0

Konu erkek saç modelleri olduğunda, saç kesim numaraları büyük rol oynar. İstenen saç uzunluğunun elde edilmesi, doğru saç kesim numarası olmadan pek mümkün değil. İster profesyonel bir stiliste gidin ister evde saçlarınızı kendiniz kesin; doğru saç kesim numarası konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Temel olarak erkek saç kesim numaraları, elektrikli saç kesme makinelerine takılan klipslerin boyutunu temsil eder. Takılan klipsin boyu ise kesimden sonra kalan saçın uzunluğu anlamına gelir. Sayının değeri, saçın uzunluğu ile doğru orantılı; yani numara ne kadar büyükse kullanımdan sonra kalan saç da o kadar o uzun olur. Bu yazıda daha çok 12 numara saç kesimi hakkında merak edilenlere değineceğiz.

12 Numara Saç: Erkek 12 Numara Saç Kesimi-1 - Saç Bakım Güzellik 12 Numara Saç: Erkek 12 Numara Saç Kesimi-2 - Saç Bakım Güzellik

Erkek saç kesim numaraları

Elektrikli saç kesme makineleri sayesinde, çoğu erkek evde kendi saçlarını kolaylıkla kesebiliyor. Özellikle söz konusu erkek evde saç kesim olduğunda, istenen saç modeli için yukarıda da söylediğimiz gibi saç kesim numaraları ve getirecekleri saç uzunlukları hakkında bilgi sahibi olmak şart. Saç kesim numaralarını kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

  • 1 numara saç kesimi: Sıfırdan biraz daha uzun olan bu kesimde, saç uzunluğu 3 mm kadar olur.
  • 2 numara saç kesimi: Oldukça kısa olan bu modelde saç derisi görünmez ve saç uzunluğu 6 mm olur.
  • 3 numara saç kesimi: Bu kesimde de yine saç derisi görünmez, saç uzunluğu ise 9 mm olur.
  • 4 numara saç kesimi: Çoğu saç kesme makinesinde orta uzunluk olan bu kesimde saç uzunluğu 12 mm olur.
  • 5 numara saç kesimi: Şekillendirilebilen, taranabilen daha uzun saçlar anlamına gelen bu kesimde saç uzunluğu 15 mm olur.
  • 6 numara saç kesimi: Uzun saç modelleri arasında gösterilebilecek bu kesimde saç uzunluğu 18 mm olur.
  • 7 numara saç kesimi: Stilistin dilerse makas da kullanabileceği bu kesimde saç uzunluğu 22 mm’dir.
  • 8 numara saç kesimi: Çoğu saç kesme makinesinde en uzun boyut olan bu kesimde, saç uzunluğu 25 mm’dir.
12 Numara Saç: Erkek 12 Numara Saç Kesimi-3 - Saç Bakım Güzellik 12 Numara Saç: Erkek 12 Numara Saç Kesimi-4 - Saç Bakım Güzellik

12 numara saç kesimi

Gelelim asıl konumuza… Konu erkek 12 numara saç olduğunda, en fazla merak edilen soruların başında şu geliyor: 12 numara saç kaç cm?

Öncelikle 12 numara saç kesiminin beyler arasında sıklıkla tercih edilen bir boyut olduğunu söylemekte fayda var. Bu saç uzunluğunda istenen model daha çok makas yardımıyla elde edilir. Saç uzunluğu 28 mm olur. Bu uzunluktaki herhangi bir saç modelini istet dağınık ister geriye tarayarak kullanabilirsiniz.

Saçlarınızın her tarafı eşit olsun istemiyorsanız, kısa bir ense tıraşı yaptırarak veya saçlarınızın arka bölümünde 5 numara saç kesimi kullanarak onları şekillendirebilirsiniz.

12 Numara Saç: Erkek 12 Numara Saç Kesimi-5 - Saç Bakım Güzellik 12 Numara Saç: Erkek 12 Numara Saç Kesimi-6 - Saç Bakım Güzellik

Bonus: Bir ayda saçlarım ne kadar uzar?

Erkek kısa saç modelleri tercih eden beyler, kısa bir süre sonra pişman olabilir ve saçlarının ne zaman eski haline döneceğini merak edebilir. Sağlıklı bir insanın saçları ayda ortalama olarak 1,25 cm kadar uzar. Elbette bu miktar beslenme şekli, saç bakım rutini ve genetik gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilir…

Özetle; saçlarınızı ister kısa ister uzun kullanın, iyi bir saç bakım rutini benimsemeniz şart. Bu noktada size önerimiz Clear Men Hızlı Stil 2'si 1 Arada Şampuan. Erkekler için özel olarak geliştirilen formülünde, özel besleyiciler ve vitamin B3 içerir. Kolay şekil alan saçlar ve canlı saç derisi için temizler ve bakım yapar.