0

Dudak kalemi, çoğu kişi için güzellik rutininin temel taşları olan makyaj ürünlerinden bir tanesi. Elbette yıllar içerisinde farklı dudak kalemi trendleri gördük. Yine de dudak kalemi kullanmanın en iyi yollarını öğrendiğinizde kendinizi şaşırmış halde bulabilirsiniz. Dudaklarınızda daha fazla dolgunluk, belirginlik ve yapı istiyorsanız, ideal dudak şeklinizi oluşturmak üzerinde kontrol sahibi olmalısınız. İşte dudak kalemi tam bu noktada imdadınıza yetişiyor.

Dudak Kalemi Ne İşe Yarar, Nasıl Sürülür?-1 - Saç Bakım Güzellik Dudak Kalemi Ne İşe Yarar, Nasıl Sürülür?-2 - Saç Bakım Güzellik

Dudak kalemi ne işe yarar?

Dudak kalemi, dudaklarınıza tanım ekleyerek yüz hatlarınızın ideal şeklini almasını sağlar. Ruj veya dudak parlatıcınızdan önce dudak kalemi uygulamak, rengin akmasını önlemeye de yardımcı olur. Dudak renginize yapışacak bir şey verir ve kalıcılığını artırır. Yani daha kalıcı bir ruj görünümü için siz de dudak kalemi kullanabilirsiniz.

Bir dudak kalemi, tek başına mükemmel bir bitişle sade ama zarif, mat bir görünüm verebilir. Tek yapmanız gereken mat bir görünüm oluşturmak için dudaklarınızı dudak kalemi ile doldurmak.

Dudak kalemleri, ayrıca daha büyük ve dolgun dudaklar elde etmek için de kullanılabilir. Bunun için dudak kalemi kullanırken rujunuzun rengiyle uyumlu olduğundan emin olun. Dudak kalemi ile ister dudaklarınızın ana hatlarını çizin ve bir rujla doldurun, isterseniz de dudak dolgusu için tamamına kalem uygulayın.

Dudak Kalemi Ne İşe Yarar, Nasıl Sürülür?-3 - Saç Bakım Güzellik Dudak Kalemi Ne İşe Yarar, Nasıl Sürülür?-4 - Saç Bakım Güzellik

Dudak kalemi nasıl sürülür?

Dudak kalemi ile dudakları daha dolgun ve kusursuz göstermek son derece kolay. Ancak mükemmel bitişi yakalamak için bazı ipuçlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. İşte dudak kalemi nasıl sürülür diyenlere özel tüyolar.

Adım 1: Nemlendirin ve pul pul dökün

Ruj uygulamadan önce dudakları nemli tutmak ve ölü derilerden arındırmak önemli. Aksi takdirde pürüzsüz bir bitiş elde edemezsiniz. Nemlendirmek için dudaklarınızın her yerine biraz dudak kremi sürün. Ölü cildi nazikçe fırçalamak için yumuşak ve temiz bir diş fırçası kullanın. Ardından kalıntıları temizlemek için dudaklarınızı bir kağıt mendille nazikçe kurulayın.

Adım 2: Tabana karar verin

Dudak kaleminizin doğal görünmesi için rujunuza yakın renkte olmasına dikkat edin. Günlük kullanım için gül pembesi veya açık moka gibi doğal tonlar tercih edebilirsiniz. Akşam için ise kırmızı ruj sürecekseniz kırmızı veya pembe ruj sürecekseniz sıcak pembe gibi bir renk deneyin.

Adım 3: Ana hatları çizin

Dudaklarınızı şekillendirmenin birçok yolu var, ancak yeni başlayanlar için işleri basit tutmak en iyisi. Üst dudağınızın ortasındaki yaydan başlayın. Doğal dudak çizginizin biraz üstüne, yavaş ve hassas bir şekilde bir “M” şekli çizin.

Adım 4: Alt dudağı hizalayın

Şimdi alt dudağınıza geçin ve merkezden ana hatları çizmeye başlayın, dikkatlice kenarlara doğru hareket ettirin. Mükemmel bir sonuç elde etmek için çizim yaparken ağzınızı açık tutun ve dudaklarınızı sıkın.

Adım 5: Dudaklarınızı doldurun

İşiniz bittiğinde kısa vuruşlarla üst ve alt dudak çizgilerini doldurmaya başlayın. Daha sonra aynı dudak kalemi ile dudaklarınızı doldurun.

Adım 6: Eşitlemek için karıştırın

Eğer mat bir görünüm istiyorsanız dudaklarınıza ruj yerine sadece biraz dudak parlatıcısı uygulayın. Daha güçlü bir renk istiyorsanız dudaklarınızın her yerinde aynı tonda bir ruj kullanın. Düzgün bir yüzey için bir dudak fırçası kullanarak rengi karıştırın.

Adım 7: Kenarları temizleyin

Uygulamayı bitirmek için kenarları düzeltmek üzere pamuklu çubuk veya bir mendilin kenarlarını kullanın. Belirgin bir görünüm için dudak kenarlarına fondöten de uygulayabilirsiniz.

Dudak Kalemi Ne İşe Yarar, Nasıl Sürülür?-5 - Saç Bakım Güzellik Dudak Kalemi Ne İşe Yarar, Nasıl Sürülür?-6 - Saç Bakım Güzellik

Dudak kalemi ne renk olmalı?

