0

Sakalınıza düzenli bakım yapmaya özen göstermediğiniz takdirde sert ve diken diken olmaları muhtemel. Sağlıklı bir sakal nemli, yumuşak ve kolay şekil alan özellikler taşır. Sert bir sakal genellikle sakalınızın kuru olduğuna ve nemlendirilme ihtiyacı olduğuna işarettir. Bu durum da kepek, kaşıntı hatta cilt problemlerine de yol açar.

Neyse ki sakallarınızı yumuşatmak için bazı teknikler var. Bu teknikleri rutin haline getirerek yumuşak sakallara sahip olabilirsiniz.

Sakalınızı sık sık düzeltin

Sakalınızın yumuşaması için yapabileceğiniz ilk adım; sakalınızı sık sık kesmek ve kırıkları temizlemek. Bunun için önce sakallarınızı çıkış yönünün tam tersi yönde yukarı doğru tarayın. Ardından tekrar aşağı doğru tarayın. Dikilen ve ortaya çıkan tüyleri kesmekle işe başlayabilirsiniz. Dipten değil sadece uçlardan incelterek sakalınızda boşluklar oluşmasını engelleyin.

Her gün yıkayın

Sakallarınızı her gün yıkayarak kir ve yağı arındırıp nemlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Tabii bu noktada nemlendirici içeren bir yıkama jeli ya da sabun gibi bir ürün tercih etmeye dikkat edin ki sakallarınızın ve cildinizin kurumasına sebep olmayın. Dove Cream Bar Original içerdiği ¼nemlendirici ile doğru bir tercih olacak.

Kremler ve yağlar

Yüz kılları doğal olarak saç derinizdeki kıllardan daha kabadır bu yüzden gün içinde birkaç kez nem ihtiyacınızı karşılamanız gerekir. Her uzunlukta sakalınız için bir sakal yağı edinebilir ya da doğal yağlardan yardım alabilirsiniz. Bu sayede kepekleri önleyecek, kaşıntıyı azaltacak ve sakallarınızı yumuşatacaksınız. Doğal yağ tercihinizi de hindistan cevizi, jojoba, badem, aleo vera gibi yağlardan yana kullanabilirsiniz.

Kremler ise, yağlardan daha farklı bir dokudadır ancak neredeyse aynı nemlendirme özelliklerine sahiptir. Yarı katı dokusu sakal ve bıyığınızın şekil almasına da yardımcı olur. Genellikle orta ya da uzun sakala sahip kişiler tarafından tercih edilse de kirli sakalınız için de kullanmanızda herhangi bir problem yoktur.

Tarayın ve fırçalayın

Kullandığınız yağlar ya da kremlerden sonra bir sakal tarağı kullanmak bu ürünlerin sakalınızda daha fazla dağılmasını sağlar. Bu yüzden bakım sonrası mutlaka sakalınızı tarayın. Bakım yapmadığınız anlarda da sakalı fırçalamak, yumuşamasına yardımcı olan başka bir adım olarak kabul edilir.

Evde yap çözümleri

Kremler ve yağların yanında evde kendi bakım ürünlerinizi de oluşturabilirsiniz. İhtiyacınız olan şeyler;

  • 2 yemek kaşığı seçtiğiniz bir veya daha fazla taşıyıcı yağ
  • Seçtiğiniz uçucu yağlardan 7 ila 10 damla
  • Damlalık

Uçucu yağları neye göre seçeceğim diyorsanız da; Okaliptüs yağı sakal kepeğini azaltmanıza yardımcı olabilecek antimikrobiyal ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir.(*) Çoğu insan, sakallarına uçucu yağlar sürmenin sakalı yumuşatmasına yardımcı olduğunu iddia ediyor. Nemlendirici özelliği ile bilinen; adaçayı, lavanta, çay ağacı, kekik, saldal ağacı, gül yağlarından dilediklerinizi de seçebilirsiniz.

Taşıyıcı yağlar ise; uçucu yağların doğrudan cilde uygulamanın tahrişe neden olabilme ihtimalini ortadan kaldırmaya yarar ve bu yağları seyreltmek için kullanılır. Hindistan cevizi, zeytin ve argan yağlarından birini de taşıyıcı yağ olarak kullanabilirsiniz.

Önemli not: Hazırladığınız karışımın cildinizde alerjik reaksiyonlara sebep olmadığından emin olmak için kolunuzun iç kısmına bir miktar sürüp biraz bekleyin. Kaşınma, kızarıklık, karıncalanma gibi durumlarda asla uygulamayın.

Yaşam tarzı

Genel olarak sağlıklı beslenme, besin eksikliklerini önleyerek genel sağlığınızı iyileştirebileceği gibi, sakalınızı yumuşak tutmanıza da yardımcı olabilir. Cildinizi, saç ve sakalınızı kaplayan doğal koruyucu yağ olan sebum üretmek için doymuş yağ asitlerine ihtiyaç vardır. Bu yüzden protein içeren gıdalar tüketmeniz oldukça önemli. Bunun yanında C vitamini, D vitamini ve Omega 3 gibi takviyelere de beslenme rutininizde yer vermelisiniz.

Beslenmenin yanında, doğal bir nemlendirici olan, vücudu içten nemlendirip sağlıklı olmasını sağlayan suyu da yeteri miktarda tüketmeye özen gösterin.

Beslenme rutininize ekleyebileceğiniz tarifler için yemektekeyifvar.com'a göz atabilirsiniz.

Ayrıca Sakal Nasıl Düzeltilir? yazımız da ilginizi çekebilir.