0

Hayal ettiğiniz uzun ve gür kirpiklere takma kirpik ile kavuşabilirsiniz. Fakat bazı basit tüyolar ve doğru uygulama yöntemleri ile kirpiklerinizde çok daha iyi bir görünüm yakalamak mümkün. Takma kirpiklerinizi tercih etmeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli kural göz yapınıza göre seçim yapmak ve yine göz yapınıza uygun şekilde takmak. Tıpkı yüz şeklinize uygun bir saç modeli seçmek gibi, farklı takma kirpik stilleri de gözlerinizin şeklini ve bakışlarınızı tamamen değiştirebilir.

Takma Kirpik Takmanın İncelikleri-1 - Saç Bakım Güzellik Takma Kirpik Takmanın İncelikleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Takma kirpik nasıl uygulanır?

Çoğu takma kirpiğin kıvrık olduğunu düşünürsek, işe kendi kirpiklerinizi de kıvırmakla başlamanız gerekiyor. Bir kirpik kıvırıcı ile kirpiklerinizi kıvırarak aralardaki boşlukları önleyerek bir bütün olmalarını ve doğal görünmelerini sağlayın. Kirpik köklerinizi belirginleştirme için iç kısımlarını da hafifçe siyah bir göz kalemi ile doldurabilirsiniz.

  • Kirpikleri uygularken parmak uçlarınızla veya cımbızla kirpikleri tutun. Eğer parmaklarınızı kullanacaksanız ellerinizin temiz olmasına da dikkat edin.
  • Gözleriniz açık olduğunda göz kapağınız kırışabilir. Bu da pürüzsüz bir görünümü engeller. Bu yüzden çenenizin alt kısmına bir ayna koyup aşağıya bakarak kirpikleri takmayı deneyin.
  • En çok hata yapılan noktanın yapıştırıcı olduğunu unutmayın. Çok az sürdüğünüzde sağlam olmayacak, fazla sürdüğünüzde ise yapışkanlar belli olacak. Bu yüzden takma kirpiğin çizgisini taşırmamaya dikkat edin ve sürdükten sonra birkaç saniye kurumasını beklemeden uygulamayın. Bu öncesinde yaptığınız göz makyajınızın da bozulmamasını sağlayacak.
Takma Kirpik Takmanın İncelikleri-3 - Saç Bakım Güzellik Takma Kirpik Takmanın İncelikleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Göz şekline uygun takma kirpik nasıl seçilir?

Bir diğer en önemli etkenlerden biri de göz yapınız. Peki göz yapınızı nasıl belirleyeceğinizi biliyor musunuz? Bu noktada cevaplamanız gereken birkaç soru var.

  • Göz bebeğinizin tamamı görünüyor mu yoksa bir kısmın üstüne göz kapağınız mı geliyor?
  • Gözleriniz yanlardan yukarıya doğru çekik mi?
  • İki gözünüz arasında ne kadar boşluk var?

Bu soruların cevabı göz yapınızı belirleyecektir. İşte farklı göz yapıları;

Badem göz: Uçları hafif sivri olan, göz bebeğinin göz kapağı tarafından hafifçe gizlendiği bu göz şekli gerçekten de yan tuttuğunuz bir bademe benzer. Bu gözlere çoğu kirpik stili uyum sağlar. İsterseniz kıvrık bir tek parça, isterseniz küçük parçalardan uç kısımlara ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Yuvarlak göz: Göz bebeğinizin çoğunu görebiliyorsanız, göz kapağınızı kaşlarınızın altına kadar yapıştıracak kıvrıklıkta kirpikler tercih edebilirsiniz. Göz pınarınızın bir kısmını boş bırakmanızda da fayda var. Tüm kirpik çizginiz boyunca uyguladığınız takma kirpik fazla hacimli olması nedeniyle gözlerinizi ağırlaştırabilir ve olduğundan daha küçük bir görünüm verebilir.

Birbirine yakın göz: Gözleriniz arasındaki mesafe bir gözün genişliğinden daha kısaysa iç köşelere hiç dokunmayın. Gözlerin arasındaki mesafeyi arttırmak için dış köşelere parça parça uygulayabilirsiniz.

Göz kapağı gözükmeyen: Derinin üst göz kapağını kapladığı yerde hiçbir çizginin gözükmediği göz şeklidir. Bu göz yapısına çoğunlukla Asyalılar sahip olsa da her toplumda görülebilir. Gözlerinizi daha büyük göstermek için hacimli ve çok katmanlı kirpikleri tercih edebilirsiniz.

Çekik göz: Hemen üstte bahsettiğimiz göz yapısı kadar olmasa da çekik gözlerin de göz kapağı dardır. Gözlerinizi biraz yuvarlak hatlara kavuşturmak ve büyütmek için hacimli ve büyük kirpikler tercih edebilirsiniz. Gözlerinizin alt kısmına da beyaz veya ten rengibir kalem çekerek boyutlandırabilirsiniz.

Bu göz yapısına önerilen bir başka model de kedi göz.. Bunun için gözlerinizin dış kısmına kıvrık ve uzun kirpikler takıp orta ve göz pınarınıza yakın kısımlara kirpik takmayın. Yine alt kısma çektiğiniz ve kuyruğunu biraz uzattığınız beyaz bir eyeliner de farklı bir dokunuş olabilir..