez duruladıktan sonra ise parmaklarınızla bile olsa asla bir daha taramayın.

Yanlış yönde tarama ve durulama

Saçlarınızı tararken ve şekillendirirken buklelerinizi taradığınız yöne de dikkat etmelisiniz. Karışıklıkları maksimum düzeyde çözmenin en ideal yolu, saçlarınızı kurumasını istediğiniz yönde taramanız. Örneğin eğer kahkülleriniz varsa saçlarınızı yüzünüze doğru taramalısınız. Ardından saçlarınızı baş aşağı durulayın. Bu, kıvırcık saçlılar için ezber bozan bir uygulama. Kıvırcık saçlara sahip pek çok kişi buklelerin tepe kısmında düz olduğundan şikayet ediyor. Bunun sebebi çoğunlukla saçlarımızı bize her zaman öğretildiği gibi durulamamız. Bu yüzden bunu tam tersine çevirin ve hacimli saçlarınızın tadını çıkarın.

Peki saçlarınızı yıkadıktan sonraki ilk hacmini daha uzun süre nasıl koruyabilirsiniz? Cevabı öğrenmek için Kıvırcık Saçları Yıkamadan Nasıl Tazelersiniz yazımızı inceleyin.

Kıvırcık Saçlılar İçin 5 Yaygın Bakım Hatası-3 - Saç Bakım Güzellik Kıvırcık Saçlılar İçin 5 Yaygın Bakım Hatası-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç havlusu kullanmamak

Duştan sonra saçlarınızı havluyla sarmak ve biraz dinlenmek üzere uzanmak sizin için keyifli olsa da saçlarınız için durum bundan çok farklı. Bunu yapmak, saçlarınızın asla düz durma şansı olmadığı için su ve nemin köklerde kalmasına neden olur. Bunun yerine mikrofiber saç havlusu kullanarak köklere baskı olmadan saçlarınızdaki fazla suyu kolaylıkla giderebilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı çok uzun süre sarılı bırakmamayı da unutmayın. Saç uzmanları onları en fazla üç dakika sarılı tutmayı öneriyor.

Ürünleri uygulamak için uzun süre beklemek

Eğer kıvırcık saçlarınız varsa ürünleri onlar nemliyken uygulamalısınız. Ayrıca uygulama sırasında saçlarınızı taramamaya, hatta parmaklarınızı dahi kırılgan bukleler arasında gezdirmemeye dikkat edin.

Bu konudaki bir diğer tüyo ise ürünü, saçlarınızın tamamına yayabilmeniz için. Şekillendirici ürünü öncelikle başınız geriye eğik, saçlarınızı yüzünüzden uzağa tutarak –sanki at kuyruğu yapıyormuşsunuz gibi- uygulayın. Böylece ürünü saçlarınızın alt bölümüne yedirmiş olursunuz. Ardından ikinci uygulama için saçlarınızı baş aşağı çevirin ve az miktarda ürünü bir de bu açıdayken uygulayın. Artık hacimli saçlar için saçlarınıza bir kez daha dokunmanıza dahi gerek yok!

Gördüğünüz üzere kıvırcık saç şekillendirmek, doğru tüyolarla son derece kolay.

Kıvırcık Saçlılar İçin 5 Yaygın Bakım Hatası-5 - Saç Bakım Güzellik Kıvırcık Saçlılar İçin 5 Yaygın Bakım Hatası-6 - Saç Bakım Güzellik

Fön makinesi seçimi

Kıvırcık saçlar için en iyisi, havayla kurutulması. Bu yüzden uzmanlar saçlarınızın yaklaşık % 80’inin kendi kendine kurumasını tavsiye ediyor. Ardından istenen sonuca bağlı olarak, gerekirse hacim eklemek için fön makinesi ve difüzör kullanılabilir.  Biraz daha fazla kıvrılmaya ihtiyaç duyan bölgelere saç maşası yardımıyla rötuşlar yapabilirsiniz. Yine de kıvırcık saçın ihtişamının, tüm buklelerin “kusursuz” görünmesiyle ilgili olmadığını unutmayın, ne kadar doğal ve hacimli görünürlerse o kadar iyi!

Bu noktada kıvırcık saçlar için kurtarıcı saç modellerinden de yardım alarak saçlarınızı ısı hasarına daha az maruz bırakabilirsiniz.

Bonus: Bukleleriniz daha belirgin olsun!

Kıvırcık saçlara özel hazırlanan Elidor Belirgin Bukleler 7/24 Şekillendirici Bakım Kremi, kıvırcık saçlarınızı beslerken yatıştırır ve buklelerin gün boyu şeklini korumasına yardımcı olur. İçerdiği elastin ile saçları güçlendirerek dış etkenlere karşı korur, badem sütü ile ise saçlarınızı sağlıklı bir görünüme kavuşturur.

Gün içerisinde kuru veya nemli saçlarınıza rahatlıkla uygulayabileceğiniz özel formülü sayesinde 7/24 nemlendirme ve profesyonel bakımı evinize getirir. Nemlendirici ve besleyici formülü ile gün boyu buklelerinizi kontrol altında tutabilirsiniz.