3

Plastik tarak, kakül fırçası, topuz fırçası, fön fırçası, ince dişli krepe tarakları... Liste uzun. 

Evde ihtiyacınız olanlar, genellikle saçlardaki düğümü çözmeye yarayan geniş dişli taraklar ya da dolanmış, uzun saçları hızlı bir şekilde açmaya yarayan kürek saç fırçaları oluyor. 

Saç sağlığımız da kişisel hijyenimize dahil. Ancak saçlarınızı düzenli yıkamak, saç hijyeniniz için yeterli değil. Saç fırçanız ya da tarağınızın temizliği de bu rutine dahil.

Saç Fırçası, Tarak Nasıl Temizlenir? -1 - Saç Bakım Güzellik Saç Fırçası, Tarak Nasıl Temizlenir? -2 - Saç Bakım Güzellik

Saç fırçası ya da taraklar nasıl temizlenmeli?

  • Saç fırçalarını temizlemek taraklara göre daha zordur. Nedeni, fırça dişleri arasında saçların birikmesi. 
  • Eğer tarak ya da fırça plastikse kullandığınız suyun yüksek sıcaklıkta olmamasına dikkat edin. 
  • Saç fırçalarının arasında kalan saçları kürdanla temizledikten sonra sirkeli suda bir ya da iki saat bekletin. Bu suya karbonat da katabilirsiniz; karbonatlı ve sirkeli suda  10-15 dakika bekletebilirsiniz. 
  • Dilerseniz direkt olarak fırçaya şampuan döküp tazyikli su da tutabilirsiniz.
  • Saç fırçasını iyice duruladıktan sonra havluyla nemini alın ve saç kurutma makinesiyle kurutun.
  • Eğer vaktiniz varsa, temiz bir havlu üzerine fırçaları dişleri zemine bakacak şekilde koyun ve bu şekilde kurumaya bırakın.
Saç Fırçası, Tarak Nasıl Temizlenir? -3 - Saç Bakım Güzellik Saç Fırçası, Tarak Nasıl Temizlenir? -4 - Saç Bakım Güzellik

Saç fırçası ya da taraklar temizlenmezse ne olur?

  • Her şey bir yana; saçlarınız tertemizken kirli bir saç fırçasıyla taranmaları sizin de kulağınıza tuhaf gelmiyor mu?
  • Saç fırçasının arasında yalnızca kopan ya da dökülen saçlarınız değil, saç derinizdeki kirler ve ölü deriler de toplanır. Düzenli temizlenmediğinde saç fırçanız, kepek, kaşıntı, sivilce, saç dökülmesi gibi problemlere yol açabilir. Ayrıca saçlarınız gitgide yağlanıyorsa bir nedeni de düzgün temizlenmemiş saç fırçanız ya da tarağınız olabilir. Bu yüzden saç fırçasının düzenli olarak temizlenmesi, yağlı saçlar için en iyi bakım önerileri arasında yer alır.
Saç Fırçası, Tarak Nasıl Temizlenir? -5 - Saç Bakım Güzellik Saç Fırçası, Tarak Nasıl Temizlenir? -6 - Saç Bakım Güzellik

Saç fırçası ya da taraklar ne sıklıkla temizlenmeli?

Saç fırçalarının ya da tarakların haftada bir ya da iki haftada bir temizlenmesi öneriliyor. Ayrıca bakterilerin nemli ortamda üremesi daha kolay olduğu için, bu ürünleri kuru bir yerde muhafaza etmelisiniz.

Gördüğünüz gibi, saç fırçalarınızı ve taraklarınızı temizlemek gayet kolay ve hızlı. Bu işlemi bir rutin haline getirmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca saç nasıl taranır konusunda bir tüyo vermemiz gerekirse, eğer saçlarınız ıslaksa önce en uç kısımlardan nazik şekilde başlayın. Eğer saçlarınız kuruyken tarayacaksanız Saçlarınızı taramaya orta kısımdan veya uçlardan birkaç cm uzakta başlayınm ve uçlarına kadar tarayın.