0

Bergamot, yasemin ve sandal ağacı, vanilya, misk ve yosun… Sizin zevkiniz hangisi? Bir imza koku seçmek, özellikle farklı kokular deneyimlemekten hoşlananlar için oldukça zordur. Bu noktada bireysel ruh halleri kadar farklı kokularla dolu bir koku koleksiyonu oluşturmak kurtarıcı bir çözüm olabilir. Peki, iyi bir koku gardırobu nasıl oluşturulur?

Koku kategorileri nelerdir?

Koku seçerken büyük olasılıkla eau de toilette (EDT) ve eau de parfüm (EDP) olmak üzere iki tür kategori arasından seçim yapacaksınız. EDT ve EDP arasındaki fark, kokunuzun ömrünü etkileyecek olan malzemelerin konsantrasyon seviyeleriyle ilgili. EDP'ler hammaddeler bakımından daha yoğun, bu nedenle daha yoğun bir kokuya sahipler ve daha uzun ömürlüler. Öte yandan EDT'ler daha az konsantre ve daha kısa bir koku izi ömrüne sahipler. Ama elbette bu, ciltten cilde değişebilir.

Bir Koku Koleksiyonu Nasıl Oluşturulur?-1 - Saç Bakım Güzellik Bir Koku Koleksiyonu Nasıl Oluşturulur?-2 - Saç Bakım Güzellik

Bir EDT veya EDP arasında seçim yapmak söz konusu olduğunda, satın aldığınız kokunun türünü (sentetik veya doğal) düşünün. Doğal kokular için EDP tercih etmenizi öneririz. Hammadde konsantrasyonu, size uzun ömürlü bir kullanım sağlar. Sentetik aroma kimyasalları için EDT tercih edebilirsiniz. EDT’ler daha az konsantre, bu nedenle kullanımı daha kolaydır ve daha az baş ağrısına neden olur.

Yine de bir koku gardırobu oluştururken hem EDP hem de EDT seçeneklerine sahip olmakta fayda var. Ayrıca kolonya, kokulu saç ve vücut spreyleri ve vücut yağları içere bir koleksiyon da oluşturmanızı öneririz.

Koku notalarını anlamak 

Parfüm formülatörleri, kokuyu notalara bölerek onu deneyimleme şeklinizi etkiler. Üç farklı nota vardır: Üst, orta ve alt (taban).

  • Üst notalar kokuyu ilk kokladığınız andaki kokudur.
  • Orta notalar kokunun karakterini ve yoğunluğunu verir.
  • Alt notalar kokuyu dengeler ve ona derinlik kazandırır.

Bu kompozisyonu bir piramit gibi düşünebilirsiniz. Bir kokudaki tüm notalar, koku alma piramidinden oluşur. Piramit, bir kokunun kompozisyonudur. Kompozisyon, notalardan veya bileşenlerden oluşur, kokuyu birleştirir. Bir kokuyu seçerken onu en iyi nasıl deneyimleyeceğinizi anlamanıza yardımcı olması için her nota için bir açıklama arayın.

Bir Koku Koleksiyonu Nasıl Oluşturulur?-3 - Saç Bakım Güzellik Bir Koku Koleksiyonu Nasıl Oluşturulur?-4 - Saç Bakım Güzellik

Parfüm koleksiyonu oluştururken dikkat etmeniz gerekenler

İmza kokunuzu bulmak gerçekten özel bir deneyim. Bunu yaparken sezgilerinizi de dikkate almalısınız. Kendinize şu soruyu sorun: Sizin için çekici olan ne? Sizi cezbeden kokuyu bulmak o kadar kişisel ve beyinseldir ki sizin dışınızda bu konuda uzman birinin gözünden bile kaçabilir.

İkincisi kokuyu ruh halinizi vurgulayan bir şey olarak düşünün. Kokunuzun, gardırobunuzun görünmez ve vazgeçilmez bir parçası olduğunu unutmayın. Koku uzmanları, kokuları “kişilikler” olarak algılamanızı önerir. Peki, kokuların kişiliğini en iyi nasıl anlarsınız? Bu, tamamen size nasıl hissettirdiğinize bağlı. Sizin için dikkat çekici olan bazı kişilikler olabileceği gibi bazıları rahatsız edici, bazıları ise utangaç ve çekingen olabilir.

Son olarak bir kokunun sizi cezbedip cezbetmediğini anlamak için şunu düşünün:

  • Eğer bir koku sizde zevk, heyecan, şaşkınlık veya nostalji hissi uyandırıyorsa ve hala üzerine düşünüyorsanız o kokuyu almalısınız.
  • Denediyseniz, satın almadıysanız ama aklınızdan çıkmıyorsa bilin ki almadığınıza pişman olacaksınız.

Parfümünüzü bulun, cazibenizi artırın

Sizi anlatan kokularla tanışmak için Axe deodorant ve parfüm seçeneklerinden size uygun olanını keşfedin. Axe dünyasının hemen bugün olmak istediğiniz kişi olmanıza yardımcı olabilecek geniş bir bakım ürünü yelpazesi var. Hangi kokuyu severseniz sevin, sizin için bir parfüm mutlaka bulacaksınız. Hangi ortamda olursanız olun, Axe ile muhteşem bir kokuya sahip olursunuz.

Ayrıca kokunuzu öne çıkarmanın yolları yazımız da ilginizi çekebilir.

Peki ya saç stiliniz? İlham almak için son zamanların trend modeli buzz cut hakkında daha fazlasını keşfedin!