1

İnsan vücudunda çeşitli bakteriler, mantarlar, virüsler bulunuyor ve bunlar çoğunlukla bizimle simbiyotik bir ilişki içinde yaşıyorlar. Vücudumuzda bulunan bu mikroorganizmaların, zararlı bakterilere karşı uygun bağışıklık tepkisi geliştirilmesinden bazı hastalıkların önlenmesine kadar birçok durumda etkili olabileceklerine dair sayısız araştırma bulunuyor. Yine vücudumuzda yaşayan bazı mikroorganizma türlerinin ise bize hiçbir faydası yok ve bulunma nedenleri de bilinmiyor. İşte halk arasında yüz akarları olarak bilinen demodeks için de durum böyle.

Yüzünüzde bu tür mikroorganizmaların yaşaması fikri bir parça ürpertici geliyor olabilir. Ancak yüz akarları oldukça zararsız. Bununla birlikte aşırı biçimde çoğaldıklarında kızarık, kaşıntılı ve pürüzlü bir cilde sebep olacakları için bir sorun haline gelebilirler. Bu sorun çoğunlukla T bölgesi gibi sebum üretiminin fazla olduğu alanlarda gelişiyor ve bazı araştırmalar bağışıklık sistemi baskılanan kişilerde ortaya çıkma ihtimalinin daha fazla olduğunu gösteriyor. Evde uygulayabileceğiniz doğru bir cilt bakım rutini ile yüz akarlarını kontrol altında tutmak ve onlara karşı önlem almak mümkün.

Önemli Not: Eğer bir cilt problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir dermatoloğa başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Yüz Akarı Nedir? Onlardan Nasıl Kurtuluruz?-1 - Saç Bakım Güzellik Yüz Akarı Nedir? Onlardan Nasıl Kurtuluruz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Yüzünüzü günde iki kez temizleyin

Yüz akarlarının aşırı derecede çoğalmasını önlemenin ilk yolu yüzünüzü günde iki kez yıkamanız. Bunun için cildinize karşı nazik bir temizleyici kullanın. Çok fazla yıkamanın cildinizi kurutabileceğini ve aşırı sebum üretimine yol açabileceğini unutmayın. Bu yüzden sabah uyanınca ve gece yatmadan önce olmak üzere günde iki kez cildinizi temizlemeye özen gösterin. Bu noktada Yeni Simple Daily Skin Detox serisinden yardım alabilirsiniz.

İpek yastık kılıfları kullanın ve onları sık sık yıkayın

Cildinizi korumak için gece boyu yüzünüzle temas halinde olan yastık kılıflarınızı düzenli olarak yıkayın. Uzmanlar onların üzerine yerleşebilecek yüz akarlarından kurtulmak için yüksek sıcaklıkta yıkanmalarını öneriyor. Ayrıca yüz akarlarına karşı ipek yastık kılıfları kullanmanın da yardımcı olabileceğini belirtiyolarlar. İpek kumaş emici özellikte olmadığı için ciltteki yağı ve kiri de en aza indirmeye katkıda bulunuyor.

Yüz Akarı Nedir? Onlardan Nasıl Kurtuluruz?-3 - Saç Bakım Güzellik Yüz Akarı Nedir? Onlardan Nasıl Kurtuluruz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Yağ üretimini kontrol edebilecek ürünler tercih edin

Yüzünüzdeki yağ üretimini kontrol etmenin en etkili yollarından biri bu amaca yönelik cilt bakım ürünleri kullanmak. Simple Daily Skin Detox Serisi, kusursuz ve mat bir cilt için ilk kullanımdan itibaren etkili. Nazik ve etkili formülü sayesinde yağlı ve sivilceli görünümü azaltmaya yardımcı olur.

Yüzünüzü temizlerken ovalamaktan kaçının

Yoğun bir cilt temizliği ile yüz akarlarından, hatta tüm cilt problemlerinden kurtulabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Oysa cildinize sürekli peeling yaparak veya cildinizi ovalayarak onları yok edemezsiniz. Hatta cildinizi temizlerken nazik davranmazsanız iltihabı şiddetlendirebilir veya tahriş olmasına yol açabilirsiniz. Bu yüzden cilt temizleme ürünlerini nazik hareketlerle uygulamaya özen gösterin ve başa çıkamadığınız cilt problemleri için bir uzmandan destek alın.