0

Bu yazıda olduğunuza göre, bacaklarınızda sivilce olduğunu düşünüyorsunuz. Her şeyden önce, bacaklarda sivilce oluşması son derece nadir bir durum. Sivilce gibi görünen şey genellikle, kıl köklerinin iltihaplanması anlamına gelen folikülit. Folikülit, küçük kırmızı yumrular veya beyaz başlı sivilceler olarak ortaya çıkar. Genellikle çıkıntılar, bacak tüylerinin etrafında toplanma eğiliminde olur, en ince tüyler bile bu şekilde iltihaplanabilir.

Bunlar bazen içi irin dolu ve agresif de olabilirler. Kaşıntı yapabilir, yanabilir veya ağrı yapabilirler. Bacakta sivilce (Folikülit) aniden ortaya çıktığında veya sarı kabuklanma geliştirdiğinde, bakteriyel bir enfeksiyon oluşmasını önlemek için bir dermatolog tarafından işlem gerektirebilir.

Bacaklarımda Neden Sivilce Var?-1 - Saç Bakım Güzellik Bacaklarımda Neden Sivilce Var?-2 - Saç Bakım Güzellik

Bacakta sivilce nedenleri

Bacakta sivilce, birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkar. En yaygın nedenler büyümüş tüyler, ısı, ter ve tıkanıklık olarak sıralanabilir. Neyse ki foliküliti gidermeye yardımcı olacak bazı davranış değişiklikleri var. Bacaklardaki sivilce nasıl önlenir? Uzmanlar bunun için olabildiğince bol ve pamuklu giysiler giymenizi, terlediyseniz terli giysilerinizi değiştirdiğinizden emin olmanızı öneriyor.

Ayrıca epilasyon yöntemlerinize de dikkat edin. Can sıkıcı olsa da en iyisi folikülitin meydana geldiği bölgeler için tıraşı durdurmak ve cilt iyileşene kadar ara vermek. Bununla birlikte aşağıdaki ipuçlarını da göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Tıraştan önce peeling yapın.
  • Batık tüyleri çıkarmak için cildi hırpalamadan dairesel hareketlerle kese kullanın.
  • Tıraş kremi kullanın.
  • Tüylerin büyümesine karşı düzenli olarak tıraş edin.
  • Daima keskin bir tıraş bıçağı kullanın.
  • Tıraşın hemen ardından cildinizi nemlendirin. Cildiniz için yatıştırıcı içeriklere sahip ürünler kullanın.

Ağda gibi diğer epilasyon yöntemlerinden sonra durumun kötüleştiğini fark ederseniz daha ciddi bir değişiklik yapma zamanı gelmiş olabilir. Folikülit sorunu ısrarla devam ediyorsa, tüy büyümesini azaltmak için lazer epilasyon yaptırılması önerilir.

Bacaklarımda Neden Sivilce Var?-3 - Saç Bakım Güzellik Bacaklarımda Neden Sivilce Var?-4 - Saç Bakım Güzellik

Bacakta sivilce nasıl tedavi edilir?

Folikülit tedavisi genellikle reçeteli ve reçetesiz satılan topikalleri içerir. Uzmanlar sıklıkla salisilik asit ve benzoil peroksit gibi bileşenler içeren temizleyicilerle topikal antibiyotikler önermekte. Şiddetli vakalarda oral antibiyotikler de kullanılabilir. Elbette sizin için doğru tedaviye, uzman bir dermatolog karar vermeli.

Sivilce sorunu yaşanan bölgelerden biri de kollar. Bu yüzden Kollardaki Sivilceler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızı incelemenizi öneririz.

Bonus: Pürüzsüz ve yumuşacık bir cilde sahip olun

Pürüzsüz ve yumuşak bir cilde sahip olmak hepimizin hayali. Bazı cilt bakım ürünleri, bu hissiyatı anında kazanmanıza ve gün boyu korumanıza yardımcı olabilir. Cildinizin temizliği için doğadan ilham alarak hazırlanan Pure Line duş jellerini deneyin. 10 farklı varyantıyla sizi doğadaki benzersiz kokularla buluşturan Pure Line duş jelleri ile 12 saat süren kalıcı kokunun ve ferahlığın tadını çıkarın.