0

Parlak ve hacimli saçlar, harika görünmenizi ve hissetmenizi sağlar. Hayal ettiğiniz saçlara kavuşmanın yolu ise iyi bir saç bakım rutini benimsemekten geçer. Muhteşem saçlar elde etmek için saç tipinize uygun bir şampuan ve saç kremi seçimi yapmalısınız. Bununla birlikte, ne yediğiniz de en az saç bakım ürünleri seçimi kadar önemli. İyi ve dengeli bir beslenme, başta harika saçlar olmak üzere sağlıklı bir vücudun temeli.

Peki, sağlıklı saçlar için ne yemeli? İşte diyetinize ekleyebileceğiniz bazı besinler.

Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yemeli?-1 - Saç Bakım Güzellik Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yemeli?-2 - Saç Bakım Güzellik

Somon

Somon, sardalya, uskumru gibi yağlı balıklar sağlıklı omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin. Vücudunuz bu sağlıklı yağları üretemez, bu yüzden onları yiyecek ve takviyeler aracılığıyla almanız gerekir. Omega-3 yağ asitleri sizi hastalıklardan korumaya yardımcı olur, ayrıca vücudunuzun saç büyümesi ve saçların parlak kalması için de onları ihtiyacı var. Unutmadan, vejetaryenler ve veganların öğütülmüş keten tohumundan bitki bazlı omega-3 yağları alabileceklerini de söyleyelim.

Koyu yeşil sebzeler

Sağlıklı saçlar için vitaminlere ihtiyacımız olduğunu hepimiz biliyoruz. Ispanak ve lahana gibi koyu yeşil sebzeler sebum adı verilen yağı üretmek için gerekli olan A ve C vitaminlerinin mükemmel kaynakları. Sebum, saç folikülleri tarafından salgılanır ve doğal bir saç kremi görevi görür. Bu nedenle saç sağlığını destekleyen diyetler, çeşitli nedenlerle koyu yeşil sebzeleri içermeli.

Fasulye

Fasulye ve mercimek gibi baklagiller harika protein, demir, çinko ve biyotin kaynakları. Nadiren olsa da biyotin eksiklikleri kırılgan saçlara neden olabilir. Baklagiller cilt ve saç sağlığı için önemli besinler.

Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yemeli?-3 - Saç Bakım Güzellik Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yemeli?-4 - Saç Bakım Güzellik

Kuruyemişler

Sağlıklı saçlar için ne yemeli sorusuna cevap olabilecek bir diğer besin ise fındık. Çinko eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Kuruyemişler, harika çinko kaynakları. Ceviz, kaju, badem, fındık gibi kuruyemişlerin tamamı vücudunuza çinko sağlar. Ceviz ayrıca doğal saç kremi olarak işlev görebilecek alfa-linoleik asit ve omega-3 yağ asitleri içerir.

Kümes hayvanları

Protein tüketimi de parlak ve canlı sahip olmak için son derece önemli. Diyetinizdeki yetersiz protein, zayıf ve kırılgan saçlara neden olabilir. İhtiyacınız olan yüksek kaliteli proteini ise tavuk veya hindi gibi kümes hayvanları aracılığıyla alabilirsiniz.

Yumurta

Yumurta da sağlıklı saçlar için önemli besinlerden biri ve harika bir protein, biyotin, B12 vitamini kaynağı. Haşlanmış olarak tadını çıkarabilir ya da ekstra fayda için avokado ile karıştırarak deneyebilirsiniz.

Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yemeli?-5 - Saç Bakım Güzellik Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yemeli?-6 - Saç Bakım Güzellik

Tam tahıllar

Tam tahıllar da sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olabilir. Tam tahıllar aracılığıyla vücudunuza çinko, demir ve B vitaminleri almış olursunuz. Saçlarınızı nasıl daha sağlıklı kılacağınızı merak ediyorsanız daha fazla kepekli tahıl tüketin.

İstiridye

İstiridye özellikle afrodizyak özelliğiyle bilinir, ancak çinko içeriği nedeniyle saçlarınız için de harika. Çinko, hücre hasarını onarmaya ve yenilemeye yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidan. Eğer istiridye tüketmekten hoşlanmıyorsanız çinkoyu kepek tahıllar, kabuklu yemişler ve sığır etinden de alabilirsiniz.

Havuç

Saçlarınızı sağlıkla uzatmak istiyorsanız A vitamini açısından zengin besinlere yönelin. Havuç, güçlü görüş sağlamasıyla bilinir, ancak aynı zamanda sağlıklı bir saç derisi için gerekli olan mükemmel bir A vitamini kaynağı.

Saçlarınız için faydalı yiyeceklerle hazırlayabileceğiniz lezzetli tarifler için yemektekeyifvar.com'u ziyaret etmeyi unutmayın.

Ayrıca Daha Parlak Saçlar İçin Beslenme Önerileri yazımız ilginizi çekebilir.