0

Daha önce hiç, bir fırının önünden geçerken duyduğunuz koku ile birlikte çocukluğunuza dair bir anıyı hatırladınız mı? Veya sadece bir güneş kremi kokusunun sizi plajda geçen keyifli tatil günlerine götürdüğü oldu mu? Cevabınız muhtemelen evet değil mi? Bu durum, bilimsel temellere dayanıyor. Koku, beyinle olan benzersiz ilişkisi nedeniyle anılarınız, duygularınız ve hatta düşünceleriniz üzerinde bile güçlü bir etkiye sahip.

Koku Duygularınızı Nasıl Etkiler?-1 - Saç Bakım Güzellik Koku Duygularınızı Nasıl Etkiler?-2 - Saç Bakım Güzellik

Koku, beyninizi nasıl etkiler?

Koku, diğer duyuların aksine, beden ile beyin arasındaki iletişim sisteminin en büyük ara duraklarından biri olan talamusu atlayarak kokuları işleyen bölgeye, yani koku soğancığına ulaşır. Bu bölge, hafıza ve duygulardan sorumlu amigdala ve hipokampus bölgelerine doğrudan bağlanır. Kokunun duyguları ve anıları tetikleme yeteneği, frontal korteks yoluyla beyne girmesinden kaynaklanıyor, diğer deyişle yalnızca kokuya özgü bir özellik. Kokunun bu özelliği öylesine güçlü ki, benzersiz bir vanilya kokusu sizi sevdiğiniz bir anıya götürebiliyor veya sevdiğiniz insanın yüzünün gözünüzün önüne gelmesini sağlayabiliyor.

Koku Duygularınızı Nasıl Etkiler?-3 - Saç Bakım Güzellik Koku Duygularınızı Nasıl Etkiler?-4 - Saç Bakım Güzellik

Koku, anılarınızı ve duygularınızı nasıl etkiler?

Amigdala, beynin duyguların tıpkı koku gibi belirli uyaranlara tepki verdiği kısmı; hipokampus ise kısa süreli anıların uzun süreli anılara dönüştüğü yer olarak biliniyor. Hipokampus bölgesinde paylaşılan kokuların ve anıların depolanması, aslında kokuların neden belli anılarla bağlantılı olduğunu ve yalnızca o kokuyu yeniden duyduğumuzda tekrar hatırlandığını bize açıklıyor.

Koku ve hafıza arasındaki ilişki böylesine sıkı olduğu için güzel anılarınızı hatırlamak veya olumlu bir duygusal durum geliştirmek için kokusu duyunuzu kullanabilirsiniz. Mesela akşamları evinizde tütsü yakmanız, günün sonunda gevşemenin ve iyi hissetmenin harika bir yolu. Kokuları uçucu yağ bazlı parfümlerden tütsülere kadar günlük rutininizin hemen her alanında kullanabilirsiniz. Doğru koku seçimleri ile herhangi bir eyleminiz bile keyifli bir ritüele dönüşebilir. Tüm bunlar bir kenara dursun, kokunun öyle bir özelliği var ki bu yazının bonusu olmayı sonuna kadar hak ediyor.

Koku Duygularınızı Nasıl Etkiler?-5 - Saç Bakım Güzellik Koku Duygularınızı Nasıl Etkiler?-6 - Saç Bakım Güzellik

Bonus: Koku çekimde büyük bir rol oynar!

Kokunun çekimde büyük rol oynaması, daha doğrusu bu etkisi, yüzyıllardır biliniyor ve kullanılıyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda, geyiklerdeki musk bezlerinden elde edilen ve çok sevilen bir tütsü olan musk’un tıpkı bir feromon gibi davrandığı ve kokuyu kişiselleştirmek amacıyla kullanıldığı bulundu. Feromonlar, tıpkı parmak izlerimiz gibi kişiye özgüdür ve hormonlarımız gibi davranarak bizi bazı kişiler için “çekici” kılar. Örneğin misk içeren bir koku, vücudun doğal kokusu ile birleşir, bu yüzden de her insanda farklı kokar. Sizi anlatan bir koku yaratmak ve çekiliğinizi arttırmak için bir koku koleksiyonu oluşturabilir; gün boyu size eşlik eden AXE Black serisi ile kokunuzu unutulmaz kılabilirsiniz. Derinden gelen, baharatlı, meyveli, erkeksi bir kokuya sahip olan AXE Black; ferah armut ve sedir ağacı nüanslarından oluşuyor. Bu yüzden şehir hayatının ve kaosun ortasında gürültüden uzak kalmayı seven ve bunu başaran erkeklerin saf kokusu olmaya aday.

Bonus 2:

Kokunun oyun performansınız üzerinde de etkili olabileceğini biliyor muydunuz? Daha iyi bir gamer olmak için ipuçlarına göz atın.

Ayrıca Genç Erkekler İçin Flört Etme Rehberimizi incelemeyi unutmayın.