Dudak kalemiyle ilgili merak edilen sorulardan biri de bu. Dudak kalemi sadece kırmızı ruj uygulaması için gerekli değil, pembe hatta dudak rengi ile kullanım için de harika. Eğer renkli bir ruj uygulayacaksınız dudak kaleminiz de ruj rengine yakın olmalı. Ama ten rengi bir uygulama yapacaksanız doğal dudak renginize yakın bir dudak kalemi seçin. Şekli tanımlamak için kalemle doğal dudak çizgisini hafifçe takip edin. Kenarları bir fırça ile dudağın ortasına doğru parlatın ve dudak parlatıcısı ile katmanlayın. Kusursuz bir dudak kalemi uygulaması için ayrıca şu ipuçlarını da göz önünde bulundurun:

  • Vurgulayıcı kullanın: Rujunuzu uyguladıktan sonra, daha dolgun bir görünüm için üst dudak kıvrımına biraz aydınlatıcı sürün.
  • Kapatıcı kullanın: Parlak veya kremsi rujlar kullanıyorsanız rengin akmasını önlemek için dudaklarınızın çevresine biraz kapatıcı uygulayın. Dudak kalemi uyguladıktan sonra bu işlemi yapın.
  • Fırça kullanın: Dudaklarınızı doldurmak için dudak kalemi kullanırken, rengi karıştırmak üzere dudak fırçası kullanın. Bu, rengi eşitler ve dudaklarınızın daha doğal görünmesini sağlar.
Dudak Kalemi Ne İşe Yarar, Nasıl Sürülür?-7 - Saç Bakım Güzellik Dudak Kalemi Ne İşe Yarar, Nasıl Sürülür?-8 - Saç Bakım Güzellik

Dudak kalemi ruj olarak kullanılır mı?

Dudak kalemi, temelde süper mat rujlardır. Yani mat bir görünüm elde etmek istiyorsanız kesinlikle ruj olarak kullanabilirsiniz. Bunun için daha kalın ve yumuşak uçlu dudak kalemleri tercih edin. Ve dudaklarınıza eşit bir şekilde karıştırmak için mutlaka dudak fırçası kullanın. Bununla birlikte dudak kaleminizi ruj olarak kullanacaksanız uygulamadan önce dudaklarınıza hafif bir balsam sürün. Kalemi hafif ve kısa vuruşlarla uygulayın. Eğer kalem çok sertse ve dudaklarınıza uygularken cildinizi çekebilir. Bunu önlemek için ayrıca dudaklarınızı ellerinizle hafifçe ısıtmayı deneyin.

Dudak kalemini ne zaman kullanmalıyım?

Dudak kalemi ne işe yarar ve dudak kalemi nasıl sürülür sorularını yanıtladıktan sonra son olarak bu konuya yer vermekte fayda var. Fondöten için astar, oje için baz kat ne ise ruj için de dudak kalemi odur. Yani aslında olmasa da olur. Ama kesinlikle rujunuzun daha iyi görünmesini ve daha uzun süre dayanmasını sağlar. Dudak kalemini ne zaman kullanmalıyım diyorsanız işte cevapları:

  • İnce veya düzensiz dudaklarınız varsa: Doğal dudak renginizden bir ton daha koyu bir kalemle dudaklarınızın ana hatlarını çizmek, dudaklarınızın anında daha dolgun ve belirgin görünmesini sağlar. Yine de çizgilerin çok dışında şekillendirme yapmaktan kaçınmanız gerektiğini unutmayın.
  • Rujunuz parlak bir bitişe veya nem açısından zengin bir formüle sahipse: Nemlendirici, parlak rujlar mat muadillerine göre daha fazla akma eğiliminde olur. Rengin kaymasını önlemek için doğal, gül tonlu bir kalem kullanabilir, ardından dudak çevresine kapatıcı uygulayabilir ve ruj uygulamadan önce hafif bir bitiş pudrası ile sabitleyebilirsiniz.
  • Rujunuzun tüm gece yenilemeye gerek kalmadan kalıcı olmasını istiyorsanız: Gecenin sonunda solmaya karşı ekstra bir güvence için rujunuzu sürmeden önce dudak kalemi dudaklarınızı tamamen doldurun. Mumsu kıvam, rengi daha uzun süre tutmak için bir bant işlevi görür.
  • Ruj yerine: Dudak kalemleri harika mat rujlar olarak da kullanılabilir. Kalın ve yumuşak uçlu bir dudak kalemi seçerek siz de ruj yerine kalem kullanabilirsiniz.

Ayrıca:

  • Dudak kalemini doğal dudak çizgilerinizin biraz dışına çekmek daha dolgun bir görünüm elde etmenizi sağlasa da bunu fazla abartırsanız inanılırlık düzeyini de azaltmış olursunuz.
  • Yumuşak çizgiler ve kenarlar, dudak kaleminin doğal ve zarif görünmesini sağlar. Sert ve karışık çizgiler ise sizi istediğiniz görünümden tamamen uzaklaştırabilir.
  • Dudak kaleminizin ucunu keskinleştirmeniz uygulama açısından iyi değil. Mükemmel bir uygulama için yuvarlak bir uca ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Yarı kalıcı bir makyaj prosedürü olan dudak renklendirme hakkında bilgi sahibi olmak için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.