0

Konu saçlarınızı taramak olduğunda üzerine çok fazla düşünmeyebilirsiniz. Peki bu gündelik görevi yerine getirmenin doğru ve yanlış bir yolu olduğunu biliyor muydunuz?

Saçlarınızı her gün taramak muhtemelen onlara yarardan çok zarar veriyor. Güzel haber: Birkaç püf noktası, doğru tarak seçimi ve biraz özenle saçlarınızı doğru şekilde tarayarak onların sağlığını ve görünümünü iyileştirebilirsiniz.

Saç Nasıl Taranır?-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Nasıl Taranır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç taramanın faydaları nelerdir?

Uzamanlar saçlarımızı çoğu zaman tarayarak açtığımızı, bu nedenle de taramanın oldukça önemli olduğunu söylüyor. Elbette bu basit işlemin birbirine dolaşmayan saçlara sahip olmayı sağlamaktan başka faydaları da var.

Saç sağlığını ve parlaklığını geliştirir

Saç köklerinizde bulunan yağ bezleri, saç derinizin nemli kalmasına yardımcı olan doğal yağlar üretir. Saçlarınızı doğru şekilde tararsanız bu sağlıklı yağlar saç köklerinden uçlarına kadar dağılır ve onlara doğal bir parlaklık verir.

Saç derisini uyarır

Saçlarınızı nazikçe taramak saç derisini uyaran bir masaj işlevi görür ve kan akışını, saç büyümesini teşvik eder.

Kopmuş saçların uzaklaşmasını sağlar

Günde 50-100 saç teli dökmek son derece normal. Bu nedenle saçlarınızı her gün tararken kopmuş saç tellerinden de kurtulmuş olursunuz.

Saç Nasıl Taranır?-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Nasıl Taranır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Saçınızı ne sıklıkta taramalısınız?

Saç bakım rutininiz günde 100 tarak darbesi içeriyorsa, bunu yeniden düşünmeniz gerekebilir. Araştırmalar saçların bu kadarına ihtiyacı olmadığını gösteriyor. Buna göre saçları çok fazla taramak, saç dökülmesini artırabilir. Saç bakım uzmanları onları sabah ve gece olmak üzere günde sadece iki kez taramanızı öneriyor. Bu işlem, nazikçe yapıldığında saç derinizin doğal yağlarını saçınıza dağıtmanın sağlıklı bir yolu. Günde sadece bir kez bile olsa sert bir tarama işlemi ise saçlarınızın kırılmasına ve zarar görmesine neden olabiliyor.

Islak saç nasıl taranır?

Söz konusu ıslak saçları taramak olduğunda, onları sağlıklı tutmak için tarak seçiminiz ve tekniğiniz son derece önemli. Çünkü saçlarınız ıslandığında daha da kırılgan bir hal alıyor. Mutlaka nazik bir yaklaşım benimsemek gerek. Çok geniş dişli bir tarak veya ıslak bir fırça kullanmak, onlara nazik davranmanın tek yolu. Ayırca fırça ve tarağınızın temiz olduğundan emin olmanız gerekir.

  • Saçlarınızı öncelikle uç kısımlarından başlayarak tarayın.
  • Aşağı yöne doğru tararken karışıklıkları nazikçe giderin. Tarağı saçınızda zorlamayın.
  • Düğümleri gevşetmek için parmaklarınızı kullanmaktan çekinmeyin.
  • Saçlarınız çok karışmışsa öncelikle saçlarınıza durulanmayan saç kremi veya bakım yağı uygulayın.
  • Saç uçlarından saç derinize ulaşana ve tamamen çözülmüş saçlara sahip olana kadar onları taramaya devam edin.
Saç Nasıl Taranır?-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Nasıl Taranır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Kuru saç nasıl taranır?

Kuru saçlar, birbirine karışma ve dolanma eğilimindedir. Onlara zarar vermemek için bölümlere ayırarak taramayı deneyin. Ayrıca taramaya saç köklerinden başlamamaya özen gösterin.

  • Saçlarınızı taramaya orta kısımdan veya uçlardan birkaç cm uzakta başlayın. Ve uçlarına kadar tarayın.
  • Fırçayı başladığınız yerden bir veya birkaç cm yukarı hareket ettirin ve o kısımdaki tüm karışıklığı giderene kadar taramaya devam edin.
  • Saç derinize ulaşana kadar saçlarınızı taramaya devam edin ve ardından saçlarınızın tamamını tarayın.
  • Saç hasarlarının çoğu saçlarımızdaki karışıklığı gidermeye çalışırken olur. Bu yüzden nazik ve sabırlı olmaya özen gösterin.

Bonus: Besleyici bir şampuan seçimi yapın

Sağlıklı ve parlak saçlar elde edebilmek için doğru tarama yöntemlerinin yanı sıra doğru saç bakım alışkanlıkları da edinmek gerekiyor. Saç dökülmesine karşı alabileceğiniz bir başka önlem ise şampuan seçiminiz. Clear Women Saç Dökülmesine Karşı Şampuan’ı deneyin. Besleyici formülü ile saçları dipten uca güçlendirererk saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur.