0

Günlük güzellik ve bakım ritüelimizi yeterince doğru bir şekilde uygulayabiliyor muyuz? Yüzümüzü doğru yıkıyor ya da saçımızı düzgün tarıyor muyuz? Doğru uygulanan bakım ritüelleri yalnızca dış görünüşümüzü değil,  fiziksel ve psikolojik olarak sağlığımızı da pozitif yönde etkiliyor.

Örneğin, saçlarımız. Psikolojimizin en net aynalarından biri. Ona gösterdiğimiz özen, kendimizi iyi hissetmemize de yardımcı oluyor. Ancak bu özen sırasında nasıl hareket ettiğimiz çok önemli. Saç tarama modelimiz; daha doğrusu saç tarama şeklimiz saçımızın sağlığını doğrudan etkiliyor.

Doğru Saç Tarama Şekilleri -1 - Saç Bakım Güzellik Doğru Saç Tarama Şekilleri -2 - Saç Bakım Güzellik

Saçınızı kolay ve doğru tarama yöntemleri

Saçın her gün değil, gün aşırı taranması öneriliyor. Sürekli taranan saç pürüzsüz görünse de çabuk kırılıp ve elektriklenebiliyor. Saçlarım neden bu kadar cansız diyorsanız belki de cevap burada saklıdır.

Islakken elastikleşen saç daha kolay taranıyor gibi görünse de saçın bu formu onun hemen kırılmasına ve kopmasına sebep oluyor. Düz saçı kuruyken taramak daha sağlıklı. Bu işlemi yaparken kolay tarama spreylerinden de yararlanabilirsiniz. 

Kıvırcık saçı kuruyken taramak ise yapabileceğiniz en büyük yanlışlardan biri. Bu, saçın hemen elektriklenmesine neden oluyor. Islakken taramanız gereken kıvırcık saça, duş esnasında bolca krem uygulayarak, dişleri geniş aralıklı olan bir tarakla tarayabilirsiniz.

Son olarak, saçınızı her zaman saç uçlarınızdan başlayarak tarayın.

Saçlarınız Neden Duşta Daha Fazla Dökülüyor? yazımız da ilginizi çekebilir.