0

Biliyoruz, bir dönem mutlaka bir dudak parlatıcısına sahip olmuşsunuzdur. Ancak popüler oldukları 2000’lerdeki kalın, yapışkan ve renksiz lip gloss’lar artık çok değişti. Özellikle son yıllarda parlak dudak ürünlerinin yeniden trend olmasıyla beraber istediğiniz her renk ve yapıda bir lip gloss bulunabilir hale geldi. Gündüz ve gece makyajlarında kullanılabilen ve verdiği çekici görünümle oldukça sevilen dudak parlatıcıları hakkındaki tüm detayları araştırdık.

Lip Gloss (Dudak Parlatıcısı) Nedir, Ne İşe Yarar? -1 - Saç Bakım Güzellik Lip Gloss (Dudak Parlatıcısı) Nedir, Ne İşe Yarar? -2 - Saç Bakım Güzellik

Lip gloss nedir, ne işe yarar?

Genellikle şeffaf ya da hafif uçuk pembemsi yapıda olan lipgloss’lar, dudaklara parlaklık veren likit formda rujlardır. Bu rujlar genellikle likit tüplerde, bilyeli formlarda ya da klasik ruj formatında olabilir. Hafif renkli dudak parlatıcıları meyveli ya da çiçeksi yapılarda da olabilir. Ayrıca bazı parlatıcı seçenekleri dudakları hafif şişiren ve dolgunlaştıran yapısıyla en çok tercih edilenler arasında.

Lip gloss’ların en sevilen yanı ise canlı bir görünüm vermesi. Makyajsız olduğunuzda bile, hafif bir allık ve dudak parlatıcısı ile enerjik bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Dudak parlatıcısını nasıl seçmelisiniz?

Yapışkan ve rüzgardan savrulan saçları yakalayıp dudaklarınıza yapışmasına neden olan lip gloss’ları kullanmak oldukça keyifsiz ve zahmetli. Bu yüzden doğru dudak parlatıcısını seçmek için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar var.

  • Abartılı veya soğuk görünmeyen pürüzsüz yapıda, parlak bir lipgloss bulmaya odaklanın.
  • Dudaklarda ipeksi bir his veren ve fazla yapışkan olmayan bir formül tercih edin
  • Tercihinize göre şeffaf, şeftali, pembe ve açık kahveler içeren renklere yönelebilirsiniz.
  • Tabii renk seçimlerinizi cilt alt tonunuza göre yapmaya da dikkat edin. Çok açık bir teniniz varsa, kahve ve nude’lardan uzaklaşıp hafif pembeler seçebilir, esmer ya da buğday tonlarda bir ten renginiz varsa şeffaflara yönelebilirsiniz.
Lip Gloss (Dudak Parlatıcısı) Nedir, Ne İşe Yarar? -3 - Saç Bakım Güzellik Lip Gloss (Dudak Parlatıcısı) Nedir, Ne İşe Yarar? -4 - Saç Bakım Güzellik

Lip gloss nasıl kullanılır?

Dudak parlatıcınızı seçtiniz, şimdi makyajınıza uyum sağlaması, kalıcılığını koruması ve doğru bir görünüm için uygularken dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedelim.

Adım 1: Dudaklarınızı hazırlayın

Makyajınızın ve dudaklarınızın kusursuz görünmesini istiyorsanız, mutlaka rujdan önce dudak peeling’i ile ölü derilerden kurtulun. Burada yumuşak kıllı bir diş fırçası ile nazikçe dudaklarınızı fırçalayabilirsiniz. Peeling’in ardından ihtiyacı olan nemi vermek için mutlaka bir dudak nemlendiricisi kullanın.

Adım 2: Dudak kalemi ile çerçeveleyin

Gün içinde, parlatıcınız dudak çevresine yayılabilir. Bunu önlemek ve dudaklarınızı belirginleştirmek için dudak kalemi kullanarak çerçeve yapın. Dudak kaleminin rengini ise lip gloss’unuzun rengine yakın 1-2 ton açık ya da koyu renkte seçebilirsiniz.

Adım 3: Mat bir ruj uygulayın

Bu adımın tamamen isteğe bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer renkli bir görünüm istemiyorsanız, sonraki adıma geçebilirsiniz. Dudaklarınız için biraz daha renk istiyorsanız, en sevdiğiniz mat ruju uygulayabilirsiniz. Mat rujların pigmentasyonu yüksek ve nem oranı düşük olduğu için krem ​​veya ışıltılı rujların aksine üstüne uygulayacağınız dudak parlatıcısı daha doğru bir görünümde olacak.

Adım 4: Kapatıcı ile dudaklarınızı belirginleştirin

Dudaklarınızı kapatıcı ile belirginleştirmek çoğu zaman atlanan bir adım ama kusursuz bir görünüm elde etmenin de en önemli aşaması. Kalemin ardından küçük bir fırçaya kapatıcı alın ve dudak kenarlarınız etrafından geçin. Bu işlem; dudak kenarlarınızın aydınlık görünmesini sağlar ve dudaklarınızı ön plana çıkarır.

Adım 5: Dudak parlatıcınızı uygulayın

Şimdi lipgloss’unuzu istediğiniz şekilde uygulayabilirsiniz. İsterseniz dudağınızın alt kısmına bir miktar koyun ve dudaklarınızla yayarak uygulayın, isterseniz fırça yardımıyla dudaklarınızın her yerine sürün. (Eğer ruj sürdüyseniz dağılmayı önlemek için dudaklarınızı birbirine dokundurarak yaymak yerine diğer yöntemle uygulayın). Dudak parlatıcınızı sürdüğünüzde, dudak çizgisine çok yaklaşmamaya özen gösterin. Dudak çizgisi etrafındaki minik ve şeffaf tüyler belirginleşebilir.