0

Güneş cildinize olduğu gibi saçlarınıza da zarar verebilir. Yaz mevsimini sevmemize sebep deniz ve havuz suyu (tuzlu su ve klor), aslında saçlarımız için zararlı. Bu yüzden genellikle sıcak havalarda, parlak ve kolay şekil alan saçların yerini, mat ve inatçı saç telleri alıyor.

Uzmanlar, güneşin ultraviyole ışınlarının saç gövdesinin yanmasına neden olduğunu söylüyor. Güneşe bağlı saç hasarı, en çok boyalı saçlarda görülüyor; saçın rengi soluklaşıyor ve daha kolay elektrikleniyor. Elbette boyanmamış saçlar da güneş kaynaklı stresten etkilenir. UV ışınları saçı kurutarak saç gövdesinin normalde pürüzsüz olan katmanında pürüzler yaratır.

Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalı?-1 - Saç Bakım Güzellik Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Elektriklenme

Saç kurutma makinesi, yazın sivrisinek ısırıklarından daha istenmeyen bir durumun ortaya çıkmasını tetikleyebilir: Elektriklenme. Bunun nedeni, kurumuş olan saçın havadaki ekstra nemi emmesi. Bu, saç şaftının şişmesine ve kütikül yapısında kırılmalara neden olur. Sonuçta saçlar kabarır ve kolayca elektriklenir.

Deniz suyu hasarı

Yazın saç sağlığını tehdit eden tek şey güneş değil. Yüzmek de onlara zarar veriyor. Serinlemek için havuza atladığınızda, havuz suyunda bulunan klor saçlarınızdaki doğal yağları sıyırır. Eğer saçlarınızda sarı boya varsa tatil dönüşü sarı saç tellerinizi yeşilimsi bir renkte bulabilirsiniz. Bunun nedeni, saç telindeki proteine bağlanan bakır molekülleri ve diğer havuz kimyasalları.

Benzer şekilde deniz suyu da saçlarınıza zarar verir. Sudaki ağır tuz içeriği, saçınızın ve cildinizin su ve nem kaybetmesine neden olur. Bundandır ki genellikle yaz tatillerinden kuru bir cilt ve donuk, mat saçlarla geri döneriz.

Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalı?-3 - Saç Bakım Güzellik Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Sağlıklı ve parlak yaz saçları için ipuçları

Tüm bunlarla birlikte yaz, kötü saç günlerinin mevsimi olmak zorunda değil. Biraz ekstra bakımla saçlarınız en zorlu hava koşullarında bile harika görünebilir. Sıcak havalarda saçlarınızı yumuşatmak ve onlara sağlık kazandırmak için bu ipuçlarını izleyin.

Saçlarınızı kestirerek başlayın

Kırılmış saç uçlarından kurtulmak ve tarzınızı tazelemek için yaza saç modelinizi yenileyerek girmekte fayda var. Sezon ortasında da saç kesimine ihtiyacınız olabilir. Saçlar, yaz mevsiminde daha hızlı uzar. Bunun nedeni, ilkbaharın sonlarında ve yazın, saçların anajen yani büyüme aşamasında olmasıdır.

Saç tellerinizi güneşten koruyun

Artık saçlarınızın güneşin UV ışınlarından zarar gördüğünü biliyorsunuz. Bunun için dışarıda çok zaman geçirecekseniz mutlaka geniş kenarlı bir şapka takın. Bu sadece saç tellerinizin yanmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda saç derinizi ve yüzünüzü de hasara karşı korur.

Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalı?-5 - Saç Bakım Güzellik Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalı?-6 - Saç Bakım Güzellik

Denize veya havuza girmeden önce duş alın

Saçlarınız temiz su veya saç kremi ile ıslanırsa, çok fazla tuzlu su veya havuz kimyasalı emmez. Bunun için denize veya havuza girmeden önce duş alarak saç tellerinizin ıslandığından emin olun. Ayrıca yüzdükten sonra saçlarınızı durulamak da iyi bir fikir. Eğer yakınlarda duş yoksa yanınızda temiz suyla dolu bir sprey şişesi bulundurabilirsiniz.

Nemlendirici etkili bir şampuan ve saç kremi kullanın

Yazın sıcaklık ve nemle mücadele edebilmek için saçlarınızı daha sık yıkıyor olabilirsiniz. Şampuan ve saç kremi seçiminizle saçlarınıza derin bir bakım uyguladığınızdan emin olun. Bu noktada size önerimiz Elidor Hindistan Cevizi Yağı Şampuan ve Elidor Hindistan Cevizi Yağı Saç Kremi. Elidor Hindistan Cevizi Yağı Şampuan ve Saç Kremi ile kuru ve mat saçlarınızın direncini ve ışıltısını geri kazanmasına yardımcı olabilir, saç uçlarınızı besleyerek gözle görünür şekilde güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Isı ile şekillendirmeyi azaltın

Haftada en az bir veya iki kez saçlarınızı fön makinelerinden, bukle maşalarından veya düzleştiricilerden uzak tutun; yani dinlendirin. Saçlarınıza şekil vermek için gece yatmadan önce yıkayıp topuz, örgü veya at kuyruğu şeklinde toplayabilirsiniz. Böylece sabah uyandığınızda güzel bir kumsal dalgası elde edersiniz. Ayrıca saç bantları ve tokalar gibi aksesuarlar da saçlarınıza şekil vermek için başvurabileceğiniz yardımcı araçlardan.

Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalı?-7 - Saç Bakım Güzellik Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalı?-8 - Saç Bakım Güzellik

Doğru ürünlerle kabarmayı alt edin

Sağlıklı ve bakımlı saç, elektriklenmeye karşı en güçlü savunmanız. Saçlarınızı ağırlaştırmadan bakım yapan yağlar, saçlarınızı yumuşatmaya ve parlaklık kazandırmaya yardımcı olabilir. Elidor Güçlü Saç Uçları İçin Hindistan Cevizi Saç Yağı’nın ağırlaştırmayan formülü ile saçlarınıza güç ve parlaklık gelsin. Ayrıca elektriklenmeyi önlemek için Elidor Elektriklenme Önleyici 7/24 Şekillendirici Bakım Kremi’ni de deneyebilirsiniz. İçerdiği argan yağı ile saçlara ipeksi bir yumuşaklık kazandırırken bal özleri ile saçları nemlendirerek gün boyu kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Ayrıca Yaz Tatiliniz İçin 6 Olmazsa Olmaz Bakım Ürünü yazımıza göz atabilirsiniz.