0

Eğer saçlarınızın cansız ve sağlıksız göründüğünü düşünüyorsanız her zaman canlı ve sağlıklı görünen saçların sırrını merak ediyorsunuzdur. Yıpranmış saçlar doğal olarak nem ve parlaklıktan yoksun olma eğilimi taşır. Yanlış saç bakım ürünleri kullanmak, yetersiz bir diyet, sert kimyasallar ve ısı ile şekillendirme araçlarının aşırı kullanımı gibi birçok faktör saçlarınızın tel tel, elektriklenmiş, hacimsiz ve kötü görünmesine yol açabilir.

Peki ama nereden başlayacaksınız? Endişelenmeyin! Çünkü cansız ve sağlıksız saçlarınızı doğru ipuçları ile eskisinden daha iyi hale getirebilirsiniz.

Canlı ve Sağlıklı Saçların Sırrını Açıklıyoruz!-1 - Saç Bakım Güzellik Canlı ve Sağlıklı Saçların Sırrını Açıklıyoruz!-2 - Saç Bakım Güzellik

Isı ile şekillendirmeye ara verin

Saçlarınızı sık sık düzleştiriyor musunuz? Belki de maşa ile dalgalı yapmaktan yanasınız. Tüm bunlar hayal ettiğiniz saç görünümüne sahip olmanızı sağlasa da aslında onlara zarar veriyor. Özellikle ince telli saçlarınız varsa bu tür aletleri yüksek ısıda kullanmak saçlarınızı yakmaya neden olabilir.

Sadece düzleştirici ve saç maşası değil; saç kurutma makinesi kullanmak da saçlarınızda yüzey hasarı yaratır. Bu yüzden mümkünse saçlarınızın kendi kendine kurumasına izin verin. Kurutma makinesi kullanmanız gerekiyorsa onu saçlarınızdan en az 15 cm uzakta tutarak ve kurutma sırasında hareket ettirerek ısı hasarını en aza indirin.

Kısaca duş aldıktan sonra tel tel görünen ve elektriklenmiş saçlarla mücadele etmek istemiyorsanız bir süreliğine düzleştirici, maşa gibi ısı ile şekillendirme aletlerinin kullanımına ara vermekte fayda var.

Doğru tarak seçimi önemli

Çoğumuz saçlarımızı duştan çıkar çıkmaz tarıyoruz. Oysa saçlarınız ıslakken son derece savunmasız. Bu yüzden ıslak saçlarınızı önce parmaklarınızı kullanarak hafifçe tarayın. Biraz kuruduktan sonra ise geniş dişli bir tarakla tarayabilirsiniz. Bu sayede saç kütiküllerine zarar vermemiş olursunuz. Zaten cansız ve mat görünen saçlarınızı onarmak için bu küçük detaylara dikkat etmek gerek. Doğru saç tarama ile onlara daha fazla parlaklık da kazandırabilirsiniz.

Canlı ve Sağlıklı Saçların Sırrını Açıklıyoruz!-3 - Saç Bakım Güzellik Canlı ve Sağlıklı Saçların Sırrını Açıklıyoruz!-4 - Saç Bakım Güzellik

Saçlarınızı besleyecek doğal içeriklerden yararlanın

Konu yıpranmış saç bakımı olduğunda, saçlarınız için faydalı içeriklerle formüle edilmiş pek çok bakım ürünü bulmak mümkün. Örneğin greyfurt çekirdeği yağı saçların daha parlak olmasını sağlar, onlara ipeksi bir doku kazandırır (*). Benzer şekilde hibiskusun da saçları besleme ve parlaklık kazandırma gibi özellikleri var (*). Enerjisini kaybetmiş saçlarınıza yeniden hayat vermek saç bakım ürünlerinin içerisinde bu tür faydalı içerikler arayın.

İyi beslenin ve takviyeleri deneyin

Cansız, donuk ve yıpranmış saçlarınızı içeriden de tedavi edebilirsiniz. Eğer yetersiz bir diyetiniz varsa saç sağlığı için önemli vitamin ve mineralleri vücudunuza kazandıramıyor olabilirsiniz. Peki sağlıklı saçlar için ne yemeli? Öncelikle mevsim sebze- meyveleri bakımından zengin bir diyet benimsediğinizden emin olun. Eğer bu konuda şüpheleriniz varsa doktorunuza danışarak çeşitli testler yaptırabilir ve eksikliği söz konusu olan vitamin ve mineralleri takviyeler aracılığıyla alabilirsiniz.

Cansız ve donuk saçlarınız için son tavsiyemiz; sabırlı olmanız. Saç bakımına gereken özeni gösterirseniz saçlarınız da sizi şefkatle karşılar. Doğru bir saç bakım rutini ile kısa bir süre sonra eskisinden daha sağlıklı ve canlı saçlara kavuşacaksınız!