0

Etkileyici bakışlara sahip olmanın yolu uzun ve kıvrık kirpiklerden geçiyor. Ayrıca kirpiklerinizin güzelliğinize katkıda bulunmanın yanı sıra gözlerinizi korumak gibi de önemli bir görevi de var. Tıpkı saçlarınız gibi kirpikleriniz de belli dönemlerde dökülebilir. Kirpiklerinizin zaman zaman zayıflaması ve dökülmesi son derece normal. Dökülenlerin yerine yenisi çıktığı sürece bunu doğal bir yenilenme süreci ile açıklayabiliriz. Yine de normalden fazla dökülüyorsa nedenlerine bakmakta fayda var.

Kirpiklerin normalden fazla dökülmesinin sağlıkla ilgili veya çevresel nedenleri olabilir.

Kirpikleriniz Neden Dökülüyor?-1 - Saç Bakım Güzellik Kirpikleriniz Neden Dökülüyor?-2 - Saç Bakım Güzellik

Stres

Stres, yapıcı ve ılımlı haliyle vücudumuz için gerekli ve önemli. Ancak fazlasına maruz kalındığında tıpkı vücudumuzdaki tüm sistemlerde olduğu gibi kirpik sağlığına da zarar verebiliyor. Fazla strese maruz kalmak saç ve kirpiklerde dinlenme evresine girilmesine neden oluyor. Sonuçta dökülmeyi tetikliyor ve incelmelerine, zayıflamalarına yol açıyor.

Sağlık problemleri

Kirpiklerin dökülmesi bazen çeşitli sağlık sebeplerinden kaynaklanabiliyor. Bağışıklık sistemi hastalıkları olarak bilinen lupus, alopesi areata gibi hastalıkların bir belirtisi olarak veya hormonal bozukluklardan kaynaklı ortaya çıkabiliyor. Eğer kirpikleriniz dikkatinizi çekecek kadar yoğun dökülüyorsa zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Kirpikleriniz Neden Dökülüyor?-3 - Saç Bakım Güzellik Kirpikleriniz Neden Dökülüyor?-4 - Saç Bakım Güzellik

Yanlış makyaj temizleme

Eğer göz makyajınızı sert hareketlerle temizliyorsanız veya yüz temizleyicinizi gözlerinize temas ettiriyorsanız kirpiklerinizin dökülmesini tetikliyor olabilirsiniz. Göz makyajını nazikçe temizlemek son derece önemli. Bazen cildiniz için kullandığınız temizleyiciler de kirpiklerinize zarar verebilir. Bu yüzden göz makyajınızı çıkarmak için doğru ürünler kullanmaya ve bu ürünleri de nazikçe uygulamaya özen gösterin.

Simple Çift Fazlı Göz Makyaj Temizleyicisi sert kimyasallar, paraben, renklendirici, parfüm ve alkol içermeyen formülü ile göz makyajınızı nazikçe temizler. Pro vitamin B5 ve nazik temizleyiciler ile dolu zengin içeriği sayesinde, göz makyajınızı ovalamaya gerek kalmadan kolayca temizlerken gözlerinize zarar vermez.

Yanlış makyaj malzemeleri

Kirpikleriniz için kullandığınız maskara, far, eyeliner gibi ürünlerin formüllerine dikkat edin. Bunlar özellikle ela göz makyajında çok kullanılan malzemeler. Göz- kirpik yapınızla uyumsuz ve zararlı içeriklere sahip ürünler, kirpiklerinizin hızlı dökülmesine neden olabilir. Örneğin zayıf kirpiklerde suya dayanıklı ürünler kullanmak doğal olarak kirpik dökülmesini arttırır. Bunun yerine kolay çıkarılabilen hassas formülleri tercih etmekte fayda var.

Kirpikleriniz Neden Dökülüyor?-5 - Saç Bakım Güzellik Kirpikleriniz Neden Dökülüyor?-6 - Saç Bakım Güzellik

Sert uygulamalar

Kirpiklere yapılan her türlü müdahalenin nazik olması gerekiyor. Kirpik kıvırıcı kullanıyorsanız bunun kirpiklerinize zarar vermeyecek kalitede bir ürün olmasına özen gösterin. Çok sık takma kirpik kullanmak da kirpiklerinize zarar verebilir. Takma kirpik yapıştırıcıları bazı ciltlerde hassasiyet yaratabileceği için uygulamadan önce böyle bir durumun varlığından da emin olun.

Enfeksiyon

Kirpik dökülmesi bağışıklık sistemi hastalıkları ve hormonal bozuklukların yanı sıra enfeksiyon kaynaklı da yaşanabilir. Güvenilir olmayan makyaj temizleyiciler ve makyaj malzemelerinin kullanımı, enfeksiyona yol açabilir. Ayrıca makyaj malzemelerinizi kimseyle paylaşmamalısınız. Bu tür ürünlerin hijyeni göz sağlığınız açısından ciddi önem taşır. Maskara gibi ürünlerin son kullanma tarihlerini geçirmeyin, bunun için gerekirse seyahat boy ürünler tercih edebilirsiniz.

Daha fazlası için Kirpiklerinizin Uzun Ve Sağlıklı Kalmasını Sağlayın başlıklı yazımıza göz atmayı unutmayın.