0

Kuru saç, dokusunu ve parlaklığını korumak için yeterli nemi emmez veya tutmaz, bu nedenle cansız görünebilir ve kırılgan bir hal alabilir. Genel olarak sağlıksız görünseler de çoğu zaman bu durumun altında bir sağlık sorunu yatmıyordur. Kuru saça beslenme eksiklikleri, aşırı güneşe maruz kalma, klorlu suyla temas, ısı ile şekillendirme araçlarının aşırı kullanımı gibi durumlar neden olabilir.

Saçlarınız dokunulamayacak kadar kuru olduğunda, daha kırılgan olur ve zor şekil alır. Neyse ki onu yönetmek için yapmanız gerekenler oldukça basit. Kuru saçın bakımı, bazı basit ipuçlarını takip etmek ve saçlarınız için doğru bakım ürünlerini tercih etmekle ilgili.

Temelde yapmanız gereken şey saçlarınızı yıkamak, onlara biraz ilgi ve sevgi göstermek. Zamanla saçlarınızın daha canlı ve parlak bir hal aldığını göreceksiniz. Saç tellerinizi nasıl canlandıracağınızla ilgili daha fazla tüyo için ise okumaya devam edin.

Kuru Saçlara Özel Bakım Önerileri-1 - Saç Bakım Güzellik Kuru Saçlara Özel Bakım Önerileri-2 - Saç Bakım Güzellik

Aşırı sıcak duşlara hayır deyin

Buharlı bir duşta zaman geçirmek son derece rahatlatıcı olabilir ama sıcaklığı çok fazla yükseltmek saçların kurumasına yol açar. Bunun nedeni, aşırı sıcak suyun saçlarınızı doğal yağından arındırabilmesi. Bunu önlemek için elbette buz gibi bir suyla yıkanmak zorunda değilsiniz, yine de ılık suya geçmek iyi bir fikir olabilir. Duşta geçirdiğiniz zamanı azaltmayı da deneyebilirsiniz. Hem çevre hem de saçlarınız için daha kısa duşlar alın.

Isı ile şekillendirmeyi sınırlı tutun

Kuru saçlarla uğraşıyorsanız ısı ile şekillendirme, saç tellerinize daha fazla zarar verebilir. Bu nedenle mümkün olduğunca ısıdan uzak durmak en iyisi. Elbette bu, saçlarınızı şekillendirmek konusunda fedakarlık yapmanızı gerektirmez. Bunun yerine ısı ile şekillendirme araçlarını en düşük ayarda kullanmayı deneyebilir, haftada birkaç gün ara vererek saçlarınızı şekillendirmek için şelale örgü, ensede atkuyruğu gibi farklı saç modellerinden yardım alabilirsiniz.

Kuaförünüzü ziyaret edin

Saçlarınız çok kuruysa taze bir kesim gibi bir yeniliğe ihtiyacınız olabilir. Saçlarınız çok uzun değilken bile bölünmüş saç uçları, saç şekillendirmeyi zorlaştırabilir ve kuru hissedilmesine katkıda bulunabilir.

Kuaförünüzü ziyaret ederek yeni saç uzamasını yavaşlatan kırık saçları düzelttirin. Ayrıca saç tipiniz ve uzunluğunuz için şekillendirme tüyoları hakkında da kuaförünüze danışabilirsiniz. Çünkü o size saçlarınızın zarar görmesini engelleyebilecek yeni bir şekillendirme rutini önerebilir.

Kuru Saçlara Özel Bakım Önerileri-3 - Saç Bakım Güzellik Kuru Saçlara Özel Bakım Önerileri-4 - Saç Bakım Güzellik

İpek veya saten yastık kılıfında uyuyun

Kuru saçların sebebinin kullandığınız çarşaflar olabileceği kimin aklına gelirdi? Pamuk çarşaflar ve yastık kılıfları, saçlarınızdaki nemi çekerek daha kuru hale gelmelerine yol açabilir. Bu yüzden saten veya ipek bir yastık kılıfı kullanmayı deneyin. Bu sadece saçlarınıza faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda son derece konforlu hissettirir. Eğer bu tür bir yastık kılıfı kullanamıyorsanız yatmadan önce saçlarınızı ipek bir eşarpla sarmayı da deneyebilirsiniz.

İyi beslenin

Sağlıklı beslenmek, omega-3’ler ve antioksidanları diyete dahil etmek saçlarınızın daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olabilir. Somon, uskumru, ton balığı gibi yağlı balıklar; yaban mersini, domates, ceviz, brokoli, fasulye gibi besinler bu bileşikler açısından son derece zengin.

Bununla birlikte tüm bu ipuçlarına rağmen saçlarınız konusunda istediğiniz sonuçları alamadığınızı düşünüyorsanız doktorunuzu ziyaret edin. Kuru saçların asıl nedenini bulduğunuzda, sorunu hafifletmek de bir hayli kolay olacaktır.

En önemlisi; nemlendirici bir saç bakım rutinine geçin

Konu kuru saç bakımı olduğunda, saçlarınızı nemlendirmek en önemli önceliğiniz olmalı. Bunun en kolay yolu ise saçlarınıza anında nem kazandıran besleyici bir şampuandan yardım almak. Clear Women Bitkisel Sentez Şampuan’ı deneyin. Ginseng ve ardıç özleriyle zenginleştirilmiş formülü sayesinde saç derinize bakım yaparak saç köklerinin saç derisine tutunmasını sağlarken, içerisindeki vitamin ve aminoasitler içeren formülü ile saçın nem dengesini korur. Ayrıca saç serumu kullanmak da işinize yarayabilir. Detaylı bilgi için yazımızı inceleyin.